Pokus o vytunelování Legiosu? Z firmy se ztratily desítky milionů

Z lounské firmy Heavy Machinery Services (dříve Legios) se v posledních měsících ztratily desítky milionů korun. Hospodářským novinám to řekla insolvenční správkyně firmy Petra Hýsková. Při říjnovém policejním zásahu ve firmě, kterého se správkyně účastnila, nalezla policie dokumenty, které podle ní mohou naznačovat pokus o vytunelování podniku. Vedení firmy svému jedinému zákazníkovi Legios Loco odpouštělo platby. HMS to vysvětluje nedopatřením během změn ve výrobě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peníze CZK, ilustrační fotografie

"Z té firmy se za posledních čtyři pět měsíců prokazatelně ztratilo 60 až 70 milionů korun. Někdo to musí vysvětlit," řekla deníku Hýsková. Firma Heavy Machinery Services nejdříve vyfakturovala 12,9 milionu korun společnosti Legios Loco, následně jí ale poskytla stoprocentní slevu. Stejně postupovala i v červenci a srpnu.

Všechny platby se týkaly fakturací za odvedené hodiny pracovníků firmy. "Zaměstnanci dlužníka pracovali pro Legios Loco v uvedených třech měsících zcela zdarma přesto, že z majetkové podstaty jsou hrazeny jejich mzdy a související odvody, avšak společnost Legios Loco za jejich práci nezaplatí nic," uvádí správkyně ve zprávě z 1. listopadu dohledatelné v insolvenčním rejstříku. Tím vznikla ztráta, která se ze srpnových 43 milionů korun zvýšila na říjnových 57 milionů korun.

Podle mediálního zástupce HMS Michala Donatha vznikla celá věc organizačním nedopatřením při změnách ve výrobě. "HMS vyfakturovala více hodin, protože část zaměstnanců chybně vykázala práci i vícekrát do několika zakázek najednou. Tyto hodiny následně společnost Legios Loco postupně čerpala jako předplacené. V žádném případě tedy nejde o nějaké odpouštění hodin nebo o vypořádání, které by bylo v rozporu s předběžným opatřením soudu," řekl HN Donath.

Insolvenční soud ani správkyně s tvrzením společnosti nesouhlasí a celou věc vyšetřují. Žádné rozhodnutí, zda šlo o omyl, či pokus o tunelování, podle HN nepadlo. Krajský soud v Českých Budějovicích letos v lednu společnosti HMS zakázal disponovat s pohledávkami Legios Loco.

Firma Legios Loco patří podle údajů v Obchodním rejstříku kyperské firmě Kirosium Limited. HMS patří britské firmě CDM Engineering. Vagonka je v insolvenčním řízení pět let.

Podle většiny výpovědí bývalých členů vedení HMS, které zazněly v minulém roce u českobudějovického soudu, mají obě firmy stejného majitele - Františka Savova, píšou HN. Savov je obviněný v kauze rozsáhlých daňových podvodů a žije v Londýně.

Vagonka Legios se do problémů dostala na podzim 2013, kdy na ni podala návrh na insolvenční řízení Všeobecná úvěrová banka (VÚB) kvůli více než dvousetmilionové pohledávce. Společnost se za půl roku několikrát přejmenovala a na jaře roku 2014 soud vyhlásil její úpadek. Pohledávky do řízení v celkové výši 3,285 miliardy korun přihlásilo 322 věřitelů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řeznictví v Praze prodalo 300 kilo polského drůbežího, byla v něm salmonela

19.03.2019 20:51 Aktualizováno Pražské řeznictví Miloš Křeček KK prodalo zákazníkům 300 kilogramů polského drůbežího masa,…

Co způsobí směrnice EU o autorských právech? Aliance přišla s vážným…

19.03.2019 16:15 Aktualizováno Nová evropská autorskoprávní směrnice může kvůli technickým a administrativním nákladům zdražit on…

Výsledky ČEZ zklamaly. Výhled je naopak pozitivní, shodují se analytici

19.03.2019 10:29 Výsledky energetické skupiny ČEZ za loňský rok zaostaly za očekáváním analytiků. Čistý zisk firmy…

Čistý zisk ČEZ loni prudce klesl. Výsledky jsou horší než odhady analytiků.

19.03.2019 08:59 Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama