Odpočet DPH u investic? Nový daňový balíček přinese změny pro obce

Obcím a dalším samosprávám se zřejmě rozšíří možnost získat zpět odpočet na dani z přidané hodnoty, kterou zaplatily například při budování infrastruktury. Umožnit to má vládní daňový balíček, kterým se nyní zabývá Sněmovna. Pokud se například podnikatel stane plátcem, může žádat o odpočet DPH za majetek, který si pořídil během předcházejících 12 měsíců. Vláda navrhuje, aby se tato lhůta prodloužila až na pět let.

Přidejte svůj názor

Daně, ilustrační fotografie

Vláda očekává, že změna pomůže územním samosprávám, které dosud nemohly uplatnit nárok na odpočet DPH u dlouhodobého majetku pořizovaného v delším období. Jak uvádí, tato změna reaguje na požadavky obcí, které se často setkávají s nemožností uplatnit nárok na odpočet daně u déle trvajících investic.

Nově navrhované ustanovení se týká takzvaných osob povinných k dani, což jsou především podnikatelé a firmy, ale můžou to být i obce nebo neziskové organizace. Pokud se taková osoba stane plátcem DPH, může uplatnit nárok na odpočet daně u pořízeného dlouhodobého majetku, který pořídila během předcházejícího roku.

Daňový balíček nyní přichází s podmínkami, za nichž bude možné požádat o odpočet u majetku pořízeného během předcházejících pěti let. Jednou z podmínek bude, že přijatá dílčí plnění budou součástí pořizované investice do doby, než bude uvedena do užívání. Druhou podmínkou bude, že investice byla během předcházejících 12 měsíců uvedena do provozu.

Podle vlády půjde nejčastěji o situace, kdy osoba povinná k dani pořizuje investici v delším časovém horizontu. "Jde o dodávání jednotlivých zařízení například do čistíren odpadních vod, dále o výstavbu kanalizačních a vodovodních řadů nebo technické zhodnocení," stojí v důvodové zprávě. Může jít i o výstavbu budovy, kdy se peníze na výstavbu vynakládaly po vícero let. Předseda finanční komise Svazu měst a obcí Vladislav Vilímec řekl ČTK, že svaz k této změně zákona neměl připomínky.

Vláda připouští, že rizikem této změny je mírný negativní dopad na celkový výběr DPH. Dopad na státní rozpočet však podle ní není možné podrobněji vyčíslit. Přínosem však podle ní bude podpora investičních akcí. Podpoří se například výstavba čistíren odpadních vod, výstavba kanalizačních a vodovodních řádů nebo technické zhodnocení, uvádí vláda.

Témata: Daně | obce | DPH | zákony | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři Severočeských dolů vstupují do stávkové pohotovosti

16.01.2019 10:55 Odboráři ze Severočeských dolů (SD) vstupují do stávkové pohotovosti. Důvodem je dosavadní neúspěch…

Čeští exportéři trnou hrůzou: Divoký brexit přinese obrovské potíže

16.01.2019 10:51 Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je podle Asociace exportérů pro podniky, exportéry…

Ceny v průmyslu letí vzhůru. Zdražují kovy, elektřina i plyn

16.01.2019 10:47 Ceny průmyslových výrobců v prosinci zpomalily meziroční růst na 2,4 procenta z listopadových 3,9…

Česko čelí 13 mezinárodním arbitrážím, může přijít o desítky miliard

16.01.2019 08:40 Česko čelí aktuálně 13 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama