Vypukly předvánoční nákupy. Kolik letos utratíme za dárky?

Více než čtvrtina Čechů začíná v těchto dnech s nákupy vánočních dárků. Letos plánuje 70 procent lidí utratit za vánoční dárky maximálně deset tisíc korun. Nejčastěji darují Češi sportovní vybavení, mobilní telefony a bílou elektroniku či "měkké" dárky jako oblečení. Oblibu získávají i dražší dárky jako elektrokola a skútry. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Essox.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vánoční dárky

Čtvrtina (26 pct) spotřebitelů začíná nakupovat vánoční dárky od poloviny října, 17 procent dárky nakupuje průběžně celý rok. Skoro polovina spotřebitelů (45 pct) začíná nakupovat dárky v polovině listopadu nebo o prvním adventním víkendu. Na poslední chvíli nechává nákup dárků 12 procent dotázaných.

"Ženy jsou při nákupu dárku svědomitější, na poslední chvíli nechává nákup jen necelých sedm procent z nich. U mužů je to skoro každý pátý dotázaný," uvedl obchodní ředitel společnosti Essox Luděk Čermák.

Letos plánuje utratit za vánoční dárky maximálně 10 tisíc korun 70 procent spotřebitelů. Dalších 18 procent dotázaných utratí za dárky mezi deseti a 15 tisíci korunami, více za ně chce dát 12 procent lidí. Nepatrně častěji nakupují dražší dárky ženy než muži. Hodnota darovaných dárků také mírně roste s dosaženým vzděláním a výší příjmů.

Asi nejčastější komoditou pod českým vánočním stromečkem je některý z měkkých dárků, typicky oblečení. Mezi dalšími možnostmi dominuje sportovní vybavení, které koupí svým blízkým 24 procent dotázaných. Oblíbené jsou dlouhodobě mobilní telefony, ty kupuje pod stromeček 18 procent dotázaných. Různou elektroniku, ať už bílou nebo černou, bude letos kupovat k Vánocům přibližně osm procent dotázaných spotřebitelů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři Severočeských dolů vstupují do stávkové pohotovosti

16.01.2019 10:55 Odboráři ze Severočeských dolů (SD) vstupují do stávkové pohotovosti. Důvodem je dosavadní neúspěch…

Čeští exportéři trnou hrůzou: Divoký brexit přinese obrovské potíže

16.01.2019 10:51 Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je podle Asociace exportérů pro podniky, exportéry…

Ceny v průmyslu letí vzhůru. Zdražují kovy, elektřina i plyn

16.01.2019 10:47 Ceny průmyslových výrobců v prosinci zpomalily meziroční růst na 2,4 procenta z listopadových 3,9…

Česko čelí 13 mezinárodním arbitrážím, může přijít o desítky miliard

16.01.2019 08:40 Česko čelí aktuálně 13 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama