Český pivní trh vzrostl. Jaké jsou nové trendy? Jít "na jedno" už netáhne

Výstav českých pivovarů pro tuzemský trh se letos do konce srpna zvýšil o dvě procenta, exportní výstav o 16 procent, sdělili dnes zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven ČTK. Množství piva vypitého piva v hospodách a restauracích však i nadále klesá, naopak o čtvrtinu vzrostla obliba piva v plechovkách. Absolutní údaje svaz nezveřejnil.

Přidejte svůj názor

pivovary
doporučujeme

Kategorie ležáků do konce srpna meziročně v ČR vzrostla o pět procent, spotřeba ležáků se začala zvyšovat před desetiletím. "Před sebou máme ještě jeden vrchol a tím jsou Vánoce. Podle nás bude zájem o český ležák v těchto měsících růst," uvedla výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová. Pivovary navařily meziročně stejné množství výčepních piv, o čtyři procenta se však snížil zájem o speciály, například kategorie porterů klesla o 28 procent.

Kromě nárůstu plechovek vzrostl meziročně o devět procent zájem o pivo v minisoudcích, které si konzumenti kupují například ke grilování. Stejný zůstal výstav piv v lahvích a v plastu. Výstav piva v lahvích a PET lahvích se meziročně nezměnil.

Nadále se snižuje spotřeba čepovaného piva ze sudů a tanků. Tento trend začal podle svazu kolem roku 2010, v době finanční krize, kdy byla navíc zvýšená spotřební daň na pivo. Letos meziročně výstav u sudů klesl o dvě procenta, u tanků o tři procenta. "Stále se nedaří zvrátit trend odlivu hostů z restaurací a hospod, kteří raději pijí lahvové pivo doma. A to i díky tomu, že pivovary čelí již delší dobu výzvě v podobě měnící se poptávky a preferencí zákazníků. Jednou z reakcí na tuto situaci je snaha zaujmout hosty mimořádnými akcemi nebo nabídkami. Investice míří také do nových konceptů moderních hospod, což pomáhá tento trend alespoň částečně zpomalit," dodal Ferencová.

Export rostl u piva v plechovkách o 47 procent, následně v plastu o 37 procent, v minisoudcích o 31 procent, ve skle o 11 procent, ale i u cisteren o devět procent a sudů o tři procenta.

Hlavní pivovarští výrobci letos na podzim zdražili nebo ještě zdraží. Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj již ceny zvýšil od října, kdy zdražil v průměru o 3,7 procenta, zejména u ležáků a prémiových piv. Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v průměru o 3,2 procenta.

Loni po pěti letech růstu výstav českých pivovarů meziročně klesl o 0,7 procenta na 20,32 milionu hektolitrů kvůli poklesu výroby pro domácí trh. Prodeje v Česku se snížily o 2,1 procenta na 16,04 milionu hektolitrů. Export se naopak zvýšil o 4,5 procenta. Stále více se prodává pivo balené proti točenému pivu v restauracích a hospodách, loňský poměr byl 62 ku 38 procentům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ ESCO zvýšilo tržby o 27 procent, zájem o moderní energetiku roste

24.03.2019 12:16 Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly meziročně o 27 procent na…

Zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu? Babiše popudil návrh…

24.03.2019 10:05 Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem…

Nákupy on-line? Trendy v Česku se mění, hlavně díky generaci mileniálů

24.03.2019 09:10 Podíl nakupování na internetu přes mobilní zařízení se za poslední dva roky zvýšil o deset…

Zvýšení sazeb ČNB není ve čtvrtek jisté, rizika z globálního vývoje…

24.03.2019 09:06 Pokud Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na zasedání ve čtvrtek 28. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama