Katastrofa českého zemědělství? Je stále víc závislé na cizině, svaz bije na poplach

Schodek agrárního zahraničního obchodu se letos za tři čtvrtletí meziročně prohloubil o 27 procent na 28,4 miliardy korun. Klesly hodnoty exportu o 7,2 procenta na 136,8 miliardy korun, dovoz se snížil o 2,6 procenta na 165,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy ukazují výsledky totální závislost českého zemědělství na exportu produktů s minimální přidanou hodnotou. Dá se podle něj očekávat, že se schodek na konci roku prohloubí na 35 miliard korun, nebo ještě více.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

"Zatím zveřejněné výsledky ukazují, že nás v negativní bilanci bude zřejmě čekat rekordní rok. Podle nich se dá očekávat, že celková záporná hodnota dosáhne 35 miliard korun a obáváme, že v souvislosti s blížícím se koncem roku může být bilance ještě horší. Bohužel se prokazují naše dlouhodobá varování, že nedokážeme surovinu zpracovat vlastními silami a jsme stále více závislí na zahraničních odběratelích," okomentoval výsledky Pícha.

Stát podle něj vyváží mléko, ale dováží mléčné výrobky, obdobná situace je pak u exportu živých zvířat a dovozu masa a masných výrobků. "Ke zhoršení bilance zahraničního obchodu potom stačí jeden či dva méně úrodné roky a snížený export obilovin vede k opětovnému zhoršení výsledku zahraničního obchodu se zemědělskými produkty. Řešení nevidíme pouze v administrativních opatřeních, protože zhoršená bilance je především ve vztahu s ostatními členskými státy EU," dodal. 

K lepšímu výsledku podle něj může přispět větší orientace českých spotřebitelů na tuzemské výrobky s podporou státu od zpracovatelů po zemědělce.

Z ČR se nejvíce vyvážely cigarety, přípravky používané k výživě zvířat, pekařské zboží, nezahuštěné mléko a smetana a potravinové přípravky. Naopak do ČR se dováží vepřové maso, pekařské zboží nebo sýry a tvarohy.

Export do ČR proudil z více než pětiny z Německa a ze 17 procent z Polska. Podíl Německa ale meziročně o 0,4 procentního bodu klesl na 21,3 procenta, u Polska se o půl procentního bodu zvýšil. Dalšími významnými exportéry bylo Nizozemsko, Slovensko, Španělsko a Itálie, ze zemí mimo EU je hlavním českým dovozcem Čína (1,3 procenta), Turecko, Spojené státy americké, Norsko nebo Brazílie.

K částečnému zlepšení salda pod 20 miliard korun došlo za ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který již dříve uvedl, že by si přál, aby schodek klesl na nulu. Na konci jeho funkčního období, tedy loni, však již schodek přesáhl 30 miliard korun.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se v posledních měsících několikrát vyjádřil, že by byl pro to, aby se na českých pultech v obchodních řetězcích ze zhruba 70 procent vyskytovaly české produkty, a to u komodit, které jsou schopní Češi vyrobit.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cizinec vezl do Česka 153 kilo masa, veterináři se při kontrole zděsili

22.02.2019 16:13 Celníci a veterináři zabavili a nechali v Českém Krumlově znehodnotit 33 kilogramů hovězího masa,…

Veškeré hovězí z polské zásilky bylo zajištěno, čeká se na výsledky testů

22.02.2019 13:39 Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700kilogramové zásilky, kde byla zjištěna přítomnost…

V Česku chybí 5000 řezníků. Roboti je nenahradí, upozornil šéf svazu…

22.02.2019 12:37 Na pracovním trhu chybí kolem 5000 odborně vyučených řezníků. Poptávka po nich je velká, v učení…

Česko je zaplavené padělky. ČOI loni zabavila zboží za téměř 100 milionů

22.02.2019 12:17 Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zajistila 41.379 padělků v hodnotě originálů 92,4 milionu korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama