Nákup přes zahraniční e-shop? Mezi Čechy jasně vede Čína, EU a USA pokulhávají

Obliba nakupování v čínských internetových obchodech je v Česku vysoká. Využívá je 41 procent českých spotřebitelů, kteří nakupují přes internet. Loni to bylo o procentní bod více. Oblíbenost internetových obchodů z Číny se mezi tuzemskými uživateli drží na mnohem vyšší úrovni než u e-shopů ze zemí EU nebo Spojených států.

Přidejte svůj názor

E-shopy, ilustrační foto

V on-line obchodech v zemích EU nakupuje 26 procent českých spotřebitelů, loni tuto možnost uvedlo 30 procent lidí. Z USA letos objednává zboží 12 procent lidí.

"Z nakupování na zahraničních e-shopech se stala běžná záležitost. Podíl nakupujících v cizině zůstává na úrovni loňského prosince, přičemž zahraniční e-shopy upřednostňují zejména mladší lidé do 44 let, mezi nimiž převládají muži s vysokoškolským vzděláním z velkých měst," uvedl technický ředitel české pobočky společnosti ESET Miroslav Dvořák.

Nejčastěji lidé objednávají zboží on-line na notebooku. K internetovým nákupům jej používá 69 procent respondentů. Proti loňskému roku podíl nákupů z notebooků mírně klesl o dva procentní body. Naopak stále roste podíl transakcí přes chytrý mobilní telefon, letos je to 47 procent. Koncem roku 2016 to bylo 32 procent.

S krádežemi při nakupování přes internet má osobní zkušenost pět procent Čechů. Více než polovina z nich má čerstvou, maximálně rok starou zkušenost. "Uživatelé byli většinou okradeni o částku do 5000 korun. Téměř všichni incident reklamovali. Alespoň část peněz zpět získala méně než desetina okradených, naopak třetina už z odcizené částky neviděla ani korunu," řekl Dvořák.

Útraty Čechů v zahraničních e-shopech či při rezervacích ubytování a letenek stouply v prvním pololetí letošního roku meziročně o více než třetinu na 19,5 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty. Průměrná hodnota jednoho nákupu v posledních letech klesla na loňských 786 korun, třeba v roce 2016 to bylo 1095 korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama