Český průmysl na prahu krize? Index PMI nebezpečně klesá

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v říjnu zhoršily. Index PMI klesl na 52,5 bodu ze zářijových 53,4 bodu. Jde o nejnižší hodnotu za téměř dva roky, uvedla dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Přidejte svůj názor

Průmysl
doporučujeme

"Index PMI klesl na nejnižší hodnotu za bezmála dva roky. Expanze výroby byla v porovnání se začátkem roku jen chabá a objemy nových zakázek vzrostly jen mírně. Hlavním důvodem k obavám je podnikatelská důvěra. Sentiment českých výrobců zůstává nadále dosti beznadějný vzhledem ke zvýšenému napětí na trhu a oslabení automobilového průmyslu. V současném období byly firmy nejméně optimistické od července 2013," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.

Pokles indexu trh podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče očekával. "V tuzemském průmyslu se projevuje zpomalení růstu průmyslové aktivity v eurozóně. Na evropský průmysl dopadá jak růst protekcionismu v globálním obchodě, tak nové emisní normy pro automobilky a řada další faktorů, jež ve svém důsledku vedou k růstu rizik či nejistot," uvedl.

Nové zakázky, které výrobní firmy obdržely, se v říjnu podle průzkumu zvýšily jen mírně a nejslabším tempem v nepřetržitém růstu trvajícím 26 měsíců. Nejpomaleji za téměř dva roky se snížil i růst nových zakázek ze zahraničí. Firmy často uváděly, že ke slabšímu zvýšení nových zakázek přispělo zpomalení v automobilovém průmyslu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu? Babiše popudil návrh…

24.03.2019 16:24 Aktualizováno Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem…

ČEZ ESCO zvýšilo tržby o 27 procent, zájem o moderní energetiku roste

24.03.2019 12:16 Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly meziročně o 27 procent na…

Nákupy on-line? Trendy v Česku se mění, hlavně díky generaci mileniálů

24.03.2019 09:10 Podíl nakupování na internetu přes mobilní zařízení se za poslední dva roky zvýšil o deset…

Zvýšení sazeb ČNB není ve čtvrtek jisté, rizika z globálního vývoje…

24.03.2019 09:06 Pokud Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na zasedání ve čtvrtek 28. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama