Česko jako kosmická velmoc? Tuzemské firmy se zúčastnily stovek projektů ESA

České subjekty se za uplynulých deset let zúčastnily zhruba 300 projektů v rámci programů Evropské kosmické agentury (ESA). Zatímco v roce 2012 spolupracovalo s agenturou 18 firem, letos je to 42, sdělil ČTK ředitel odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací při ministerstvu dopravy Václav Kobera. Díky účasti v programech ESA se podařilo vyvinout sofistikované technologie, přilákat zahraniční investice a přesvědčit zahraniční firmy o rozšíření výroby v ČR i o kosmické technologie.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Programy, do kterých Česko přispívá, pokrývají podle Kobery škálu domén od nosných raket, přes družicové telekomunikace a navigace či pozorování Země, až po programy na sledování blízkého okolí Země.

"Českou stopu lze dnes také nalézt na robotických misích letících na Mars, sondách mířících ke Slunci (Solar Orbiter) či k ledovým měsícům Jupitera (JUICE) nebo na kosmických dalekohledech EUCLID a PLATO," uvedl.

zdroj: YouTube

V misi PLATO bude česká firma poprvé pracovat na návrhu komplexního řešení pro celou družici. "Doposud české firmy a vědecké ústavy pracovaly na designu jednotlivých přístrojů. Poprvé se také stane, že česká firma bude vystupovat z pozice tzv. prime contractora, tedy společnosti, která bude v rámci vlastního svěřeného projektu vypisovat další zakázky a spolu s odborníky z ESA je hodnotit," řekl Kobera.

Dosavadní účast Česka v projektech ESA považuje za úspěšnou. Kromě zmíněných 42 zapojených firem se dalších 13 připravuje na vstup do segmentu kosmických aktivit v podnikatelském inkubátoru ESA BIC. Rezervy naopak vidí v mentálním nastavení lidí.

"Ve srovnání se zahraničními firmami si české do jisté míry méně věří a jsou daleko opatrnější. Je zde absence amerického 'Think Big'," poznamenal. Češi se podle něj v některých případech nechtějí pustit se do něčeho neobvyklého a náročného. Zmínil i nedostatek kvalitních lidí na trhu práce.

ČR přispívá do programů ESA 46,3 milionu eur (zhruba 1,2 miliardy korun) ročně. "Čím více do ESA přispějeme, tím více se mohou české firmy i vědecké ústavy do programů ESA zapojit. A protože v programech ESA se rodí i nové komerční technologie, je velmi důležité být u jejich přípravy, protože jedině pak existuje šance stát se součástí dodavatelského řetězce a tyto technologie stabilně dodávat," řekl Kobera.

Další peníze ČR dává do rozpočtu Evropské unie, ze kterého jsou financovány programy družicové navigace Galileo a EGNOS, program pozorování Země Copernicus a rámec pro sledování blízkého okolí Země. Kosmické aktivity jsou také z části podporovány v rámci výzev Technologické agentury ČR nebo programu TRIO.

V oddílu astronautů ESA není žádný Čech, o jeho případném rozšíření se ale bude rozhodovat v roce 2020. Pokud se tak stane, budou se moci hlásit i čeští občané. Základní výcvik trvá dva roky, se specifickou přípravou na konkrétní misi je podle Kobery nejbližším termínem rok 2023. "'Letenka do vesmíru' je však také podmíněna dostatečným příspěvkem do příslušného volitelného programu ESA pro pilotované lety. V takovým případě by bylo nutné zásadním způsobem, násobně, navýšit příspěvky ČR do ESA," uvedl.

Alternativou jsou turistické lety do kosmu, několik Čechů za let soukromým společnostem už zaplatilo. "Takový let se může uskutečnit i před rokem 2023, ale zatím žádná společnost s realizací těchto komerčních letů nezačala, pouze bylo několik testovacích letů bez platících zákazníků," dodal Kobera.

"Kosmické technologie nejsou něčím, s čím si hrají vědci, že někde ve Francouzské Guyaně vysílají satelity a pak si hrají s výsledky. Jsou to technologie, které víc a víc ovlivňují náš každodenní život. Pomáhají v průmyslu, navigaci, dopravě či zemědělství," řekl dnes ministr dopravy Dan Ťok na konferenci k desátému výročí členství České republiky v ESA.

Českému průmyslu podle Ťoka členství v ESA pomáhá, neboť se mohou do programů agentury zapojit zejména menší a střední tuzemské podniky. "Jsem velmi rád, že patříme do tohoto významného evropského klubu a společně s ostatními státy poznáváme, jak kosmické aktivity a technologie mohou pomoci v každodenním životě," doplnil.

ČR v současnosti přispívá do programů ESA 46,3 milionu eur (zhruba 1,2 miliardy korun) ročně. Ťok by byl rád, kdyby v budoucnu byl příspěvek minimálně na stejné úrovni, preferoval by ale vyšší. Záležet podle něj bude také na návrhu dalšího vývoje ESA, který by měl být představen příští rok v listopadu na ministerské konferenci v rámci ESA. "Velmi zajímavým impulsem pro mě také je, že i Evropská komise ve svém návrhu rozpočtu téměř zdvojnásobuje příspěvek do ESA," řekl. Generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner uvedl, že jedna koruna investovaná do ESA se do ekonomiky země vrátí šestinásobně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V březnu zanikl rekordní počet firem, naopak roste počet podnikatelů

25.04.2019 14:19 V březnu v Česku přibylo 1266 obchodních společností a 2667 podnikatelů. Počet zániků firem (1560)…

loading...

Hypotéka? Dvě pětiny mladých Čechů narazí, nemají dost vlastních peněz

25.04.2019 14:14 Hlavní bariérou při žádosti o hypotéku je pro 41 procent lidí do 36 let nedostatek vlastních peněz.…

Zeman sliboval Česku miliardy z Číny. Výsledek je žalostný

25.04.2019 13:09 Dnešní podpisy memoranda Bank of China a čínské společnosti CITIC o investicích v České republice,…

Číňané utíkají z Česka, ubylo firem i kapitálu

25.04.2019 13:06 Firem s čínskými vlastníky v Česku bylo letos v březnu 1881, tedy nejméně od prosince 2012. Čínský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama