Zdražování pokračuje: Skokově vzrostly především ceny zeleniny. Nová čísla

Ceny průmyslových výrobců v Česku v listopadu meziročně vzrostly stejně jako v říjnu o 3,9 procenta. Ceny opět stouply také u stavebních prací, v zemědělství a u tržních služeb pro podniky. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za říjen, kdy ceny dováženého i vyváženého zboží zrychlily meziroční růst.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ekonomika
doporučujeme

Ceny u výrobců mohou naznačit budoucí vývoj cen pro spotřebitele. V průmyslu byly v listopadu meziročně vyšší ceny ve všech průmyslových odvětvích, přičemž významně se zvýšily hlavně v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů.

V zemědělství ceny zpomalily meziroční růst na 0,7 procenta z říjnových 0,9 procenta. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 6,9 procenta, v živočišné naopak klesly o 7,7 procenta. Podle ČSÚ zdražila čerstvá zelenina, brambory, obiloviny a olejniny, vedle toho cena ovoce klesla stejně jako vajec, jatečných prasat nebo mléka.

Podle analytiků se na růstu cen v rostlinné produkci podepsalo letošní sucho a slabší úroda obilovin a zeleniny. Naopak suché klima vedlo k dobré úrodě ovoce jako jablek nebo švestek. "Ve výsledku tak ceny zeleniny meziročně v listopadu rostly o více než 50 procent, zatímco ceny ovoce o více než 50 procent zlevňovaly," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejvyšší meziroční růst mezi jednotlivými odvětvími v listopadu zaznamenalo stavebnictví, kde ceny podle odhadů zrychlily meziroční nárůst na 4,1 procenta z říjnových čtyř procent. Proti loňskému listopadu byl dražší stavební materiál i výrobky. Podle Kovandy ceny stavebních prací letos v průměru meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008, kdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o 3,1 procenta.

"V prosinci tento celoroční růst ještě zesílí. Stavební práce zdražují podobně jako ceny průmyslu kvůli růstu mezd a cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen," doplnil Kovanda.

Tržní služby pro podniky zdražily v listopadu stejně jako v říjnu o dvě procenta.

Meziměsíčně ceny v průmyslu po osmi měsících růstu klesly o 0,1 procenta, v zemědělství stouply o půl procenta a ve stavebnictví o 0,4 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky zdražily o 0,1 procenta.

V zahraničním obchodě v říjnu vývozní ceny zrychlily meziroční růst na 3,1 procenta ze zářijových 1,4 procenta. Zásadní vliv na to měly vyšší ceny polotovarů, nejvíce stouply ceny minerálních paliv, a to o 24,9 procenta. Dovozní ceny se v říjnu zvýšily o 3,8 procenta, o měsíc dřív stouply o 2,4 procenta. Za růstem stálo zejména zdražení ropy a ropných výrobků, ceny dovážených minerálních paliv celkově stouply o 37,6 procenta.

Meziměsíčně se vývozní ceny zvýšily o procento a dovozní o 0,8 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste OSVČ? Nezapomeňte, že se blíží datum odevzdání důležitého dokumentu

24.04.2019 17:37 Přehled o příjmech a výdajích je potřeba odevzdat také České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a…

loading...

Babiš jednal s těžaři o horním zákonu, pokračování příští týden

24.04.2019 16:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal se zástupci těžebních společností o novele horního zákona.…

Stát hodlá přitvrdit vůči realitním makléřům. Cesta do pekel, kritizuje…

24.04.2019 16:13 Aktualizováno Požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti zřejmě budou stanoveny zákonem. Makléři by…

Kapsch z Česka neodejde. Patrně se ale bude propouštět, naznačil Feix

24.04.2019 15:19 Společnost Kapsch po skončení smlouvy na provoz mýta z Česka neodejde. Chce se zaměřit na další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama