Vypukly předvánoční nákupy. Kolik letos utratíme za dárky?

Více než čtvrtina Čechů začíná v těchto dnech s nákupy vánočních dárků. Letos plánuje 70 procent lidí utratit za vánoční dárky maximálně deset tisíc korun. Nejčastěji darují Češi sportovní vybavení, mobilní telefony a bílou elektroniku či "měkké" dárky jako oblečení. Oblibu získávají i dražší dárky jako elektrokola a skútry. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Essox.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vánoční dárky

Čtvrtina (26 pct) spotřebitelů začíná nakupovat vánoční dárky od poloviny října, 17 procent dárky nakupuje průběžně celý rok. Skoro polovina spotřebitelů (45 pct) začíná nakupovat dárky v polovině listopadu nebo o prvním adventním víkendu. Na poslední chvíli nechává nákup dárků 12 procent dotázaných.

"Ženy jsou při nákupu dárku svědomitější, na poslední chvíli nechává nákup jen necelých sedm procent z nich. U mužů je to skoro každý pátý dotázaný," uvedl obchodní ředitel společnosti Essox Luděk Čermák.

Letos plánuje utratit za vánoční dárky maximálně 10 tisíc korun 70 procent spotřebitelů. Dalších 18 procent dotázaných utratí za dárky mezi deseti a 15 tisíci korunami, více za ně chce dát 12 procent lidí. Nepatrně častěji nakupují dražší dárky ženy než muži. Hodnota darovaných dárků také mírně roste s dosaženým vzděláním a výší příjmů.

Asi nejčastější komoditou pod českým vánočním stromečkem je některý z měkkých dárků, typicky oblečení. Mezi dalšími možnostmi dominuje sportovní vybavení, které koupí svým blízkým 24 procent dotázaných. Oblíbené jsou dlouhodobě mobilní telefony, ty kupuje pod stromeček 18 procent dotázaných. Různou elektroniku, ať už bílou nebo černou, bude letos kupovat k Vánocům přibližně osm procent dotázaných spotřebitelů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kellner slaví. PPF získala od investorů 14 miliard

21.03.2019 18:28 Dluhopisy za zhruba 14 miliard korun prodala investorům skupina PPF českého miliardáře Petra…

Kolik bude stát metro D? Jen náklady na přípravu už přišly na miliardu

21.03.2019 17:57 Aktualizováno Vedení hlavního města odhaduje, že stavba nové linky metra D z Písnice na náměstí Míru vyjde na 72…

Češi si kvůli počasí připlatí, z peněženek vytáhnou miliardy

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Jak si bydlí Češi? Statistici zveřejnili nové údaje, za poslední roky se…

21.03.2019 13:26 Téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 procent ze svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama