Vypukly předvánoční nákupy. Kolik letos utratíme za dárky?

Více než čtvrtina Čechů začíná v těchto dnech s nákupy vánočních dárků. Letos plánuje 70 procent lidí utratit za vánoční dárky maximálně deset tisíc korun. Nejčastěji darují Češi sportovní vybavení, mobilní telefony a bílou elektroniku či "měkké" dárky jako oblečení. Oblibu získávají i dražší dárky jako elektrokola a skútry. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Essox.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vánoční dárky

Čtvrtina (26 pct) spotřebitelů začíná nakupovat vánoční dárky od poloviny října, 17 procent dárky nakupuje průběžně celý rok. Skoro polovina spotřebitelů (45 pct) začíná nakupovat dárky v polovině listopadu nebo o prvním adventním víkendu. Na poslední chvíli nechává nákup dárků 12 procent dotázaných.

"Ženy jsou při nákupu dárku svědomitější, na poslední chvíli nechává nákup jen necelých sedm procent z nich. U mužů je to skoro každý pátý dotázaný," uvedl obchodní ředitel společnosti Essox Luděk Čermák.

Letos plánuje utratit za vánoční dárky maximálně 10 tisíc korun 70 procent spotřebitelů. Dalších 18 procent dotázaných utratí za dárky mezi deseti a 15 tisíci korunami, více za ně chce dát 12 procent lidí. Nepatrně častěji nakupují dražší dárky ženy než muži. Hodnota darovaných dárků také mírně roste s dosaženým vzděláním a výší příjmů.

Asi nejčastější komoditou pod českým vánočním stromečkem je některý z měkkých dárků, typicky oblečení. Mezi dalšími možnostmi dominuje sportovní vybavení, které koupí svým blízkým 24 procent dotázaných. Oblíbené jsou dlouhodobě mobilní telefony, ty kupuje pod stromeček 18 procent dotázaných. Různou elektroniku, ať už bílou nebo černou, bude letos kupovat k Vánocům přibližně osm procent dotázaných spotřebitelů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSA promění flotilu letadel, skončí s Airbusy A319. Čím je nahradí?

12.11.2018 14:24 České aerolinie (ČSA) výrazně promění svůj letový park a ukončí provoz všech svých letadel Airbus…

Chudoba v Česku? Obtížně s příjmem vychází 43 procent domácností

12.11.2018 14:05 Se svým příjmem vychází snadno 54 procent českých domácností. Je to nejvyšší podíl od začátku…

Platit přes mobil? Češi za zbytkem EU pokulhávají, změnit to může mladá…

12.11.2018 13:27 Češi zaostávají v platbách prostřednictvím mobilních zařízení. Zatímco v tuzemsku platí mobilem…

Reforma veřejných financí? První výsledky byly až za šest let, odhalil NKÚ

12.11.2018 12:26 Aktualizováno Účetní reforma veřejných financí přináší komplexnější a užitečnější informace, provázely ji však…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama