Majetkovému úřadu prudce klesly příjmy, lukrativní obchod se státu nepodařil

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) letos za tři čtvrtletí klesly příjmy meziročně o třetinu na 989,2 milionu korun. Důvodem je loňský prodej lukrativních nemovitostí za stovky milionů korun, který se letos zatím neopakoval. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka. Dodal, že naplánovaný rozpočet úřadu na celý letošní rok počítá s příjmy 900 milionů korun.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

CZK

Zatímco loni úřad prodal například pražskou budovu u Půjčovny za 350 milionů korun, letos žádný prodej nepřesáhl 50 milionů korun. K významným prodejům patřil pozemek na náměstí Republiky v Praze, prodaný za 45 milionů korun. Dále šlo o prodej budovy bývalé ubytovny v Hradci Králové za 44 milionů korun nebo prodej rekreačního areálu Permon za 35,4 milionu korun.

Nejvíce úřad celkově získal letos do konce září z prodeje majetku, především pozemků, a to 645,5 milionu korun. Příjmy úřadu z pronájmů majetku pak činily 171,2 milionu korun.

Ve státním elektronickém aukčním systému, který úřad spustil letos v únoru, je letos zatím uskutečnilo 1504 aukcí. Z nich úřad získal 4,9 milionu korun.

Úřad také do konce září uzavřel celkem 1095 dohod o zastupování v soudních sporech, což je v meziročním srovnání nárůst o 184. Mezi nejčastěji zastupované instituce patří ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo financí a Státní pozemkový úřad.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vedle správy majetku také zastupuje Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smlouva na mýtné platí. ÚOHS zamítl stížnost, firma Kapsch hrozí Česku…

10.12.2018 17:13 Aktualizováno Smlouva ministerstva dopravy s vítězem mýtného tendru, konsorciem Czech Toll/Sky Toll platí. Úřad…

Nákup přes zahraniční e-shop? Mezi Čechy jasně vede Čína, EU a USA…

10.12.2018 16:40 Obliba nakupování v čínských internetových obchodech je v Česku vysoká. Využívá je 41 procent…

Nezaměstnanost nemá kam klesat. Trh práce zůstává napjatý, shodují se…

10.12.2018 12:34 Listopadová data o nezaměstnanosti ukazují, že trh práce zůstává bez výraznějších změn. Firmy mají…

Zaměstnancům končí žně. Firmy hodlají v 1. čtvrtletí 2019 nabírat méně,…

10.12.2018 11:58 Čeští zaměstnavatelé plánují i v prvním čtvrtletí příštího roku nabírat nové zaměstnance, ovšem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama