Daňové zákony jsou nepřehledné, zlobí se nová místopředsedkyně NSS

Daňové zákony jsou nepřehledné nejen pro laiky, ale často i pro odborníky, zasloužily by zjednodušit. Čím méně je výjimek a čím jednodušší jsou pravidla, tím lepší bývá aplikace práva, řekla ČTK v rozhovoru nová místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu (NSS) Barbara Pořízková, která do justice přišla ze soukromé sféry jako daňová specialistka.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Daňové zákony jsou podle Pořízkové vysoce technické předpisy, navíc jde o vysoce politickou záležitost, což se obojí odráží v jejich nepřehlednosti. "Na začátku zákona si najdete obecné pravidlo a pak zjistíte, že pravidlo je desetkrát modifikované nějakými výjimkami," konstatovala Pořízková, která ve vedení soudu doplnila nového předsedu Michala Mazance.

Nová místopředsedkyně odpovídá za správu soudu z hlediska jeho hospodaření. "Je to taková středně velká firma - téměř 140 lidí mimo soudců," uvedla Pořízková. Bude mít na starosti také zahraniční vazby soudu a členství v mezinárodních organizacích, do její gesce navíc spadá oddělení analýzy a evidence judikatury. Dál bude v omezeném rozsahu soudit a také přednášet.

Zatímco Mazanec kvůli věkovému limitu může zůstat v čele NSS jen přibližně tři roky, Pořízková jako místopředsedkyně stojí na začátku desetiletého funkčního období. Soud podle ní nepotřebuje měnit kurs, 15 let funguje dobře a má vysoký kredit - i díky prvnímu předsedovi Josefu Baxovi, který s Mazancem jako místopředsedou budoval soud od nuly. Měl podle Pořízkové odvahu, charisma i štěstí na lidi.

"Budu nejspokojenější, pokud kredit, který soud má, tady zůstane i nadále, a pokud lidé, kteří tady pracují, ať už jako soudci, asistenti, administrativní aparát, budou hrdí, že tu jsou," uvedla Pořízková.

Nová místopředsedkyně předpokládá, že zachovány zůstanou dva principy nastolené v minulých letech - doplňování soudu nejen z řad kariérních soudců, ale také právníků jiných profesí, a fungování senátů NSS bez specializace. Soudci nyní musí zvládat různé okruhy problémů od daní přes stavební spory až k přestupkům. Podle Pořízkové je to dobře, protože díky tomu nemá monopol na určitou problematiku úzký okruh soudců, který by mohl sklouznout ke stereotypu. "Ač jsem původem daňař, nedokážu si už představit, že bych soudila jenom daně," uvedla.

Jako ideální poměr při personálním doplňování soudu vidí Pořízková dvě třetiny kariérních soudců a jednu třetinu lidí z jiných právních profesí. Kariérní soudci mají důležité pracovní návyky a justiční paměť, odborníci odjinud zase přinášejí nové názorové proudy a úhly pohledu.

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě při jmenování Pořízkové kritizoval ekologické spolky, některé podle něj terorizují soudy včetně NSS svými šikanózními návrhy a brzdí dopravní stavby.

Nová místopředsedkyně NSS v letech 1993 až 2001 pracovala jako právnička na oddělení nepřímých daní Finančního ředitelství v Brně. Od roku 2001 se v mezinárodní poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers specializovala na daňové spory. U Nejvyššího správního soudu je od roku 2006.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohledávky za 10 miliard vůči OKD? Sporem se opět zabývá soud

25.03.2019 17:26 Krajský soud v Ostravě se opět začal zabývat sporem o pravost pohledávek za víc než deset miliard…

Pomoc lidem v exekuci. Nezabavitelná částka se od června zvýší, schválila…

25.03.2019 17:22 Hranice, nad kterou se dlužníkům sráží peníze z výplaty bez omezení, se pro člověka bez rodiny od…

Mimořádné kontroly polského masa? Česko dnes opatření rušit nebude

25.03.2019 17:07 Veterináři dnes nezruší mimořádná opatření, podle kterých musejí dovozci polského hovězího na své…

Nečekaný obrat v Německu: Podnikatelská nálada se zlepšila, ukazuje index

25.03.2019 14:27 Aktualizováno Podnikatelská nálada v Německu se v březnu poprvé po šesti měsících trvalého poklesu nečekaně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama