Odpočet DPH u investic? Nový daňový balíček přinese změny pro obce

Obcím a dalším samosprávám se zřejmě rozšíří možnost získat zpět odpočet na dani z přidané hodnoty, kterou zaplatily například při budování infrastruktury. Umožnit to má vládní daňový balíček, kterým se nyní zabývá Sněmovna. Pokud se například podnikatel stane plátcem, může žádat o odpočet DPH za majetek, který si pořídil během předcházejících 12 měsíců. Vláda navrhuje, aby se tato lhůta prodloužila až na pět let.

Přidejte svůj názor

Daně, ilustrační fotografie

Vláda očekává, že změna pomůže územním samosprávám, které dosud nemohly uplatnit nárok na odpočet DPH u dlouhodobého majetku pořizovaného v delším období. Jak uvádí, tato změna reaguje na požadavky obcí, které se často setkávají s nemožností uplatnit nárok na odpočet daně u déle trvajících investic.

Nově navrhované ustanovení se týká takzvaných osob povinných k dani, což jsou především podnikatelé a firmy, ale můžou to být i obce nebo neziskové organizace. Pokud se taková osoba stane plátcem DPH, může uplatnit nárok na odpočet daně u pořízeného dlouhodobého majetku, který pořídila během předcházejícího roku.

Daňový balíček nyní přichází s podmínkami, za nichž bude možné požádat o odpočet u majetku pořízeného během předcházejících pěti let. Jednou z podmínek bude, že přijatá dílčí plnění budou součástí pořizované investice do doby, než bude uvedena do užívání. Druhou podmínkou bude, že investice byla během předcházejících 12 měsíců uvedena do provozu.

Podle vlády půjde nejčastěji o situace, kdy osoba povinná k dani pořizuje investici v delším časovém horizontu. "Jde o dodávání jednotlivých zařízení například do čistíren odpadních vod, dále o výstavbu kanalizačních a vodovodních řadů nebo technické zhodnocení," stojí v důvodové zprávě. Může jít i o výstavbu budovy, kdy se peníze na výstavbu vynakládaly po vícero let. Předseda finanční komise Svazu měst a obcí Vladislav Vilímec řekl ČTK, že svaz k této změně zákona neměl připomínky.

Vláda připouští, že rizikem této změny je mírný negativní dopad na celkový výběr DPH. Dopad na státní rozpočet však podle ní není možné podrobněji vyčíslit. Přínosem však podle ní bude podpora investičních akcí. Podpoří se například výstavba čistíren odpadních vod, výstavba kanalizačních a vodovodních řádů nebo technické zhodnocení, uvádí vláda.

Témata: Daně | obce | DPH | zákony | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kellner slaví. PPF získala od investorů 14 miliard

21.03.2019 18:28 Dluhopisy za zhruba 14 miliard korun prodala investorům skupina PPF českého miliardáře Petra…

Kolik bude stát metro D? Jen náklady na přípravu už přišly na miliardu

21.03.2019 17:57 Aktualizováno Vedení hlavního města odhaduje, že stavba nové linky metra D z Písnice na náměstí Míru vyjde na 72…

Češi si kvůli počasí připlatí, z peněženek vytáhnou miliardy

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Jak si bydlí Češi? Statistici zveřejnili nové údaje, za poslední roky se…

21.03.2019 13:26 Téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 procent ze svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama