Babiš ve Sněmovně hájil rozpočet: Zlepší život občanům a pomůže podnikatelům

Návrh státního rozpočtu na příští rok zlepší život občanům a pomůže i podnikatelům a živnostníkům. Je to rozpočet, který chce, aby ekonomika zůstala konkurenceschopná, nezaostávala a byla moderní. Poslancům to dnes před projednáváním návrhu rozpočtu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že návrh rozpočtu je dobrý, přináší rekordní investice na potřebné projekty i víc peněz na důchody. Návrh počítá se schodkem 40 miliard korun.

Přidejte svůj názor

Miloš Zeman v Poslanecké sněmovna

Babiš se zbytku dnešního projednávání rozpočtu nezúčastní, protože odlétá na pracovní návštěvu Británie, kde se kromě jiného setká s premiérkou Theresou Mayovou. Babiš k poslancům promluvil po vystoupení prezidenta Miloše Zemana, který sice rozpočet podpořil, ale vyjádřil některé výtky ohledně plýtvání. Kritizoval například výdaje na podporu obnovitelných zdrojů energií.

Babiš řekl, že vláda se to snaží řešit, poznamenal však, že jde o složitý problém, protože závazky státu vyplývají ze zákona. Rezervy podle něj určitě jsou a věří, že se je ministři jeho vlády pokusí řešit. Připomněl například snahu snižovat počet úředníků.

Prezident Zeman kromě jiného vyjádřil nesouhlas s myšlenkou, že plánovaný deficit není tak důležitý jako skutečný schodek. Babiš však zopakoval, že důležitý je výsledek rozpočtu. Uvedl, že je velice složité naplánovat tok evropských peněz. Kdyby vláda plánovala odděleně evropské a české peníze, plánovala by podle něj velice přesně.

"(Rozpočet) předpokládá, že zadlužení země neporoste, že budeme investovat do potřebných projektů a důležitých priorit, jako je školství, zdravotnictví, životní úroveň seniorů, vědy a výzkumu a dalších oblastí, kde se to České republice v budoucnosti vrátí," popsal Babiš. "Rekordně zvyšujeme životní úroveň, rekordně investujeme," řekla ministryně Schillerová.

Babiš také uvedl, že letošní rozpočet vykázal k 22. říjnu přebytek 6,3 miliardy korun. Letošní schválený schodek je přitom 50 miliard korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal s ministrem USA. Postaví Američané nový jaderný blok v ČR?

14.11.2018 16:27 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl americkému ministrovi energetiky Ricku Perrymu, že Česko plánuje…

Česko přitvrdí proti nekalým směnárnám. Sněmovna schválila nové opatření

14.11.2018 16:24 Aktualizováno Klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V…

Ekonomika ČR naráží na své limity. Co nás čeká do budoucna?

14.11.2018 11:43 I přes zpomalení růstu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstává výkon českého hospodářství…

Zelená nafta zemědělcům? Pravidla budou jednodušší, poslanci schválili…

14.11.2018 10:26 Stát bude od příštího roku i nadále vracet zemědělcům část spotřební daně z nafty odstupňovanou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama