Poče bankrotů firem i podnikatel v říjnu stouplů

V říjnu bylo vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností, což je o 32 více než v září a zároveň druhý nejvyšší počet letos. Rovněž bylo vyhlášeno 437 bankrotů podnikatelů, o 12 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to z nejnovější studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou dnes firma poskytla ČTK.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

"Počet bankrotů obchodních společností byl v říjnu v rámci tohoto roku mírně nadprůměrný, nicméně celkový počet vyhlášených bankrotů zůstává výrazně nižší než před rokem," komentovala čísla analytička CRIF Věra Kameníčková. To dokládá také meziroční srovnání počtu bankrotů za uplynulých 12 měsíců. V tomto období bylo vyhlášeno 663 bankrotů firem, což je o 149 bankrotů (18 procent) méně než o rok dříve.

V říjnu bylo podáno 89 návrhů na bankrot obchodních společností, o dvacet více než v září. Podáno bylo také 537 návrhů na bankrot podnikatelů, což bylo o 178 více než v předchozím měsíci.

V říjnu bylo nejvíce bankrotů firem vyhlášeno v obchodu (22 bankrotů), dále v průmyslu (deset) a ve stavebnictví a službách převážně pro podniky (po osmi bankrotech). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno naopak v dopravě, skladování a činnosti cestovních kanceláří (jeden bankrot), ubytování a stravování (dva) a zemědělství a dobývání (tři bankroty).

Nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (20) a Jihomoravském kraji (16). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno ve Středočeském, Ústeckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji (shodně jeden bankrot), dále v Jihočeském, Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji (po dvou).

Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v říjnu vyhlášeno v Ústeckém kraji (60 bankrotů), Moravskoslezském kraji (59 bankrotů) a Středočeském kraji (39). Nejméně bankrotů bylo naopak vyhlášeno v kraji Vysočina (deset), Zlínském kraji (15) a v Olomouckém kraji (18).

V říjnu bylo nejvíc návrhů na osobní bankrot od června 2017

V říjnu bylo vyhlášeno 1186 osobních bankrotů, což bylo o 96 více než v září. Zároveň bylo podáno 1310 návrhů na osobní bankrot, tedy o 313 více než v předchozím měsíci a zároveň nejvíce od června 2017. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

"Počet návrhů na osobní bankrot se v říjnu znatelně zvýšil a byl nejvyšší za dobu, kdy platí novela insolvenčního zákona. Vyšší byl naposledy v červnu roku 2017," komentovala čísla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 13.052 bankrotů, o 1026, respektive o sedm procent méně než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 13.833 návrhů na bankrot, o 1649 meziročně méně. Počet návrhů na osobní bankrot se tak meziročně snížil o 11 procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko přitvrzuje proti nekalým směnárnám. Co se změní pro klienty?

14.11.2018 12:03 Klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V…

Ekonomika ČR naráží na své limity. Co nás čeká do budoucna?

14.11.2018 11:43 I přes zpomalení růstu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstává výkon českého hospodářství…

Zelená nafta zemědělcům? Pravidla budou jednodušší, poslanci schválili…

14.11.2018 10:26 Stát bude od příštího roku i nadále vracet zemědělcům část spotřební daně z nafty odstupňovanou…

Česká ekonomika přestává šlapat? Růst HDP meziročně zpomalil

14.11.2018 10:07 Růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí pokračoval, i když pomalejším tempem než v předchozím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama