Šílenství kvůli "dvackám". Češi opět stojí fronty, cena výročních mincí roste

I druhý den výdeje dvacetikorunových mincí s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše ke 100. výročí vzniku Československa doprovázely fronty. Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na příkopě se dnes řada stovek lidí podle zpravodaje ČTK vinula až do Panské ulice. Až stovky lidí na mince čekaly také před pobočkami ČNB v krajských městech. ČNB začala vydávat dvacetikoruny ve středu, kdy si je přišly vyměnit tisíce lidí. Centrální banka ujistila veřejnost, že mince budou k dispozici i v dalších dnech.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Před územním pracovištěm ČNB v Plzni stála dnes ráno před otevřením asi stovka lidí. Podle pracovnice banky jich tam byly ve 13:30 stále asi dvě stovky a na všechny se dnes nedostane. Pracoviště zavírá ve 14:00. Spousta lidí také telefonuje, dodala.

Před ostravskou pobočkou čekaly krátce po poledni desítky lidí. "Mince chci věnovat dětem. Slyšel jsem o nich včera (ve středu) v televizi, tak jsem si zašel. Myslel jsem, že hlavní nápor už opadl, ale není to tak. Stojím tady už skoro hodinu a si ještě pár minut budu muset počkat," řekl ČTK jeden ze zájemců.

Už druhý den se dlouhá fronta tvoří také u brněnského pracoviště ČNB v Rooseveltově ulici. Asi padesát lidí čekalo před bankou i v době, kdy byla přes poledne hodinu zavřená. Jak se blížilo otevření banky ve 12:30, řada obkroužila nároží a protáhla se na více než 100 metrů.

V Hradci Králové měly dnes i ve středu zájem o výroční dvacetikoruny desítky lidí. Seznam a otevírací doba všech sedmi územních pracovišť ČNB, kde se výměny mincí provádějí, jsou dostupné na webu ČNB.

Od každé mince vydá banka 200.000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru. Mincemi je přitom možné platit jako běžnými dvacetikorunami. Na aukčním portálu Aukro činila aktuální cena sady tří mincí dnes dopoledne 1050 korun, ve středu jejich prodej začal na zhruba 300 korunách.

Mince bude možné podle ČNB koupit příští rok v tradičních sadách oběžných mincí, a to jak v běžné, tak ve špičkové kvalitě.

Na konci ledna příštího roku centrální banka plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahraniční dluh ČR činí 4,355 bilionu korun. Není to tak hrozivé,…

25.03.2019 10:59 Zahraniční dluh České republiky ke konci loňska činil 4,355 bilionu korun, meziročně byl nižší o 14…

Diskriminace zákazníků? Loni odhaleno 13 případů, některé alarmující

25.03.2019 10:42 Česká obchodní inspekce (ČOI) během loňského roku zjistila 13 případů diskriminace spotřebitele,…

Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá. Za měsíc o bod, meziročně ještě…

25.03.2019 10:17 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla z únorových 98,2 bodu na rovných 97 bodů. Snížila se jak…

Stavebnictví letos vzroste o 3,2 procenta, odhadují firmy. Mají slušnou…

25.03.2019 10:03 České stavebnictví letos meziročně vzroste o 3,2 procenta, příští rok si polepší o 1,7 procenta.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama