Zisk České spořitelny na tři čtvrtletí vzrostl, mateřská Erste si vede ještě lépe

Čistý zisk České spořitelny za tři čtvrtletí letošního roku činil 11,8 miliardy korun. Meziročně se zvýšil zhruba o 140 milionů korun. Důvodem je především růst čistého úrokového výnosu o 8,5 procenta na 20,2 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Česká spořitelna
doporučujeme

"Portfolio hypoték překročilo hranici 250 miliard korun. Dokázali jsme výrazně růst v úvěrech fyzickým osobám i korporátním klientům," uvedl předseda představenstva Tomáš Salomon. Příznivý vývoj české ekonomiky, rostoucí mzdy a snižování nezaměstnanosti se podle banky promítají do poptávky po zboží a službách, a tím pádem i po úvěrech.

Na vyšší čisté úrokové výnosy mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. "Přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům poklesla na 2,13 procenta, důvodem je vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na marže na trhu," uvedla Česká spořitelna.

Výsledky spořitelny podle portfolio manažera ve společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera vyzněly velmi optimisticky. "Důležitým ukazatelem je růst čistého úrokového výnosu. V rámci skupiny Erste patří Česká spořitelna k hlavním tahounům růstu úrokových výnosů," uvedl.

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 9,7 procenta na 701,4 miliardy korun.

Provozní zisk firmy se za devět měsíců zvýšil o 5,4 procenta na 15 miliard korun. "Za důležité považuji i meziroční zlepšení ukazatele poměru provozních nákladů a výnosů, které potvrzuje, že se nám daří zvyšovat i naši vlastní efektivitu," dodal Salomon. Provozní náklady vzrostly pod úroveň inflace, a to o dvě procenta na 13,7 miliardy Kč.

Čisté výnosy z poplatků a provizí meziročně poklesly o 4,2 procenta na 6,4 miliardy Kč, snížily se příjmy zejména z platebních služeb v důsledku rostoucího podílu běžných účtů zdarma.

Čistý zisk z obchodních operací se v meziročním porovnání snížil o 24,1 procenta na 1,7 miliardy korun. Výsledek byl ovlivněn nižším výnosem z devizových transakcí a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v 1. čtvrtletí 2017, což souviselo s ukončováním devizových intervencí ČNB.

Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, ke konci září jich měla 4,64 milionu. Mateřská Erste Bank je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Valná hromada České spořitelny na začátku října rozhodla o nuceném přechodu, tzv. vytěsnění minoritních akcionářů. Všechny akcie banky získá právě majoritní vlastník, tedy rakouská finanční skupina Erste Group. Zaplatí drobným akcionářům za každou akcii spořitelny 1328 korun. Vlastnické právo ke všem akciím na ní přejde 6. listopadu.

Erste Group v roce 2000 koupila spořitelnu za 19 miliard korun, což v přepočtu na akcii činilo 240 korun.

Erste Group za devět měsíců letošního roku zvýšila čistý zisk o 24,4 procenta na 1,23 miliardy eur (31,8 miliardy Kč). Čisté příjmy z úroků stouply o 4,4 procenta na 3,37 miliardy eur, hlavně díky České republice a Rumunsku. Příjmy z poplatků a provizí vzrostly o 5,1 procenta na 1,43 miliardy eur, podpořily je hlavně příjmy z provizí z makléřských služeb. Objem vkladů se zvýšil o 5,9 procenta, objem poskytnutých úvěrů pak o 6,3 procenta.

Zisk podpořilo také snížení rezerv na rizikové úvěry, protože kvalita úvěrů se s ohledem na pokračující příznivou hospodářskou situaci zlepšila. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů klesl na 3,5 procenta z loňských čtyř procent. "Na základě solidní řady výsledků zlepšujeme výhled na celý rok 2018 a cíl návratnosti hmotného kapitálu nad 12 procent," uvedl generální ředitel Andreas Treichl.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oteplování se projevuje i v peněženkách Čechů, každý rok zaplatíme miliardy

23.03.2019 11:46 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Spor internetových rivalů: Seznam.cz napadl Google, prý zvýhodňuje…

23.03.2019 08:04 Česká internetová společnost Seznam.cz dnes vyzvala svého amerického rivala Google, aby zveřejnil…

Životní úroveň? Spokojena je polovina Čechů, kritičtější jsou důchodci

22.03.2019 16:53 Zhruba polovina lidí v Česku považuje hospodářskou situaci země i životní úroveň své domácnosti za…

Zaměstnanci ve Škoda Auto si polepší, mzdy vzrostou o 2500 korun měsíčně

22.03.2019 16:09 Tarifní mzdy zaměstnanců v automobilce Škoda Auto vzrostou s platností od 1. dubna o 2500 korun…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama