Česko jako kosmická velmoc? Tuzemské firmy se zúčastnily stovek projektů ESA

České subjekty se za uplynulých deset let zúčastnily zhruba 300 projektů v rámci programů Evropské kosmické agentury (ESA). Zatímco v roce 2012 spolupracovalo s agenturou 18 firem, letos je to 42, sdělil ČTK ředitel odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací při ministerstvu dopravy Václav Kobera. Díky účasti v programech ESA se podařilo vyvinout sofistikované technologie, přilákat zahraniční investice a přesvědčit zahraniční firmy o rozšíření výroby v ČR i o kosmické technologie.

Ilustrační foto

Programy, do kterých Česko přispívá, pokrývají podle Kobery škálu domén od nosných raket, přes družicové telekomunikace a navigace či pozorování Země, až po programy na sledování blízkého okolí Země.

"Českou stopu lze dnes také nalézt na robotických misích letících na Mars, sondách mířících ke Slunci (Solar Orbiter) či k ledovým měsícům Jupitera (JUICE) nebo na kosmických dalekohledech EUCLID a PLATO," uvedl.

zdroj: YouTube

V misi PLATO bude česká firma poprvé pracovat na návrhu komplexního řešení pro celou družici. "Doposud české firmy a vědecké ústavy pracovaly na designu jednotlivých přístrojů. Poprvé se také stane, že česká firma bude vystupovat z pozice tzv. prime contractora, tedy společnosti, která bude v rámci vlastního svěřeného projektu vypisovat další zakázky a spolu s odborníky z ESA je hodnotit," řekl Kobera.

Dosavadní účast Česka v projektech ESA považuje za úspěšnou. Kromě zmíněných 42 zapojených firem se dalších 13 připravuje na vstup do segmentu kosmických aktivit v podnikatelském inkubátoru ESA BIC. Rezervy naopak vidí v mentálním nastavení lidí.

"Ve srovnání se zahraničními firmami si české do jisté míry méně věří a jsou daleko opatrnější. Je zde absence amerického 'Think Big'," poznamenal. Češi se podle něj v některých případech nechtějí pustit se do něčeho neobvyklého a náročného. Zmínil i nedostatek kvalitních lidí na trhu práce.

ČR přispívá do programů ESA 46,3 milionu eur (zhruba 1,2 miliardy korun) ročně. "Čím více do ESA přispějeme, tím více se mohou české firmy i vědecké ústavy do programů ESA zapojit. A protože v programech ESA se rodí i nové komerční technologie, je velmi důležité být u jejich přípravy, protože jedině pak existuje šance stát se součástí dodavatelského řetězce a tyto technologie stabilně dodávat," řekl Kobera.

Další peníze ČR dává do rozpočtu Evropské unie, ze kterého jsou financovány programy družicové navigace Galileo a EGNOS, program pozorování Země Copernicus a rámec pro sledování blízkého okolí Země. Kosmické aktivity jsou také z části podporovány v rámci výzev Technologické agentury ČR nebo programu TRIO.

V oddílu astronautů ESA není žádný Čech, o jeho případném rozšíření se ale bude rozhodovat v roce 2020. Pokud se tak stane, budou se moci hlásit i čeští občané. Základní výcvik trvá dva roky, se specifickou přípravou na konkrétní misi je podle Kobery nejbližším termínem rok 2023. "'Letenka do vesmíru' je však také podmíněna dostatečným příspěvkem do příslušného volitelného programu ESA pro pilotované lety. V takovým případě by bylo nutné zásadním způsobem, násobně, navýšit příspěvky ČR do ESA," uvedl.

Alternativou jsou turistické lety do kosmu, několik Čechů za let soukromým společnostem už zaplatilo. "Takový let se může uskutečnit i před rokem 2023, ale zatím žádná společnost s realizací těchto komerčních letů nezačala, pouze bylo několik testovacích letů bez platících zákazníků," dodal Kobera.

"Kosmické technologie nejsou něčím, s čím si hrají vědci, že někde ve Francouzské Guyaně vysílají satelity a pak si hrají s výsledky. Jsou to technologie, které víc a víc ovlivňují náš každodenní život. Pomáhají v průmyslu, navigaci, dopravě či zemědělství," řekl dnes ministr dopravy Dan Ťok na konferenci k desátému výročí členství České republiky v ESA.

Českému průmyslu podle Ťoka členství v ESA pomáhá, neboť se mohou do programů agentury zapojit zejména menší a střední tuzemské podniky. "Jsem velmi rád, že patříme do tohoto významného evropského klubu a společně s ostatními státy poznáváme, jak kosmické aktivity a technologie mohou pomoci v každodenním životě," doplnil.

ČR v současnosti přispívá do programů ESA 46,3 milionu eur (zhruba 1,2 miliardy korun) ročně. Ťok by byl rád, kdyby v budoucnu byl příspěvek minimálně na stejné úrovni, preferoval by ale vyšší. Záležet podle něj bude také na návrhu dalšího vývoje ESA, který by měl být představen příští rok v listopadu na ministerské konferenci v rámci ESA. "Velmi zajímavým impulsem pro mě také je, že i Evropská komise ve svém návrhu rozpočtu téměř zdvojnásobuje příspěvek do ESA," řekl. Generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner uvedl, že jedna koruna investovaná do ESA se do ekonomiky země vrátí šestinásobně.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Covid snížil objem knižního trhu až o 15 procent

23.09.2021 15:51 Obrat knižního trhu v Česku během pandemie covidu-19 mohl klesnout o deset až 15 procent. Na dnešní…

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny, tvrdí experti

22.09.2021 15:38 Firmám v České republice se bez ohledu na velikost vyplatí v nejbližších letech investovat do…

Podpora podnikatelů zasažených pandemií dosáhla 185 miliard, uvedla komora

22.09.2021 12:37 Z kumulovaného dluhu státního rozpočtu 665,5 miliardy Kč v období od ledna 2020 do srpna 2021…

Související:

Právě se děje

reklama