Český průmysl si pohoršil, stavebnictví se vedlo lépe

Průmyslu a zahraničnímu obchodu v Česku se v září příliš nedařilo, vedle toho stavebnictví opět rostlo dvouciferným tempem. Průmyslová výroba poprvé od března meziročně klesla o 0,9 procenta a zahraniční obchod vykázal proti loňskému září o pět miliard nižší přebytek, činil 13,7 miliardy korun. Naopak produkce ve stavebnictví zrychlila tempo meziročního růstu na 12,4 procenta po srpnovém o 11,9 procenta. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Přidejte svůj názor

Průmysl

Podle analytiků aktuální čísla z průmyslu ukazují, že jeho kondice je podstatně slabší než loni a Česko je i s ohledem na statistiku nových zakázek patrně za vrcholem hospodářského cyklu. Podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského ke snížení průmyslové výroby přispěly dva dočasné faktory: odstávka v chemickém průmyslu a nižší počet pracovních dní v porovnání s loňským zářím. Rovněž se podle něj potvrzuje, že se český průmysl už nemůže dál opírat o automobilový průmysl.

Analytik Deloitte David Marek vidí pro situaci v průmyslu jako rizikové i to, že mzdy budou dál neadekvátně rychle růst a souběžně s tím se budou zvyšovat jednotkové mzdové náklady, což povede "k erozi konkurenceschopnosti" české produkce.

Optimisticky nevyznívají ani komentáře analytiků k zahraničnímu obchodu, jehož pokles přebytku negativně ovlivnilo obchodování s dopravními prostředky, ropou a zemním plynem. Export meziročně stoupl o 1,8 procenta a dovoz o 3,7 procenta, proti srpnu byl však vývoz po sezonním očištění o 1,3 procenta nižší a dovoz o 1,4 procenta.

Důvodem je podle ekonoma Komerční banky Jakuba Matějů to, že ekonomika je na hranici svých produkčních možností. "Zpomalení produkce a slabý vývoz jde z velké části na vrub omezením produkčních kapacit. Firmy nemají jinou možnost než investovat. To potlačí objemy importu nahoru, přičemž export bude spíše skomírat," uvedl Matějů, podle kterého českému exportu nesvědčí ani nižší zahraniční poptávka.

Naproti tomu stavebnictví poptávka, která převyšuje nabídku, pomáhá a jeho růst za celý letošní rok by měl být podle analytiků dvouciferný. Roste nejen pozemní stavitelství, ale v posledních měsících také inženýrské, tvořené hlavně výstavbou dopravní infrastruktury. "Stavebnictví pomáhá čerpání peněz z fondů EU, které zhusta míří právě do inženýrského stavitelství, například na opravu silničních komunikací," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Kovanda letos očekává růst stavebnictví o 10,8 procenta, analytička Komerční banky Jana Steckerová věří v nárůst o 11 procent, příští rok kvůli nedostatku kapacit ale počítá se zpomalením růstu na 4,7 procenta.

Vedle nedostatku pracovních sil stavební produkce naráží i na nedostatek stavebního materiálu. Podle obchodního ředitele společnosti Pro-Doma Daniela Křížka je to dáno tím, že výrobci v nedávných hubených letech optimalizovali výrobu, a nyní proto nejsou schopni zareagovat na skokový nárůst poptávky, i když se snaží jet na plné obrátky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Špatná zpráva: ČEZ zdraží části klientů elektřinu, další firmy budou…

20.11.2018 14:09 Aktualizováno Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o…

České dráhy zdraží jízdné, nepůjde o jedinou změnu pro cestující

20.11.2018 11:59 Aktualizováno České dráhy (ČD) od 9. prosince zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Důvodem je letošní růst inflace. ČD…

ČNB bude mít nové viceguvernéry, Hamplovi a Tomšíkovi končí mandát

20.11.2018 10:29 Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu současné členy bankovní rady České národní banky Marka Moru…

Kupní síla Evropanů? Česko si polepšilo a poprvé poráží Řecko. Podívejte…

19.11.2018 16:54 Aktualizováno Česko si letos, v pořadí zemí podle úrovně průměrné kupní síly na obyvatele, polepšilo v Evropě o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama