Český průmysl si pohoršil, stavebnictví se vedlo lépe

Průmyslu a zahraničnímu obchodu v Česku se v září příliš nedařilo, vedle toho stavebnictví opět rostlo dvouciferným tempem. Průmyslová výroba poprvé od března meziročně klesla o 0,9 procenta a zahraniční obchod vykázal proti loňskému září o pět miliard nižší přebytek, činil 13,7 miliardy korun. Naopak produkce ve stavebnictví zrychlila tempo meziročního růstu na 12,4 procenta po srpnovém o 11,9 procenta. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Přidejte svůj názor

Průmysl

Podle analytiků aktuální čísla z průmyslu ukazují, že jeho kondice je podstatně slabší než loni a Česko je i s ohledem na statistiku nových zakázek patrně za vrcholem hospodářského cyklu. Podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského ke snížení průmyslové výroby přispěly dva dočasné faktory: odstávka v chemickém průmyslu a nižší počet pracovních dní v porovnání s loňským zářím. Rovněž se podle něj potvrzuje, že se český průmysl už nemůže dál opírat o automobilový průmysl.

Analytik Deloitte David Marek vidí pro situaci v průmyslu jako rizikové i to, že mzdy budou dál neadekvátně rychle růst a souběžně s tím se budou zvyšovat jednotkové mzdové náklady, což povede "k erozi konkurenceschopnosti" české produkce.

Optimisticky nevyznívají ani komentáře analytiků k zahraničnímu obchodu, jehož pokles přebytku negativně ovlivnilo obchodování s dopravními prostředky, ropou a zemním plynem. Export meziročně stoupl o 1,8 procenta a dovoz o 3,7 procenta, proti srpnu byl však vývoz po sezonním očištění o 1,3 procenta nižší a dovoz o 1,4 procenta.

Důvodem je podle ekonoma Komerční banky Jakuba Matějů to, že ekonomika je na hranici svých produkčních možností. "Zpomalení produkce a slabý vývoz jde z velké části na vrub omezením produkčních kapacit. Firmy nemají jinou možnost než investovat. To potlačí objemy importu nahoru, přičemž export bude spíše skomírat," uvedl Matějů, podle kterého českému exportu nesvědčí ani nižší zahraniční poptávka.

Naproti tomu stavebnictví poptávka, která převyšuje nabídku, pomáhá a jeho růst za celý letošní rok by měl být podle analytiků dvouciferný. Roste nejen pozemní stavitelství, ale v posledních měsících také inženýrské, tvořené hlavně výstavbou dopravní infrastruktury. "Stavebnictví pomáhá čerpání peněz z fondů EU, které zhusta míří právě do inženýrského stavitelství, například na opravu silničních komunikací," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Kovanda letos očekává růst stavebnictví o 10,8 procenta, analytička Komerční banky Jana Steckerová věří v nárůst o 11 procent, příští rok kvůli nedostatku kapacit ale počítá se zpomalením růstu na 4,7 procenta.

Vedle nedostatku pracovních sil stavební produkce naráží i na nedostatek stavebního materiálu. Podle obchodního ředitele společnosti Pro-Doma Daniela Křížka je to dáno tím, že výrobci v nedávných hubených letech optimalizovali výrobu, a nyní proto nejsou schopni zareagovat na skokový nárůst poptávky, i když se snaží jet na plné obrátky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruce pryč od Babišova byznysu? Premiérův švagr odešel z firem Agrofertu

22.01.2019 08:31 Švagr premiéra Andreje Babiše (ANO) Martin Herodes odešel ze dvou firem Agrofertu, ve kterých do…

ČT se vysmála Jaromíru Soukupovi: Nemá jen 11 pořadů, ale i 39 firem a…

21.01.2019 22:01 Aktualizováno Jaromír Soukup se ve svých pořadech často naváží do veřejnoprávní České televize. Tentokrát si však…

Realitní makléři budou muset mít kvalifikaci či VŠ, schválila vláda.…

21.01.2019 18:29 Aktualizováno Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou…

Vláda zřídila Radu pro investování, v budoucnu vznikne nové ministerstvo

21.01.2019 18:23 Vláda dnes zrušila Radu vlády pro stavebnictví ČR a zřídila místo toho Radu vlády pro veřejné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama