Konec zlatých padáků? Vláda změnila limity příjmů pro zásady odměňování

Zásady pro odměňování manažerů ve státních firmách nebo firmách se státní účastí se nově budou týkat těch, jejichž roční příjem přesáhne 2,5 milionu korun. Vláda totiž dnes na návrh ministerstva financí zvýšila limit z 1,8 milionu korun. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Alena Schillerová

Úřad změnu odůvodňuje tím, že je třeba limit přizpůsobit vývoji manažerských mezd v ČR, které v posledních letech rostly. Naposledy byl totiž limit stanoven v roce 2010. Zásady by se tak nově měly dotknout nově manažerů s měsíčním hrubým příjmem nad 208.000 korun.

Podle vládních zásad odměňování má manažer ve státní firmě zaručenou jen maximálně polovinu svého ročního příjmu podle smlouvy. Druhá půlka závisí na splnění stanovených kritérií a výsledcích firmy.

Mezi další pravidla zásad odměňování patří to, že v případě konkurenční doložky by její výše neměla přesáhnout šestinásobek průměrného měsíčního příjmu. Zároveň může být tato částka v případě vlastního odchodu manažera krácena podle délky odpracované doby.

Stejně tak i odchodné nesmí přesáhnout šestinásobek průměrného výdělku. Odchodné se ovšem nevyplatí v případě manažerského selhání nebo vlastního odchodu.

Pokud má manažer sjednány obě formy, tedy odchodné i konkurenční doložku, nesmí jejich souhrnná výše přesáhnout šestinásobek průměrného měsíčního výdělku.

"Obří zlaté padáky jsou ve státních firmách nepřijatelné. Jejich manažeři budou odměňováni výhradně podle výsledků své práce," uvedla na twitteru Schillerová.

Podle zprávy o plnění zásad odměňování vedoucích zaměstnanců a členů orgánů těchto společností, kterou projednala na počátku listopadu vláda, se zásady odměňování týkají 174 míst v 35 firmách. Celkem 108 pozic spadá pod ministerstvo financí, z toho 54 míst ve společnosti ČEZ. Příjmy nad 1,8 milionu korun ročně má i 33 manažerů ve společnosti Letiště Praha. V případě ministerstva průmyslu a obchodu se příjem nad 1,8 milionu korun týká 23 pozic v sedmi firmách, u ministerstva dopravy 18 pozic ve čtyřech firmách, u ministerstva zemědělství devíti pozic u osmi společností, u ministerstva dopravy šesti míst v pěti firmách a u ministerstva vnitra deseti pozic u dvou společností.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama