Majetkovému úřadu prudce klesly příjmy, lukrativní obchod se státu nepodařil

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) letos za tři čtvrtletí klesly příjmy meziročně o třetinu na 989,2 milionu korun. Důvodem je loňský prodej lukrativních nemovitostí za stovky milionů korun, který se letos zatím neopakoval. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka. Dodal, že naplánovaný rozpočet úřadu na celý letošní rok počítá s příjmy 900 milionů korun.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

CZK

Zatímco loni úřad prodal například pražskou budovu u Půjčovny za 350 milionů korun, letos žádný prodej nepřesáhl 50 milionů korun. K významným prodejům patřil pozemek na náměstí Republiky v Praze, prodaný za 45 milionů korun. Dále šlo o prodej budovy bývalé ubytovny v Hradci Králové za 44 milionů korun nebo prodej rekreačního areálu Permon za 35,4 milionu korun.

Nejvíce úřad celkově získal letos do konce září z prodeje majetku, především pozemků, a to 645,5 milionu korun. Příjmy úřadu z pronájmů majetku pak činily 171,2 milionu korun.

Ve státním elektronickém aukčním systému, který úřad spustil letos v únoru, je letos zatím uskutečnilo 1504 aukcí. Z nich úřad získal 4,9 milionu korun.

Úřad také do konce září uzavřel celkem 1095 dohod o zastupování v soudních sporech, což je v meziročním srovnání nárůst o 184. Mezi nejčastěji zastupované instituce patří ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo financí a Státní pozemkový úřad.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vedle správy majetku také zastupuje Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KSČM jde vládě po krku: Schodek státního rozpočtu 30 miliard, jinak...

15.02.2019 17:32 Aktualizováno Komunisté budou požadovat, aby plánovaný schodek státního rozpočtu na rok 2020 nepřekročil 30…

Jak si letos povede česká ekonomika? Analytici avizují změnu

15.02.2019 11:22 Česká ekonomika letos zpomalí růst na zhruba 2,7 procenta, stále to bude ovšem solidní výsledek.…

Česká ekonomika loni zpomalila, přesto překonala odhady analytiků

15.02.2019 09:37 Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3,0 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Za samotné čtvrté…

Je zadlužení Česka vysoké? Obavy má polovina občanů, ukázal průzkum

14.02.2019 17:18 Míru zadlužení České republiky pokládá za vysokou asi polovina lidí, míru zadlužení obyvatel dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama