Rošády v rozpočtu? Poslanci už navrhují miliardové přesuny, Janda chce brát neziskovkám

Opoziční i vládní poslanci už začali ve Sněmovně předkládat návrhy na přesuny peněz uvnitř státního rozpočtu na příští rok. Do pátku vložili do sněmovního systému návrhy, které v souhrnu představují více než 20 miliard korun. Jednotlivé přesuny se pohybují od milionů po miliardy. K pozměňovacím návrhům se budou muset jejich předkladatelé přihlásit ve druhém čtení rozpočtu, které se uskuteční na prosincové schůzi Sněmovny. Tehdy budou mít prostor pro podávání dalších návrhů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Například poslanec Jakub Janda (ODS) chce odebrat ombudsmance z rozpočtu deset milionů korun a dát je na podporu vybavení handicapovaných sportovců. Kancelář veřejného ochránce práv potřebuje tyto peníze na přístavbu kanceláře.

Janda ale uvádí, že podle zdůvodnění využije kancelář na investici nespotřebované výdaje z předchozích let, a proto jeho návrh nemůže ohrozit její chod. Dalších sedm milionů korun chce odebrat úřadu vlády z peněz na nestátní neziskové organizace a přidat je na dávky osobám se zdravotním postižením.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri navrhl vzít ministerstvu dopravy zhruba pět miliard korun a dát je ministerstvu školství. Miliardu navrhuje dát na vědu a výzkum a zbylé zhruba čtyři miliardy na regionální školství.

Jan Hrnčíř (SPD) chce ministerstvu školství vzít dvě miliardy na inkluzi a přesunout je do ostatních výdajů resortu, kde by podle něj mohly být použity například na speciální školství.

Poslankyně vládního hnutí ANO Jana Pastuchová chce snížit objem peněz na dávky pomoci v hmotné nouzi o 210 milionů. Chce je přidat obcím s rozšířenou působností na sociálněprávní ochranu dětí. František Vácha (TOP 09) chce přidat tři miliardy na regionální školství a chce je vzít z peněz na státní dluh.

Věra Kovářová (STAN) a Mikuláš Ferjenčík (Piráti) chtějí odebrat dotaci 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu a chtějí je místo toho dát Československé obci legionářské na rekonstrukci Larischovy vily. Vila je symbolem československého odboje, v roce 1942 nacisté v jejím sklepení vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny Silver A i obyvatele Ležáků. Následně je zastřelili na nedaleké střelnici. Pardubický kraj i ministerstvo kultury chtějí vilu zapsat do seznamu národních kulturních památek.

Lidovečtí poslanci Pavla Golasowská a Vít Kaňkovský chtějí přidat 800 milionů na financování sociálních služeb. Peníze chtějí vzít v různých variantách hlavně z nemocenské nebo z podpor v nezaměstnanosti. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chce odebrat ministerstvu dopravy 5,9 miliardy korun na slevy na jízdném a přidat je na příspěvek na péči. Ze stejného zdroje chce vzít 5,8 miliardy a dát je na navýšení rodičovského příspěvku.

O návrzích na přesuny peněz uvnitř rozpočtu se hlasuje při závěrečném schvalování rozpočtu. Loni takto poslanci v letošním rozpočtu přesunuli celkově kolem sedmi miliard korun. Předtím ovšem navrhli změny v objemu kolem stovky miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krachující Pilsen Steel zachráněna? Firmu chce koupit miliardář Bochenek

22.04.2019 14:18 Ostravská společnost BR Group, kterou vlastní podnikatel a miliardář Rudolf Bochenek, má zájem o…

Nákup v e-shopu: Dle čeho se Češi rozhodují? Většinu zajímá toto tlačítko

22.04.2019 13:18 Češi se o nákupu v internetovém obchodě rozhodují zejména s ohledem na skladovou dostupnost zboží a…

Češi chtějí luxus v oblacích, zájem o letenky do prémiové třídy roste

22.04.2019 12:42 Češi v posledních letech stále častěji létají ve vyšších třídách. Zájem o letenky do prémiové třídy…

Developeři chtějí platit třetinu infrastruktury u svých projektů

22.04.2019 12:28 Developeři chtějí financovat třetinu nákladů na výstavbu navazující infrastruktury u svých projektů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama