Vánoční nákupy startují, počasí pomohlo e-shopům. Jaké zboží jde na dračku?

První adventní víkend již tradičně zvedl tržby prodejcům na několikanásobek běžného víkendu. Pošmourné počasí pomohlo internetovým prodejcům, například Slevomat hlásí meziroční zvýšení tržeb o 35 procent. Obchodníci v kamenných prodejnách takové nárůsty nehlásí, přesto šlo podle mluvčího řetězce Tesco Václava Koukolíčka o letošní nejsilnější víkend. Lidé se totiž kromě nákupu vánočních dárků také připravují na Mikuláše, který připadl na tuto středu.

Přidejte svůj názor

E-shopy, ilustrační foto

"Začátek adventu nemohl být pro online prodejce lepší. Podle nejprodávanějšího zboží je trend jasný - lidé se chtějí maximálně bavit. Nákupy tak ovládly především zážitkové poukazy jako vstupy do aqualandů, JumpAreny, na motokáry, letecký simulátor, únikové hry nebo do dětských zábavních parků," uvedla ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Pro prodejní portál Kasa.cz znamenal první adventní víkend oproti loňsku 21procentní zvýšení tržeb. "Oproti běžnému období tržby narostly o 55 procent. Nejvíce se ale na Kasa.cz prodalo minulý víkend v rámci akce Black Friday, když tržby narostly o 33 procent," sdělila manažerka komunikace portálu Andrea Jankovcová. Největší zájem podle ní byl o mobilní telefony, kávovary nebo herní konzole.

Podle mluvčí Datartu Ivy Pavlouskové to zatím vypadá, že elektronika bude po hračkách hitem letošních Vánoc, počet zákazníků se Datartu v prodejnách zvýšil meziročně o desetinu. Velký zájem byl telefony, herní konzole, produkty péče o vlasy, především o luxusnější kovové fény nebo větší televize.

Knihkupectví mají o Adventu podle Jana Kanzelsbergera mladšího až čtyřnásobné tržby proti běžnému víkendu. "O prvním víkendu jsme zaznamenali zvýšený zájem zejména o knihy dětské a tzv. otevřené knihy pro prarodiče, to jsou knihy, ve kterých lidé zaznamenávají své příběhy. Například nový titul Strom života se těší velkému zájmu." uvedl šéf knihkupectví. Zákazníci pak také oceňují knihy relaxačních bludišť, které podporují soustředění a orientaci v prostoru. Zájem je podle něj také o knihy určené mladistvým. "Jedná se o generaci, která prý čte jen na obrazovce telefonu, ale prodeje 'jejich' titulů tomu nenasvědčují," dodal.

Blížící se Mikuláš pak pomáhal prodejcům potravin. "Zaznamenali jsme výrazný nárůst zákazníků, nakupují především ovoce a sladkosti na blížícího se Mikuláše, dále pak suroviny na pečení - mouky, džemy nebo hotová těsta," uvedl Koukolíček. Z nepotravinového zboží se pak nyní prodávají svíčky a ozdoby.

Hypermarkety Globus podobně jako v jiných letech zaznamenaly skokové nárůsty prodeje, oproti celoročnímu průměru se mu tržby zvýšily o 30 procent. Kromě mikulášského zboží a surovin na pečení jsou podle vedoucí externí komunikace řetězce Rity Gabrielové žádaným artiklem také dekorace. "Češi začínají zdobit své příbytky různými světelnými řetězy, LEDkami, světelnými projekcemi nebo interiérovými vánočními ozdobami," uvedla.

Zvýšený zájem zaznamenalo také nákupní centrum Freeport Fashion Outlet v Hatích na Znojemsku. "Oproti loňsku máme během víkendu návštěvnost o sedm procent vyšší. U tržeb zaznamenáváme výraznější nárůst o více než 15 procent," sdělil ředitel centra Jan Procházka. Konec roku by měl podle něj prodejcům oblečení vynahradit letošní jarní sezónu, která kvůli počasí téměř odpadla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud zamítl stížnost operátora O2, pokuta 4,5 milionu za nekalou praktiku…

18.12.2018 18:30 Společnosti 02 Czech Republic se nepodařilo zpochybnit pokutu 4,5 milionu korun, kterou dostala za…

České dráhy příští rok zvýší mzdy zaměstnanců, benefity jim zůstanou

18.12.2018 18:26 České dráhy zvýší příští rok svým zaměstnancům mzdy o 5,5 procenta. Vzrůst by měly i některé…

Portál Booking dostal pokutu 8,3 milionu, dle ÚOHS uzavíral zakázané…

18.12.2018 16:15 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil portálu pro rezervaci ubytování Booking.com…

Zetor propustí 40 procent zaměstnanců, dostal se do ekonomických potíží

18.12.2018 14:53 Aktualizováno Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors do konce března 2019 propustí 260 lidí, což je asi 40…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama