Obchodníci mají žně: Tržby před Vánoci raketově rostou. Co Češi nejvíc kupují?

Tržby obchodníků o třetím adventním víkendu rostly dvouciferným tempem v meziročním srovnání i ve srovnání s předchozím víkendem. Nyní již někteří obchodníci zaznamenali přesun nákupů z internetu do kamenných prodejen. Důvodem je mimo jiné obava ze včasného doručení vánočních dárků. U velkých řetězců byl hlavní zájem tradičně o potraviny a delikatesy, hračky a nebo i vánoční stromky. U internetových prodejců byl zájem o elektroniku, mobilní telefony a drobné spotřebiče do domácnosti.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Vánoční tržby stále rostou. Oproti minulému víkendu máme na Kasa.cz 24procentní nárůst. Srovnáme-li tento víkend s třetím adventním víkendem v roce 2017, zaznamenáváme 19procentní nárůst tržeb. I návštěvnost má stále rostoucí tendenci," uvedla ředitelka komunikace Kasa.cz Andrea Jankovcová. Zákazníci se podle ní nemusejí obávat o dostupnost zboží.

V prodejných Alza.cz byl tento víkend největší zájem o sportovní náramky, parfémy a mobilní telefony. Proti minulému víkendu prodeje firmě stouply o zhruba čtvrtinu, uvedla mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá.

Na obchodech už propuklo opravdové vánoční šílenství, ve velkém se nakupují stromky, dekorace a vánoční dárky, především se jedná o hračky a domácí potřeby. V případě prodeje potravin nejde o klasické nákupy, enormně narostly prodeje dárkových balíčků a nejrůznějších lahůdek a delikates. Zároveň výrazně stoupají prodeje alkoholu," uvedl mluvčí Tesco Václav Koukolíček.

Celkové tržby obchodního řetězce Globus byly podle mluvčí Rity Gabrielové uplynulý víkend proti celoročnímu průměru vyšší o 50 procent. "Těžištěm adventních nákupů zůstávají potraviny. Vidíme procentuální nárůst prodejů v oblečení, hračkách, sportovním vybavení, obuvi nebo bytovém textilu," uvedla.

Mluvčí Datartu Iva Pavlousková upozornila, že o tomto adventním víkendu nastal zlom, kdy zákazníci se hromadně přesouvají z e-shopů do prodejen. "V některých prodejnách nám narostla návštěvnost dokonce o více než 40procent ve srovnání s rokem minulým. Jedině v prodejnách je od této chvíle stoprocentní jistota, že budete mít dárky včas do Vánoc," uvedla. Největší zájem podle ní o víkendu byl o mobilní telefony. výrazně také rostl prodej sluchátek, bezdrátových reproduktorů či fénů.

I podle šéfa knihkupectví Kanzelsberger Jana Kanzelsbergera mladšího je s blížícími se svátky stále více zřetelné, že lidé oceňují, když se nemusí spoléhat na zásilkové služby a dárek si mohou rovnou prohlédnout, vybrat a odnést. "Adventní víkendy jsou co do obratu pochopitelně nejsilnější, běžně zaznamenáme i čtyřnásobný nárůst. Tento víkend byl v tržbách o 15 procent lepší než ten předchozí," uvedl.

Portál Slevomat podle ředitelky Marie Havlíčkové zaznamenal za uplynulý týden rekordní tržby. "Pomohl tomu samozřejmě fakt, že roste počet lidí nakupujících dárky na internetu a také poslední dny, kdy bylo možné garantovat doručení zásilky domů. Je vidět, že Češi mají díky dobré ekonomické situaci chuť utrácet. Zákaznická smršť vytáhla tržby o 35 procent ve srovnání s loňskem," uvedla. Mezi nejpoptávanější a nejprodávanější věci patřily na Slevomatu adrenalinové zážitky, následovaly je gurmánské zážitky.

"Tržby na třetí adventní víkend jsou srovnatelné s předchozími dvěma víkendy. Meziroční nárůst je zhruba dvojnásobný. Někteří zákazníci nakupují dárky s předstihem a jiní naopak nechávají nákupy na poslední chvíli. Tržby se tak rozloží rovnoměrně," uvedl obchodní ředitel online drogerie ageo.cz Aleš Urbánek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další průmyslové parky v ČR? Většina logistických firem očekává růst obratu

20.10.2019 14:44 Tři pětiny logistických a výrobních firem v Česku očekávají v příštím roce růst obratu. Téměř tři…

Novela zákona o POZE? Ministerstvo průmyslu je pod palbou kritiky

20.10.2019 12:55 Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy mají i po vypořádání připomínek z meziresortního…

Přezutí na zimu? Řidiči si letos připlatí, pneumatiky podražily

20.10.2019 12:01 Cena zimních pneumatik se meziročně zvýšila zhruba o 2,5 procenta. Nejvíce zdražily menší rozměry…

Schillerová kasíruje Čechy. Stát vybral na daních meziročně více

20.10.2019 10:35 Finanční úřady vybraly za tři čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 307,1 miliardy korun,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama