Digitální dovednosti? Polovina českých firem v nich plave, ukázal průzkum

Digitální dovednosti jsou zásadní pro 92 procent malých a středních firem. Klíčové jsou především v hledání nových zaměstnanců a v udržení konkurenceschopnosti. Dobře je ale zvládá necelá polovina podniků. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci malých a středních podniků uskutečnila mezi téměř 750 menšími firmami agentura Ipsos.

Přidejte svůj názor

Facebook, sociální sítě

Tři čtvrtiny malých firem využívají facebook, na druhém místě je s téměř 30 procenty instagram. Následuje linkedin (28 procent), youtube (20 procent) a twitter (11 procent). Třetina malých firem facebook používá k hledání nových zaměstnanců. Sociální sítě jsou nejdůležitějším nástrojem u projektů, za kterými stojí podnikatelky.

Pětina malých firem podle výzkumu zaměstnává člověka, který se zabývá správou sociálních sítí. "V sektoru malých a středních podniků stále existuje velká poptávka po odbornících zdatných v digitálních dovednostech," uvedla ředitelka veřejné politiky Facebooku ve střední Evropě Gabriella Csehová. Dvěma pětinám firem facebook pomáhá v růstu a téměř polovině z nich také oslovit zákazníky v oblastech, kde by to jinak bylo obtížné.

Sociální sítě jsou podnikateli vnímány jako druhý nejdůležitější online nástroj pro podnikání, hned po webových stránkách. Otázkou není, jestli sociální sítě nebo jiné online kanály využít, ale spíše zda jsou tam zákazníci dané firmy a pokud ano, tak jak s nimi přes tyto kanály komunikovat," upozornil expert na digitální inovace asociace Filip Dřímalka.

Aktuální stav v mnoha českých firmách odpovídá statistikám digitálních dovedností obyvatel, stanovených rámcovým programem Evropské komise. V tomto hodnocení je úroveň českých obyvatel pod průměrem EU s velkými rozdíly proti nejvyspělejším státům EU.

Firmy zaostávají nejvíce ve využívání aplikací v cloudu, online spolupráci a komunikaci (například s využíváním videohovorů), v práci s daty nebo v poskytování digitálních služeb svým zákazníkům. ČR je na tom naopak velice dobře v rámci e-shopů a prodeje zboží přes internet.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Závadné hovězí z Polska se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu

20.02.2019 18:32 Hovězí maso se salmonelou dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert…

Polské hovězí se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu, firma zvažuje…

20.02.2019 16:17 Hovězí maso se salmonelou dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert…

V hovězím z Polska byla nebezpečná salmonela, ČR zavádí kontroly

20.02.2019 16:08 Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska…

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama