Vánoční nákupy startují, počasí pomohlo e-shopům. Jaké zboží jde na dračku?

První adventní víkend již tradičně zvedl tržby prodejcům na několikanásobek běžného víkendu. Pošmourné počasí pomohlo internetovým prodejcům, například Slevomat hlásí meziroční zvýšení tržeb o 35 procent. Obchodníci v kamenných prodejnách takové nárůsty nehlásí, přesto šlo podle mluvčího řetězce Tesco Václava Koukolíčka o letošní nejsilnější víkend. Lidé se totiž kromě nákupu vánočních dárků také připravují na Mikuláše, který připadl na tuto středu.

Přidejte svůj názor

E-shopy, ilustrační foto

"Začátek adventu nemohl být pro online prodejce lepší. Podle nejprodávanějšího zboží je trend jasný - lidé se chtějí maximálně bavit. Nákupy tak ovládly především zážitkové poukazy jako vstupy do aqualandů, JumpAreny, na motokáry, letecký simulátor, únikové hry nebo do dětských zábavních parků," uvedla ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Pro prodejní portál Kasa.cz znamenal první adventní víkend oproti loňsku 21procentní zvýšení tržeb. "Oproti běžnému období tržby narostly o 55 procent. Nejvíce se ale na Kasa.cz prodalo minulý víkend v rámci akce Black Friday, když tržby narostly o 33 procent," sdělila manažerka komunikace portálu Andrea Jankovcová. Největší zájem podle ní byl o mobilní telefony, kávovary nebo herní konzole.

Podle mluvčí Datartu Ivy Pavlouskové to zatím vypadá, že elektronika bude po hračkách hitem letošních Vánoc, počet zákazníků se Datartu v prodejnách zvýšil meziročně o desetinu. Velký zájem byl telefony, herní konzole, produkty péče o vlasy, především o luxusnější kovové fény nebo větší televize.

Knihkupectví mají o Adventu podle Jana Kanzelsbergera mladšího až čtyřnásobné tržby proti běžnému víkendu. "O prvním víkendu jsme zaznamenali zvýšený zájem zejména o knihy dětské a tzv. otevřené knihy pro prarodiče, to jsou knihy, ve kterých lidé zaznamenávají své příběhy. Například nový titul Strom života se těší velkému zájmu." uvedl šéf knihkupectví. Zákazníci pak také oceňují knihy relaxačních bludišť, které podporují soustředění a orientaci v prostoru. Zájem je podle něj také o knihy určené mladistvým. "Jedná se o generaci, která prý čte jen na obrazovce telefonu, ale prodeje 'jejich' titulů tomu nenasvědčují," dodal.

Blížící se Mikuláš pak pomáhal prodejcům potravin. "Zaznamenali jsme výrazný nárůst zákazníků, nakupují především ovoce a sladkosti na blížícího se Mikuláše, dále pak suroviny na pečení - mouky, džemy nebo hotová těsta," uvedl Koukolíček. Z nepotravinového zboží se pak nyní prodávají svíčky a ozdoby.

Hypermarkety Globus podobně jako v jiných letech zaznamenaly skokové nárůsty prodeje, oproti celoročnímu průměru se mu tržby zvýšily o 30 procent. Kromě mikulášského zboží a surovin na pečení jsou podle vedoucí externí komunikace řetězce Rity Gabrielové žádaným artiklem také dekorace. "Češi začínají zdobit své příbytky různými světelnými řetězy, LEDkami, světelnými projekcemi nebo interiérovými vánočními ozdobami," uvedla.

Zvýšený zájem zaznamenalo také nákupní centrum Freeport Fashion Outlet v Hatích na Znojemsku. "Oproti loňsku máme během víkendu návštěvnost o sedm procent vyšší. U tržeb zaznamenáváme výraznější nárůst o více než 15 procent," sdělil ředitel centra Jan Procházka. Konec roku by měl podle něj prodejcům oblečení vynahradit letošní jarní sezónu, která kvůli počasí téměř odpadla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KSČM jde vládě po krku: Schodek státního rozpočtu 30 miliard, jinak...

15.02.2019 17:32 Aktualizováno Komunisté budou požadovat, aby plánovaný schodek státního rozpočtu na rok 2020 nepřekročil 30…

Jak si letos povede česká ekonomika? Analytici avizují změnu

15.02.2019 11:22 Česká ekonomika letos zpomalí růst na zhruba 2,7 procenta, stále to bude ovšem solidní výsledek.…

Česká ekonomika loni zpomalila, přesto překonala odhady analytiků

15.02.2019 09:37 Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3,0 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Za samotné čtvrté…

Je zadlužení Česka vysoké? Obavy má polovina občanů, ukázal průzkum

14.02.2019 17:18 Míru zadlužení České republiky pokládá za vysokou asi polovina lidí, míru zadlužení obyvatel dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama