Spotřeba nafty v ČR roste. Marketingovým nástrojem ale zůstává benzin

Spotřeba motorové nafty v Česku v letošním prvním pololetí meziročně stoupla o 1,1 procenta na 2,78 miliardy litrů. U benzinu naopak proti stejnému období roku klesla o 1,3 procenta na jednu miliardu litrů. ČTK to řekl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Mírný nárůst u nafty je podle něj způsoben pozitivním vývojem tuzemské ekonomiky, pokles u benzinu mimo jiné rostoucími cenami paliv.

Přidejte svůj názor

Benzinky

"Pozitivní vývoj ekonomiky v podobě ukazatele HDP výrazně ovlivňuje výkony řady odvětví a má větší vliv na rostoucí spotřebu motorové nafty u všech rozhodujících odvětví náročných na spotřebu nafty," uvedl Loula. Podle něj jde například o dopravu, průmyslovou výrobu, stavebnictví nebo zemědělství.

Český statistický úřad na začátku měsíce zveřejnil zpřesněný odhad, podle kterého činil ve druhém čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu 2,4 procenta. V prvním čtvrtletí to bylo 4,1 procenta.

Pohonné hmoty v Česku jsou nyní nejdražší od roku 2014, zdražují zhruba od konce srpna. Průměrná cena benzinu za tu dobu vzrostla asi o 40 haléřů, u nafty se zvýšila o více než korunu. Během prázdnin ceny kolísaly. Podle údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, se litr benzinu Natural 95 prodává průměrně za 33,80 Kč a litr nafty za 33,68 Kč.

"Cena benzinu je stále důležitým marketingovým nástrojem a má velký vliv na rozhodování k nákupu. Váha ceny paliva na rozhodování zákazníka k nákupu je 65 procent," dodal Loula.

Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu bylo v polovině srpna v tuzemsku motoristům k dispozici 3974 veřejných čerpacích stanic. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Logo hodinek Prim? Spor o autorství vyhrála firma Elton hodinářská

17.01.2019 17:04 Aktualizováno Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v…

Počet internetových útoků na Čechy klesl, novou hrozbou jsou off-line…

17.01.2019 13:13 Počet napadení tuzemských počítačů hrozbami z internetu se ve 4. čtvrtletí loňského roku proti…

Za kolik natankujete? Ceny pohonných hmot v ČR výrazně klesly

17.01.2019 09:56 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne znovu výrazně klesly. Benzin Natural 95 zlevnil o 28…

Ekonomice by prospělo zvýšení úrokových sazeb, soudí bankéř Michl. Co bude…

17.01.2019 07:24 České ekonomice by prospěl opatrný růst úrokových sazeb, a to o čtvrt procentního bodu. V rozhovoru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama