Produkce masa v Česku roste, cena klesá. Agrární komora mluví o katastrofě

Produkce masa v Česku v letošním třetím čtvrtletí meziročně stoupla o dvě procenta na 109.363 tun. Rostla hlavně u hovězího, zvýšila se také u drůbežího, naopak u vepřového klesla. Výkup mléka vzrostl o 1,1 procenta, mlékárny a odbytové organizace nakoupily téměř 739,4 milionu litrů. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ceny, za které chovatelé prodávali jatečná zvířata, meziročně klesly, u prasat skoro o pětinu. Podle mluvčího Agrární komory ČR Jiřího Felčárka je pokles ceny už katastrofální, kilogram masa v živé hmotnosti podle něj chovatelé prodávají šest korun pod náklady. Podle ministerstva zemědělství se zvýšení počtu porážek jalovic nedá považovat za systémové ohrožení produkce mléka.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Víte, jak správně čistit prkénko po krájení syrového masa?

Produkce hovězího se meziročně zvýšila o 8,3 procenta na 17.225 tun. Projevila se v tom také vyšší porážková hmotnost. Někteří zemědělci již dříve uvedli, že kvůli letošnímu suchu a nedostatku píce zvažují porážku části dojnic.

"Cena u mladých býků a krav momentálně klesá, za což může zvyšující se počet porážek na domácím trhu. Každý týden se v ČR porazí o několik stovek kusů dobytka více proti loňskému roku, což s sebou přirozeně přináší nárůst nabídky nad poptávkou, a tedy i snížení ceny," uvedl Felčárek. Zatím však podle něj nejsou potíže s odbytem masa, skot se prodává živý do zahraničí, a netlačí tak tolik na ceny hovězího masa v ČR.

Vliv na počet porážek dobytka mohlo mít podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého zhoršení podmínek na vývoz nebo ozdravování chovů od některých nemocí, kdy se nakažená zvířata vyřazovala. "Předpokládáme, že vyšší náklady na zajištění krmení hospodářských zvířat z velké části budou kompenzovat plánované a vládou ČR dle návrhu ministerstva již schválené podpory na zmírnění škod letošního sucha. Tato skutečnost by měla přispět k tlumení případného snižování stavů zvířat v reakci na nižší výnosy krmných plodin," dodal Bílý. Vláda schválila možnost čerpání až dvou miliard korun jako kompenzace za sucho.

Jatečný skot měl ve třetím čtvrtletí meziročně nižší výkupní ceny býků a telat, nepatrně vyšší ceny jatečných krav. Jatečné jalovice se prodávaly za stejnou cenu jako ve srovnatelném období loni. Průměrná cena jatečných býků byla v mase 86,22 Kč/kg. Jatečná kuřata první třídy výrobci prodávali v živém v průměru za 22,64 Kč/kg.

Vepřového bylo 50.792 tun, meziročně o 0,1 procenta méně. "Nižší počet poražených prasat byl částečně kompenzován jejich vyšší průměrnou hmotností," uvedl ČSÚ. Podle Felčárka mají už kvůli nízké výkupní ceně problémy malé podniky, které přestaly připouštět prasnice. "Otřes znamená i další postup afrického moru prasat, který už ohrožuje celou Evropu a který by mohl znamenat i kolaps evropského trhu. O to významnější je prevence a účinná ochrana," dodal. Produkce drůbežího naopak stoupla o 2,1 procenta na 41.283 tun.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně snížily u skotu o půl procenta, u jatečných kuřat o 2,2 procenta a u prasat o 19,7 procenta. Chovatelé prodávali jatečná prasata v mase za 35,78 koruny za kilogram.

"Vzhledem k předcházejícímu čtvrtletí se průměrná cena vepřového v jateční hmotnosti zvýšila o 70 haléřů za kilogram. Oproti minulému čtvrtletí také výrazně vzrostl vývoz živých prasat do zahraničí," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Jiří Hrbek.

Stavy zvířat se na začátku třetího čtvrtletí meziročně zvýšily u skotu o procento, u prasat klesly o 0,4 procenta. Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu s živými zvířaty se od června do srpna více živých zvířat vyvezlo, než dovezlo. "Záporná bilance zahraničního obchodu s masem se meziročně mírně zlepšila u hovězího, avšak u vepřového a drůbežího se opět mírně prohloubila," uvedl ČSÚ.

Z vykoupených 739,4 milionu litrů mléka nakoupily mlékárny 632,3 milionu litrů. Zemědělci prodávali mléko za průměrnou cenu 8,23 koruny za litr, což bylo o 3,2 procenta méně než před rokem. Cena klesla i ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet internetových útoků na Čechy klesl, novou hrozbou jsou off-line…

17.01.2019 13:13 Počet napadení tuzemských počítačů hrozbami z internetu se ve 4. čtvrtletí loňského roku proti…

Za kolik natankujete? Ceny pohonných hmot v ČR výrazně klesly

17.01.2019 09:56 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne znovu výrazně klesly. Benzin Natural 95 zlevnil o 28…

Ekonomice by prospělo zvýšení úrokových sazeb, soudí bankéř Michl. Co bude…

17.01.2019 07:24 České ekonomice by prospěl opatrný růst úrokových sazeb, a to o čtvrt procentního bodu. V rozhovoru…

Malá garsonka za 3 miliony? Ceny bytů stále rostou, v Praze si většina…

16.01.2019 20:50 Zvyšování cen bydlení se nezastavilo ani po novém roce. Nejdražší region si tradičně drží hlavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama