Napětí na trhu práce: Nezaměstnanost už nemá kam klesnout, firmy jsou zoufalé

Zářijová data podle analytiků potvrzují, že nezaměstnanost je na tak nízkých úrovních, že již má velmi omezený prostor pro další pokles. Firmy tak budou nuceny rozšiřovat kapacity zejména investicemi do výroby, protože nedostatek pracovníků je již brzdou ekonomického růstu. Nicméně v následujících měsících je kvůli sezonním pracím ještě prostor pro mírný pokles počtu nezaměstnaných, uvedli ekonomové.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Firmy, ilustrační fotografie

Úřad práce dnes oznámil, že nezaměstnanost v Česku v září klesla na tři procenta. Bez práce bylo 224.331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 316.000.

"Firmy dlouhodobě narážejí na nedostatek zaměstnanců a příliv absolventů na tom změnil jen málo. Nezaměstnanost je už tak nízko, že ji mnoho prostoru na další pokles nezbývá. Firmy tak musí své kapacity rozšiřovat zejména investicemi do výroby," uvedl ekonom Komerční banky Jakub Matějů.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je prostor pro další pokles nezaměstnanosti již jen velmi omezený. "Ve světle zpomalení tempa růstu české ekonomiky se v poslední době častěji hovoří o tom, že se poptávka po nových zaměstnancích začíná ze strany zaměstnavatelů pozvolna snižovat," uvedl.

Dodal, že například ochota malých podniků nabírat nové pracovníky je výrazně nižší. "Vysvětlení je nasnadě. Na malé podniky rychleji dopadá silný růst mezd v domácí ekonomice, který se promítá i do poklesu jejich ziskovosti, a tím pádem i do jejich nižší poptávky po nových zaměstnancích," dodal.

Míra nezaměstnanosti se i podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské pohybuje při dně a sama o sobě se stává brzdou růstu české ekonomiky.

Situace na pracovním trhu tak podle analytika ČSOB Petra Dufka zůstává i nadále napjatá. Volných pracovních míst je totiž soustavně více než lidí, kteří práci hledají. "Firmy, které hledají zaměstnance, je už zřejmě na úřadech práce nenajdou. Nezaměstnanost v dalších dvou měsících sice mírně poklesne, avšak napětí na trhu práce nikoliv," uvedl.

Sezonní faktory podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška patrně stlačí podíl nezaměstnaných v říjnu a listopadu o desetinu procentního bodů, čímž dojde k zopakování historicky nejnižší červnové hodnoty. "Dalšímu poklesu ale budou bránit přirozené limity. V prosinci pak dojde vlivem sezonních faktorů ke zvýšení nezaměstnanosti na 3,2 až 3,3 procenta, takže letošní rok zcela jistě skončí historicky nejnižší nezaměstnaností," uvedl.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v ČEPS. Končí šéf představenstva Kalina a stratég Skavroň

17.10.2018 14:55 Aktualizováno Dozorčí rada ČEPS odvolala předsedu představenstva firmy Jana Kalinu. V představenstvu končí také…

Škoda zažívá velmi dobré časy: Dnes vyrobila miliontý vůz roku 2018

17.10.2018 14:24 Škoda dnes v Mladé Boleslavi vyrobila svůj miliontý vůz roku 2018. Dosáhla tak tohoto milníku dříve…

Hyundai se stal nejúspěšnější značkou Red Dot Award 2018

17.10.2018 14:04 Hyundai Motor znovu triumfoval v soutěži „Red Dot Award“, v níž mu byl udělen čestný titul „Red Dot…

Zeman přijal zástupce čínských firem včetně šéfa CITIC. Detaily Hrad tají

17.10.2018 13:35 Prezident Miloš Zeman přijal dnes desítku zástupců čínských společností. Bez dalších podrobností o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama