Český průmysl na prahu krize? Index PMI nebezpečně klesá

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu zhoršily. Index PMI klesl na 52,5 bodu ze zářijových 53,4 bodu. Jde o nejnižší hodnotu za téměř dva roky, uvedla dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Přidejte svůj názor

Průmysl

"Index PMI klesl na nejnižší hodnotu za bezmála dva roky. Expanze výroby byla v porovnání se začátkem roku jen chabá a objemy nových zakázek vzrostly jen mírně. Hlavním důvodem k obavám je podnikatelská důvěra. Sentiment českých výrobců zůstává nadále dosti beznadějný vzhledem ke zvýšenému napětí na trhu a oslabení automobilového průmyslu. V současném období byly firmy nejméně optimistické od července 2013," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.

Pokles indexu trh podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče očekával. "V tuzemském průmyslu se projevuje zpomalení růstu průmyslové aktivity v eurozóně. Na evropský průmysl dopadá jak růst protekcionismu v globálním obchodě, tak nové emisní normy pro automobilky a řada další faktorů, jež ve svém důsledku vedou k růstu rizik či nejistot," uvedl.

Nové zakázky, které výrobní firmy obdržely, se v říjnu podle průzkumu zvýšily jen mírně a nejslabším tempem v nepřetržitém růstu trvajícím 26 měsíců. Nejpomaleji za téměř dva roky se snížil i růst nových zakázek ze zahraničí. Firmy často uváděly, že ke slabšímu zvýšení nových zakázek přispělo zpomalení v automobilovém průmyslu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal s ministrem USA. Postaví Američané nový jaderný blok v ČR?

14.11.2018 16:27 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl americkému ministrovi energetiky Ricku Perrymu, že Česko plánuje…

Česko přitvrdí proti nekalým směnárnám. Sněmovna schválila nové opatření

14.11.2018 16:24 Aktualizováno Klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V…

Ekonomika ČR naráží na své limity. Co nás čeká do budoucna?

14.11.2018 11:43 I přes zpomalení růstu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstává výkon českého hospodářství…

Zelená nafta zemědělcům? Pravidla budou jednodušší, poslanci schválili…

14.11.2018 10:26 Stát bude od příštího roku i nadále vracet zemědělcům část spotřební daně z nafty odstupňovanou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama