Český Mikuláš v ohrožení? V reklamách obchodů dominuje Santa Claus

Obchodní řetězce v reklamních letácích k mikulášské nadílce využívají častěji zahraniční motivy, jako je Santa Claus, My little Pony, smajlíci nebo Angry Birds, a to ve 43 procentech nabídky. České motivy jako Mikuláš, čert, anděl, Krteček a Ladovy obrázky dávají dohromady 28 procent nabídky. Zbytek tvoří neutrální motivy. Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vánoce

V listopadových akčních letácích řetězců se speciální mikulášskou nabídkou se Santa objevil 23krát, Mikuláš 12krát. "Nemyslím si, že by český Mikuláš byl v ohrožení. Letáky mají spotřebitelům především předvést šíři nabídky, proto je logické, že v nich před Vánoci najdeme hlavně netradiční produkty, novinky nebo oblíbené dětské hrdiny," uvedl ředitel společnosti Česká distribuční Petr Sikora. Neutrální motivy jako sněhuláci, zlaté mince, stromky či šišky se vyskytovaly na 29 procentech promovaných produktů.

Trhu rychloobrátkového zboží v ČR dominují německé obchodní řetězce. Ve 30 největších řetězcích s převahou rychloobrátkového zboží, které celkem vytvořily v roce 2016 roční tržby 392 miliard korun, ovládali němečtí majitelé 40 procent. Na tuzemské firmy připadlo 23,1 procenta, nizozemští vlastníci ovládali 18,1 procenta. Vyplynulo to z dřívější analýzy společnosti Bisnode.

Devadesát procent mikulášské nabídky připadá na sladkosti. Průměrná sleva, kterou letos řetězce na mikulášskou nadílku v letácích nabízejí, dosahuje 27 procent.

V nabídce řetězců před Mikulášem vede čokoláda (48 pct) následovaná bonbony (deset pct), perníky a piškoty, sušenkami a želé a oplatkami (všechny po šesti pct). Ovoce a ořechy tvoří jen pět procent nabídky a zbývajících pět procent jsou hračky, mikulášské pytlíky či uhlí pro zlobivé děti.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kellner slaví. PPF získala od investorů 14 miliard

21.03.2019 18:28 Dluhopisy za zhruba 14 miliard korun prodala investorům skupina PPF českého miliardáře Petra…

Kolik bude stát metro D? Jen náklady na přípravu už přišly na miliardu

21.03.2019 17:57 Aktualizováno Vedení hlavního města odhaduje, že stavba nové linky metra D z Písnice na náměstí Míru vyjde na 72…

Češi si kvůli počasí připlatí, z peněženek vytáhnou miliardy

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Jak si bydlí Češi? Statistici zveřejnili nové údaje, za poslední roky se…

21.03.2019 13:26 Téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 procent ze svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama