Spotřeba nafty v ČR roste. Marketingovým nástrojem ale zůstává benzin

Spotřeba motorové nafty v Česku v letošním prvním pololetí meziročně stoupla o 1,1 procenta na 2,78 miliardy litrů. U benzinu naopak proti stejnému období roku klesla o 1,3 procenta na jednu miliardu litrů. ČTK to řekl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). Mírný nárůst u nafty je podle něj způsoben pozitivním vývojem tuzemské ekonomiky, pokles u benzinu mimo jiné rostoucími cenami paliv.

Přidejte svůj názor

Benzinky

"Pozitivní vývoj ekonomiky v podobě ukazatele HDP výrazně ovlivňuje výkony řady odvětví a má větší vliv na rostoucí spotřebu motorové nafty u všech rozhodujících odvětví náročných na spotřebu nafty," uvedl Loula. Podle něj jde například o dopravu, průmyslovou výrobu, stavebnictví nebo zemědělství.

Český statistický úřad na začátku měsíce zveřejnil zpřesněný odhad, podle kterého činil ve druhém čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu 2,4 procenta. V prvním čtvrtletí to bylo 4,1 procenta.

Pohonné hmoty v Česku jsou nyní nejdražší od roku 2014, zdražují zhruba od konce srpna. Průměrná cena benzinu za tu dobu vzrostla asi o 40 haléřů, u nafty se zvýšila o více než korunu. Během prázdnin ceny kolísaly. Podle údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, se litr benzinu Natural 95 prodává průměrně za 33,80 Kč a litr nafty za 33,68 Kč.

"Cena benzinu je stále důležitým marketingovým nástrojem a má velký vliv na rozhodování k nákupu. Váha ceny paliva na rozhodování zákazníka k nákupu je 65 procent," dodal Loula.

Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu bylo v polovině srpna v tuzemsku motoristům k dispozici 3974 veřejných čerpacích stanic. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řeznictví v Praze prodalo 300 kilo polského drůbežího, byla v něm salmonela

19.03.2019 20:51 Aktualizováno Pražské řeznictví Miloš Křeček KK prodalo zákazníkům 300 kilogramů polského drůbežího masa,…

Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným…

19.03.2019 16:15 Aktualizováno Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on…

Výsledky ČEZ zklamaly. Výhled je naopak pozitivní, shodují se analytici

19.03.2019 10:29 Výsledky energetické skupiny ČEZ za loňský rok zaostaly za očekáváním analytiků. Čistý zisk firmy…

Čistý zisk ČEZ loni prudce klesl. Výsledky jsou horší než odhady analytiků.

19.03.2019 08:59 Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama