Spotřeba nafty v ČR roste. Marketingovým nástrojem ale zůstává benzin

Spotřeba motorové nafty v Česku v letošním prvním pololetí meziročně stoupla o 1,1 procenta na 2,78 miliardy litrů. U benzinu naopak proti stejnému období roku klesla o 1,3 procenta na jednu miliardu litrů. ČTK to řekl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Mírný nárůst u nafty je podle něj způsoben pozitivním vývojem tuzemské ekonomiky, pokles u benzinu mimo jiné rostoucími cenami paliv.

Přidejte svůj názor

Benzinky

"Pozitivní vývoj ekonomiky v podobě ukazatele HDP výrazně ovlivňuje výkony řady odvětví a má větší vliv na rostoucí spotřebu motorové nafty u všech rozhodujících odvětví náročných na spotřebu nafty," uvedl Loula. Podle něj jde například o dopravu, průmyslovou výrobu, stavebnictví nebo zemědělství.

Český statistický úřad na začátku měsíce zveřejnil zpřesněný odhad, podle kterého činil ve druhém čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu 2,4 procenta. V prvním čtvrtletí to bylo 4,1 procenta.

Pohonné hmoty v Česku jsou nyní nejdražší od roku 2014, zdražují zhruba od konce srpna. Průměrná cena benzinu za tu dobu vzrostla asi o 40 haléřů, u nafty se zvýšila o více než korunu. Během prázdnin ceny kolísaly. Podle údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, se litr benzinu Natural 95 prodává průměrně za 33,80 Kč a litr nafty za 33,68 Kč.

"Cena benzinu je stále důležitým marketingovým nástrojem a má velký vliv na rozhodování k nákupu. Váha ceny paliva na rozhodování zákazníka k nákupu je 65 procent," dodal Loula.

Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu bylo v polovině srpna v tuzemsku motoristům k dispozici 3974 veřejných čerpacích stanic. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenoval Michla a Holuba do rady ČNB, Babišův poradce se zařadí k …

21.11.2018 15:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novými členy bankovní rady ekonomy Aleše Michla (41) a Tomáše…

Žena se domáhala oplodnění spermatem zemřelého, ÚS její stížnost zamítl

21.11.2018 15:39 Ústavní soud dnes zamítl stížnost ženy, která se u soudů nižších instancí neúspěšně domáhala…

Jak hospodaří katolická církev v Česku? Její hlavní poslání není zrovna…

21.11.2018 15:01 Na své hlavní poslání, tedy na duchovní činnost, loni česká katolická církev vynaložila 2,87…

Ťok po kritice otočil. Vládě zatím nenavrhne privatizaci ČD Cargo

21.11.2018 14:57 Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zatím nebude v nejbližší době vládě navrhovat prodej prodej…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama