Výdej pohonných hmot? Stát zpřísní kontrolu, vláda novelu schválila

Vláda dnes schválila, že stát bude vést přehled výdejních jednotek pohonných hmot. Dosud ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vede pouze evidenci čerpacích a dobíjecích stanic. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Benzinky

Výdejní jednotku definuje návrh jako stavbu nebo zařízení, z něhož se pohonné hmoty pouze vydávají a jehož součástí je jedna nebo více skladovacích nádrží na uskladnění pohonných hmot o souhrnném objemu větším než pět metrů krychlových. Hranice pěti metrů krychlových byla podle ministerstva průmyslu a obchodu zvolena s ohledem na obsah nejmenší běžně dostupné cisterny.

V důvodové zprávě materiálu resort uvedl, že zvolení nižší hranice by bylo z hlediska především prevence proti daňovým únikům neefektivní a představovalo by ve svém důsledku pouze zvýšení administrativní zátěže. Podle podkladů k dokumentu nyní zejména zemědělské, lesnické či stavební podniky a organizace z těchto výdejen zásobují mimo vlastní vozidla nárazově i vozidla dceřiných či jinak organizačně propojených společností.

"Proto je nově jako součástí výdeje vnímán i prodej pohonných hmot za cenu jejich nákupu v případě, že se nejedná o předmět podnikání podle občanského zákoníku a že vlastník vozidla a provozovatel čerpací stanice nebo vlastník výdejní jednotky, jsou součástí skupiny podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty. Tím se na jedné straně vyšlo vstříc zájmům zemědělských a stavebních svazů a asociací, ale zároveň došlo k eliminaci obav celních a finančních úřadů z možných podvodů v oblasti daně z přidané hodnoty," uvedlo v předkládací zprávě materiálu ministerstvo.

Výdejní místa mají také, podobně jako čerpací stanice, vést průkaznou evidenci o množství vydaných pohonných hmot, kterou by předkládala na požádání kontrolních orgánů. "Tuto evidenci si, podle informací získaných v průběhu konzultačního procesu s podnikatelskými svazy, vlastníci výdejních jednotek vedou již v současnosti, novinkou je tedy úprava, aby do ní měl zákonnou možnost nahlédnout i kontrolní orgán," dodává zpráva.

Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. V polovině srpna bylo v ČR 3974 veřejných čerpacích stanic, o 34 více než na konci loňského roku. Jejich počet roste 11 let v řadě. Celkový počet čerpacích stanic v porovnání s koncem prosince vzrostl o 19 na 7039. Nejvíce veřejných pump je ve Středočeském a Jihomoravském kraji, nejméně v Karlovarském.

Aktuální návrh novely navrhuje také výjimky z kaucí, které musí distributoři nafty a benzinu od roku 2013 platit. U velkých distributorů jde o 20 milionů korun. Striktní definice distributora pohonných hmot činila podle MPO určité problémy například státní správě v oblasti insolvenčních řízení při následném prodeji pohonných hmot insolvenčním správcem po prohlášení konkurzu na distributora pohonných hmot nebo prodejcům prodávající pohonnou hmotu svým zaměstnancům v souvislosti s provozem služebních vozidel. Nyní mají být z definice distribuce pohonných hmot takové činnosti vyjmuty.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama