Růst průměrné mzdy je za vrcholem? Analytici nemají pro zaměstnance dobré zprávy

Růst průměrné mzdy podle odhadů analytiků oslovených ČTK ve třetím čtvrtletí zpomalil k osmi procentům. Reálný růst po zahrnutí růstu cen by tak měl být pod šesti procenty. Český statistický úřad zveřejní údaje v úterý 4. prosince. Růst podle ekonomů táhlo především navyšování platů ve veřejné sféře.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

CZK

Průměrná mzda roste v Česku přitom v meziročním srovnání nepřetržitě od začátku roku 2014, hlavně díky dobrému vývoji ekonomiky a tlaku na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Ve druhém čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla meziročně o 8,6 procenta na 31.851 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda reálně vyšší o 6,2 procenta.

"Mzdy si v průměru polepšily o osm procent a po očištění o růst cen o 5,7 procenta. I tak se však stále jedná o výrazně nadprůměrnou hodnotu a tempo, které převyšuje dosažený růst produktivity práce. Podle našeho názoru bylo největším tahounem růstu mezd v celé ekonomice navyšování platů státních zaměstnanců a zvýšení minimální mzdy," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Za zpomalením růstu bude podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vyšší srovnávací základna a slabší růst mezd v průmyslu, což naznačují již údaje za růst mezd ve větších průmyslových firmách.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že nižší mzdy stoupaly ve třetím čtvrtletí o něco rychleji než vyšší. "Růst mezd se odehrával napříč odvětvími, ale nejvyšší byl v odvětvích se silným zastoupením státu jako zaměstnavatele - školství, zdravotnictví a veřejné správě," uvedl.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy tak průměrná mzda v nominálním vyjádření stoupla ve třetím čtvrtletí na 31.374 koruny. Zároveň se domnívá, že růst mezd má již svůj vrchol za sebou. "To proto, že zvolňuje dynamika růstu ziskovosti podnikové sféry. Ta už letos klesla nejníže od roku 1999, přičemž klíčovým důvodem je právě markantní nárůst mezd," uvedl.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama