Nákup přes zahraniční e-shop? Mezi Čechy jasně vede Čína, EU a USA pokulhávají

Obliba nakupování v čínských internetových obchodech je v Česku vysoká. Využívá je 41 procent českých spotřebitelů, kteří nakupují přes internet. Loni to bylo o procentní bod více. Oblíbenost internetových obchodů z Číny se mezi tuzemskými uživateli drží na mnohem vyšší úrovni než u e-shopů ze zemí EU nebo Spojených států.

Přidejte svůj názor

E-shopy, ilustrační foto
doporučujeme

V on-line obchodech v zemích EU nakupuje 26 procent českých spotřebitelů, loni tuto možnost uvedlo 30 procent lidí. Z USA letos objednává zboží 12 procent lidí.

"Z nakupování na zahraničních e-shopech se stala běžná záležitost. Podíl nakupujících v cizině zůstává na úrovni loňského prosince, přičemž zahraniční e-shopy upřednostňují zejména mladší lidé do 44 let, mezi nimiž převládají muži s vysokoškolským vzděláním z velkých měst," uvedl technický ředitel české pobočky společnosti ESET Miroslav Dvořák.

Nejčastěji lidé objednávají zboží on-line na notebooku. K internetovým nákupům jej používá 69 procent respondentů. Proti loňskému roku podíl nákupů z notebooků mírně klesl o dva procentní body. Naopak stále roste podíl transakcí přes chytrý mobilní telefon, letos je to 47 procent. Koncem roku 2016 to bylo 32 procent.

S krádežemi při nakupování přes internet má osobní zkušenost pět procent Čechů. Více než polovina z nich má čerstvou, maximálně rok starou zkušenost. "Uživatelé byli většinou okradeni o částku do 5000 korun. Téměř všichni incident reklamovali. Alespoň část peněz zpět získala méně než desetina okradených, naopak třetina už z odcizené částky neviděla ani korunu," řekl Dvořák.

Útraty Čechů v zahraničních e-shopech či při rezervacích ubytování a letenek stouply v prvním pololetí letošního roku meziročně o více než třetinu na 19,5 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty. Průměrná hodnota jednoho nákupu v posledních letech klesla na loňských 786 korun, třeba v roce 2016 to bylo 1095 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dukovany začaly odstavovat 1. blok, v druhém finišují opravy

16.08.2019 14:16 V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne podle plánu snižovat výkon reaktoru…

Další vlna zdražování? Ekonomové mají špatné zprávy, dojde i na slivovici

16.08.2019 13:25 Aktualizováno Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od…

Děti Země prohrály soud. Žaloba kvůli novému nádraží v Brně zamítnut

16.08.2019 13:20 Aktualizováno Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského…

Zdražování v ČR na postupu. Cena raných brambor je zdrcující

16.08.2019 10:40 Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama