Růst průměrné mzdy je za vrcholem? Analytici nemají pro zaměstnance dobré zprávy

Růst průměrné mzdy podle odhadů analytiků oslovených ČTK ve třetím čtvrtletí zpomalil k osmi procentům. Reálný růst po zahrnutí růstu cen by tak měl být pod šesti procenty. Český statistický úřad zveřejní údaje v úterý 4. prosince. Růst podle ekonomů táhlo především navyšování platů ve veřejné sféře.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

CZK

Průměrná mzda roste v Česku přitom v meziročním srovnání nepřetržitě od začátku roku 2014, hlavně díky dobrému vývoji ekonomiky a tlaku na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Ve druhém čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla meziročně o 8,6 procenta na 31.851 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda reálně vyšší o 6,2 procenta.

"Mzdy si v průměru polepšily o osm procent a po očištění o růst cen o 5,7 procenta. I tak se však stále jedná o výrazně nadprůměrnou hodnotu a tempo, které převyšuje dosažený růst produktivity práce. Podle našeho názoru bylo největším tahounem růstu mezd v celé ekonomice navyšování platů státních zaměstnanců a zvýšení minimální mzdy," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Za zpomalením růstu bude podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vyšší srovnávací základna a slabší růst mezd v průmyslu, což naznačují již údaje za růst mezd ve větších průmyslových firmách.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že nižší mzdy stoupaly ve třetím čtvrtletí o něco rychleji než vyšší. "Růst mezd se odehrával napříč odvětvími, ale nejvyšší byl v odvětvích se silným zastoupením státu jako zaměstnavatele - školství, zdravotnictví a veřejné správě," uvedl.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy tak průměrná mzda v nominálním vyjádření stoupla ve třetím čtvrtletí na 31.374 koruny. Zároveň se domnívá, že růst mezd má již svůj vrchol za sebou. "To proto, že zvolňuje dynamika růstu ziskovosti podnikové sféry. Ta už letos klesla nejníže od roku 1999, přičemž klíčovým důvodem je právě markantní nárůst mezd," uvedl.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řeznictví v Praze prodalo 300 kilo polského drůbežího, byla v něm salmonela

19.03.2019 20:51 Aktualizováno Pražské řeznictví Miloš Křeček KK prodalo zákazníkům 300 kilogramů polského drůbežího masa,…

Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným…

19.03.2019 16:15 Aktualizováno Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on…

Výsledky ČEZ zklamaly. Výhled je naopak pozitivní, shodují se analytici

19.03.2019 10:29 Výsledky energetické skupiny ČEZ za loňský rok zaostaly za očekáváním analytiků. Čistý zisk firmy…

Čistý zisk ČEZ loni prudce klesl. Výsledky jsou horší než odhady analytiků.

19.03.2019 08:59 Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama