V ČEZ se bojuje za vyšší mzdy. Zatím porostou jen v dceřiných firmách

Odboráři integrovaných dceřiných firem skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO, se dnes dohodli s vedením ČEZ na růstu tarifních mezd v roce 2019 mezi pěti až šesti procenty. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. S odbory ČEZ a.s., do níž patří například zaměstnanci jaderných elektráren, podle něj naopak zatím dohoda není a jednání bude pokračovat příští týden.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ČEZ, ilustrační foto

"Zaměstnavatel zde navrhuje růst tarifních mezd v příštím roce o čtyři procenta, odbory předložily návrh růstu o devět procent," uvedl dnes Kříž. Informaci po jednání ČTK potvrdil také zástupce odborů působících v ČEZ a.s. Jan Hrb. "Čtyři procenta v návrhu zaměstnavatele považujeme za nedostatečné, očekávání zaměstnanců je vyšší," dodal.

Karel Klusák, místopředseda odborového svazu ECHO (OS ECHO), který sdružuje pracovníky z oboru energetiky a chemie a zastřešuje odboráře z integrovaných dceřiných firem ČEZ, ČTK řekl, že dnešní dohodě předcházelo velmi tvrdé, ale korektní jednání. "Ke shodě jsme došli skoro před závěrem vymezeného času, tj. po hodině a půl intenzivního jednání a výměny stanovisek. Chci poděkovat všem vyjednavačům ze strany odborů," uvedl. Výsledek označil za kompromis.

Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27.000 lidí, z toho zhruba 20.000 lidí v Česku. V integrovaných dceřiných firmách je podle Kříže zaměstnáno více než 7000 lidí, nejvíce ve společnosti ČEZ Distribuce, v samotné ČEZ a.s. pak pracuje asi 5500 lidí.

Jednání o mzdách se v ČEZ vedou od začátku srpna. Zhruba 80 zaměstnanců ČEZ demonstrovalo na začátku prosince za vyšší růst mezd před centrálou firmy v Praze, protesty se uskutečnily také přímo v jaderných elektrárnách v Temelíně a Dukovanech. Na tento pátek pak svolali do Chomutova protestní mítink také odboráři Severočeských dolů, které ČEZ ovládá. "Vedení Severočeských dolů vede jednání o mzdách samostatně, bez účasti zástupců ČEZ," uvedl dnes Kříž. Skupina Severočeské doly zaměstnává asi 5000 lidí.

Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63.805 Kč. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila v letošním třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 43.260 Kč.

Průměrná hrubá mzda v ČR celkem se pak ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31.516 Kč. Nominální nárůst činil 8,5 procenta, reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent, vyplývá z dat ČSÚ.

ČEZ je největší česká energetická firma. Loni jí meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

E-shopy nedodržují pravidla EU. Komise si na ně posvítí

22.02.2019 21:35 Internetoví prodejci v přibližně 60 procentech případů nedodržují spotřebitelská pravidla Evropské…

Cizinec vezl do Česka 153 kilo masa, veterináři se při kontrole zděsili

22.02.2019 16:13 Celníci a veterináři zabavili a nechali v Českém Krumlově znehodnotit 33 kilogramů hovězího masa,…

Veškeré hovězí z polské zásilky bylo zajištěno, čeká se na výsledky testů

22.02.2019 13:39 Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700kilogramové zásilky, kde byla zjištěna přítomnost…

V Česku chybí 5000 řezníků. Roboti je nenahradí, upozornil šéf svazu…

22.02.2019 12:37 Na pracovním trhu chybí kolem 5000 odborně vyučených řezníků. Poptávka po nich je velká, v učení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama