Každá pátá firma v Česku je "spící", nejvíc jich má sídlo v Praze

Každá pátá firma registrovaná v ČR není aktivní. Podíl tzv. spících firem je o šest procentních bodů vyšší mezi společnostmi s ručením omezeným než mezi akciovými společnostmi. Většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Nejčastěji tyto společnosti poskytují podpůrné činnosti pro podnikání, působí jako cestovní agentury a kanceláře či jako úklidové firmy. Data dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

firmy

V Česku je registrováno 485.908 firem, z toho 459.608 společností s ručením omezených a 26.300 akciových společností. Podle odhadů Bisnode žádné podnikatelské aktivity nevyvíjí 102.913 firem, což je více než 21 procent z celkového počtu. Mezi společnostmi s ručením omezeným je 21,5 procenta spících, mezi akciovými společnostmi 15,7 procenta.

"Důvodem je vyšší finanční náročnost při založení a správě akciové společnosti. Pokud již podnikatel vynaloží peníze na založení akciové společnosti, tak ji zpravidla využívá pro podnikání. Naproti tomu založení společnosti s ručením omezeným se v posledních letech podstatně zjednodušilo, zrychlilo a zlevnilo, a tak není problém založit si firmy do zásoby nebo po ukončení aktivit si firmu jako prázdnou schránku nechat," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Vyčistit obchodní rejstřík od subjektů, které nevyvíjí ekonomickou aktivitu a existují jen formálně, má ambice novela zákona o obchodních korporacích. Počítá s tím, že obchodní korporaci by bylo možné zrušit bez likvidace, pokud firma nezaloží do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období. Zároveň to bude možné v případě, pokud jí není možné doručit výzvu ke splnění informační povinnosti založit chybějící účetní závěrky do sbírky listin.

Největší podíl spících firem je v Karlovarském kraji (28,8 procenta) a Praze (26,6 procenta), nejméně na Vysočině (12 procent), Libereckém (21 procent) a Pardubickém kraji (12,6 procenta). Z absolutního pohledu má nejvíc (57.067) neaktivních firem sídlo v Praze. To je 55,5 procenta z celkového počtu spících firem v ČR.

V některých segmentech podnikání podíl neaktivních firem přesahuje 40 procent. Jde o podpůrné činnosti pro podnikání, činnosti cestovních kanceláří a agentur a úklidové činnosti. Naopak inženýrské činnosti, poskytování přístupu k internetu přes bezdrátovou telekomunikační síť nebo výstavba inženýrských sítí pro elektřinu a telekomunikace se vyznačují minimálním podílem neaktivních společností.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama