Světová banka tepe Česko: Investice do start-upů jsou nízké

V Česku jsou stále investice do takzvaných start-upů nízké. Dominuje jim relativně malá skupina vysoce bohatých fyzických osob. Transakce do start-upů se uskutečňují v podstatě pouze v Praze a v Brně. Vyplývá to ze zprávy Světové banky o privátních investorech do rizikového kapitálu v ČR, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Tito investoři podle zprávy investují převážně jednotlivě, a to buď přímo do společností nebo prostřednictvím soukromého fondu či rodinných firem. V ČR nyní nejsou společné investice několika takzvaných business angels dohromady.

"Přesto, že se na našem území uskutečnilo několik úspěšných transakcí do start-upů, jsou de facto koncentrovány pouze na území Prahy a Brna a omezují se pouze do několika málo sektorů, především do informačních a komunikačních technologií," uvedla zpráva.

Business angels jsou privátní investoři, kteří investují svůj čas a kapitál do společností v počáteční fázi rozvoje, zejména do start-upů. Zprávu financovala Evropská komise v rámci Programu na podporu strukturálních reforem. MF bude usilovat o další čerpání peněz z tohoto programu, které by umožnilo uskutečnit doporučení obsažených ve zprávě o business angels.

Zpráva ve své analytické části popisuje a porovnává se zahraničím současný stav business angels v ČR, zejména jejich způsob a preference investování, sdružování do asociací, regulatorní podmínky a formuluje doporučení pro zlepšení investičního prostředí business angels, mezi které patří mj. vytvoření jejich národní asociace či vytváření speciálních fondů investování do start-upů.

Zavedení doporučení zprávy by bylo skvělou zprávu pro inovátory a odvážné mladé podnikatele, řekl ČTK generální ředitel společnosti Algotech František Zeman. Institucionalizace těchto investic by podle něj jistě pomohla v rozkládání rizika jednotlivých investorů. Důležité je rozvinout mentoring začínajících podnikatelů, do jejichž projektů peníze proudí. "Žádná škola ani podobná instituce podnikání nenaučí, a proto je potřeba podpořit vznik komunity již více zkušených nebo emeritních podnikatelů, kteří podpoří startup scénu nejenom penězi, ale také radou a kontinuálním vedením," dodal.

Zakladatel služby MyTimi Jan Skovajsa uvedl, že tento typ podpory je správný. "V Česku je v porovnání s USA angel investorů nedostatek. Nicméně, pokud už se dávají peníze 'zadarmo', měla by být velice přísná kritéria výběru. Korupce je přece jen všude," podotkl.

Spoluzakladatel aplikace Trisbee Matěj Turek míní, že v ČR není nedostatek business angels ani informací o nich a o trhu, jak se ve zprávě uvádí. "Čeští business angels mají přístup k velmi dobrému přísunu investiční příležitostí (deal flow), a to buď přímo, přes poradce nebo prostřednictvím skupin jako Keiretsu Forum, Fundlift, Tilia Impact Ventures nebo akcelerátory typu StartupYard," upozornil.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým šéfem Dopravního podniku Praha je bankéř Witowski, obměnilo se…

19.12.2018 17:36 Aktualizováno Novým generálním ředitelem pražského dopravního podniku (DPP) se dnes stal bankéř Petr Witowski. Ve…

Projídání budoucnosti a uplácení voličů? Schillerová rázně odmítla kritiku…

19.12.2018 16:58 Návrh státního rozpočtu na příští rok odráží vládní priority a je dobrý, řekla poslancům na závěr…

Zbytečná panika? Telefony Huawei neohrožují uživatele víc než jiné značky,…

19.12.2018 16:16 Používání mobilních telefonů Huawei nebo ZTE nepředstavuje pro jejich uživatele větší bezpečnostní…

Soud schválil reorganizaci Via Chem Group, věřitelé si mohou vybrat ze…

19.12.2018 09:10 Krajský soud v Českých Budějovicích schválil reorganizační plán firmy Via Chem Group, která je od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama