Česko drtí růst cen: Zelenina raketově zdražila. A to je jen začátek

Zelenina na pultech obchodů proti loňsku podražila. Cena mrkve stoupla o polovinu, rajčata a brambory jsou dražší o 15 procent. Více peněz lidé platí také za pivo a víno. Naopak levněji zákazníci letos pořídí ovoce, ale také máslo a cukr, který je o třetinu levnější. Vyplývá to z aktuálních průměrných cen, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují ceny 26 druhů potravin.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Brambory, ilustrační fotografie

Pokud se ceny všech sledovaných výrobků sečtou jako obsah nákupního košíku, je cena proti loňskému říjnu téměř stejná. Rozdíl činí dvě koruny.

Nejvýraznější nárůst ceny zaznamenali statistici u mrkve, která meziročně zdražila o 53 procent a zákazníci za kilogram letos platí 20,34 koruny. Loni to bylo přes 13 korun. Rajčata podražila o osm korun na 60,68 Kč/kg.

O dvě koruny na kilogramu jsou dražší také brambory, průměrná cena je nyní 15,54 Kč/kg. Český bramborářský svaz tento týden uvedl, že brambor bude letos kvůli suchu méně. Až spotřebitelé vyčerpají tuzemskou úrodu, budou se v Česku prodávat brambory dovozové, což povede k nárůstu ceny.

Kromě zeleniny se proti loňsku zvýšila i cena piva a vína. Pivaři si za půllitrovou lahev piva připlatí 70 haléřů, milovníci vína dají za sedmičkovou lahev vína o šest korun více než před rokem. V řeznictvích je proti loňsku dražší kuřecí a hovězí maso.

Pokles ceny statistici zaznamenali především u ovoce. Proti loňsku jsou o desetinu levnější jablka a banány, nepatrně zlevnily i pomeranče. Téměř o třetinu zlevnil cukr, nyní se v obchodech prodává v průměru za 13,91 koruny za kilogram. Před měsícem stál ještě o 1,40 koruny méně. Za posledních 12 let nikdy nebyla cena cukru takto nízko.

Společnost ADM Investor Services International tento týden uvedla, že velmi nízké ceny cukru začínají mít dopad na produkci cukru po celém světě. Třeba Brazílie už výrobu cukru snížila a příští rok chce přesunout větší podíl cukrové třtiny do výroby etanolu.

Cena másla je nyní o sedm procent nižší než před rokem. Za čtvrtkilový balíček zákazníci zaplatí 56,25 koruny, zatímco loni touto dobou cena atakovala maxima na 60,50 Kč. Od loňského října pak cena másla pozvolna klesala až na dubnových 46 korun za 250 gramů, od té doby opět postupně stoupá.

Pokud se ceny všech sledovaných potravin sečtou, vyjde tento nákupní koš nejdráž obyvatele Libereckého kraje. Za 26 položek zaplatí 1686 korun, zatímco v nejlevnějším Moravskoslezském kraji to je o 76 korun méně. Praha je po Pardubickém a Jihomoravském kraji čtvrtá nejdražší.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zetor propustí 40 procent zaměstnanců, dostal se do ekonomických potíží

18.12.2018 10:53 Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors do konce března 2019 propustí 260 lidí, což je asi 40…

Čína slaví 40 let od zahájení reforem. Nebudeme se rozvíjet na úkor jiných…

18.12.2018 09:36 Čína se nebude rozvíjet "na úkor zájmů jiných zemí a nikdy nebude usilovat o hegemonii", řekl dnes…

Kdo opraví D1 u Humpolce? Dosavadní firmy odstoupily od smlouvy s ŘSD

18.12.2018 09:06 Sdružení stavebních firem, které opravovalo dálnici D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným…

Bohemia Sekt čeká letos vyšší prodeje. Padne loňský rekord?

18.12.2018 07:50 Skupina Bohemia Sekt, která si drží zhruba 70 procent na trhu šumivých vín v ČR, prodala za 11…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama