Šílenství kvůli "dvackám". Češi opět stojí fronty, cena výročních mincí roste

I druhý den výdeje dvacetikorunových mincí s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše ke 100. výročí vzniku Československa doprovázely fronty. Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na příkopě se dnes řada stovek lidí podle zpravodaje ČTK vinula až do Panské ulice. Až stovky lidí na mince čekaly také před pobočkami ČNB v krajských městech. ČNB začala vydávat dvacetikoruny ve středu, kdy si je přišly vyměnit tisíce lidí. Centrální banka ujistila veřejnost, že mince budou k dispozici i v dalších dnech.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Před územním pracovištěm ČNB v Plzni stála dnes ráno před otevřením asi stovka lidí. Podle pracovnice banky jich tam byly ve 13:30 stále asi dvě stovky a na všechny se dnes nedostane. Pracoviště zavírá ve 14:00. Spousta lidí také telefonuje, dodala.

Před ostravskou pobočkou čekaly krátce po poledni desítky lidí. "Mince chci věnovat dětem. Slyšel jsem o nich včera (ve středu) v televizi, tak jsem si zašel. Myslel jsem, že hlavní nápor už opadl, ale není to tak. Stojím tady už skoro hodinu a si ještě pár minut budu muset počkat," řekl ČTK jeden ze zájemců.

Už druhý den se dlouhá fronta tvoří také u brněnského pracoviště ČNB v Rooseveltově ulici. Asi padesát lidí čekalo před bankou i v době, kdy byla přes poledne hodinu zavřená. Jak se blížilo otevření banky ve 12:30, řada obkroužila nároží a protáhla se na více než 100 metrů.

V Hradci Králové měly dnes i ve středu zájem o výroční dvacetikoruny desítky lidí. Seznam a otevírací doba všech sedmi územních pracovišť ČNB, kde se výměny mincí provádějí, jsou dostupné na webu ČNB.

Od každé mince vydá banka 200.000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru. Mincemi je přitom možné platit jako běžnými dvacetikorunami. Na aukčním portálu Aukro činila aktuální cena sady tří mincí dnes dopoledne 1050 korun, ve středu jejich prodej začal na zhruba 300 korunách.

Mince bude možné podle ČNB koupit příští rok v tradičních sadách oběžných mincí, a to jak v běžné, tak ve špičkové kvalitě.

Na konci ledna příštího roku centrální banka plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výnosy státu z EET vzrostly. Sněmovna blokuje 3. a 4. vlnu, Schillerová…

24.01.2019 14:09 Elektronická evidence tržeb (EET) v roce 2018 do veřejných rozpočtů podle údajů ministerstva…

Exekutorská velmoc? Česko má systém jako jinde v Evropě, brání se věřitelé

24.01.2019 13:27 V evropských zemích dlouhodobě převažuje model soukromých exekutorů, mezi kterými si věřitel může…

Unipetrolu loni stoupl čistý zisk, investoval téměř osm miliard

24.01.2019 12:16 Aktualizováno Petrochemický holding Unipetrol loni zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na téměř devět miliard…

Škoda loni vyrobila 886100 vozidel, meziročně víc. Pozornost obrací na…

24.01.2019 10:06 Automobilka Škoda Auto vyrobila v loňském roce ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama