Platební morálka? Každá osmá firma v ČR bojuje o existenci kvůli neplatičům

Ohrožení bankrotem v důsledku platební neschopnosti pociťuje 12 procent tuzemských společností, vyplývá z celoevropského průzkumu platební morálky pro inkasní společnost EOS KSI. Každá sedmá firma zvedá ceny, aby tím nahradila ušlé zisky, plyne rovněž z průzkumu.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Kvůli fakturám, které zákazníci za zboží či služby neplatí včas nebo vůbec, se firmy dostávají do potíží. V Evropě v loňském roce nebyla uhrazena v termínu každá pátá faktura. V důsledku toho pak 42 procent dotázaných společností vykázalo snížení zisku a 38 procent přiznalo problémy s peněžními toky.

"Nesplácené pohledávky jsou pro firmu nedobrovolně pořízená aktiva, kterým se navíc často nevěnuje odpovídajícím způsobem. Pokud na proplacení faktur společnost čeká dlouho, ohrožuje to její likviditu. Může tak nejen ztratit schopnost investovat do svého dalšího rozvoje, ale i hradit vlastní náklady na provoz," uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

První oblastí, kde firmy finance krátí, jsou podle něj platby dodavatelům, následované často platy zaměstnanců. V takovém případě může firma ztratit potenciál, redukuje počet pracovních míst a v nejhorším případě může přijít úpadek.

Návratnost peněz si společnosti zajišťují navyšováním cen, ale i prostřednictvím spolupráce se specialisty. Návratnost příjmů při takové spolupráci představuje pro české podniky přibližně osm procent z ročního výnosu.

Jako preventivní opatření proti neplatičům mohou sloužit zálohové platby, které ale stále nejsou ve většině evropských zemí dostatečně využívány. "Zatím také sledujeme větší pasivitu vůči metodám digitálních plateb. Jejich výhod jsou si podnikatelé vědomi, v jejich zavedení jsou nicméně stále nečinní," doplnil Vachel.

Skupina EOS uskutečnila průzkum ve spolupráci s agenturou Kantar TNS na jaře roku 2018. Dotázala se ve 3400 firmách ze 17 evropských zemí. V každé zemi bylo 200 firem dotazováno na všechny aspekty spojené s platebními transakcemi a obecně na ekonomické trendy v dané zemi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Logo hodinek Prim? Spor o autorství vyhrála firma Elton hodinářská

17.01.2019 17:04 Aktualizováno Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v…

Počet internetových útoků na Čechy klesl, novou hrozbou jsou off-line…

17.01.2019 13:13 Počet napadení tuzemských počítačů hrozbami z internetu se ve 4. čtvrtletí loňského roku proti…

Za kolik natankujete? Ceny pohonných hmot v ČR výrazně klesly

17.01.2019 09:56 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne znovu výrazně klesly. Benzin Natural 95 zlevnil o 28…

Ekonomice by prospělo zvýšení úrokových sazeb, soudí bankéř Michl. Co bude…

17.01.2019 07:24 České ekonomice by prospěl opatrný růst úrokových sazeb, a to o čtvrt procentního bodu. V rozhovoru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama