Cifršpióni na svatbách? Olomoucký úřad postupoval dle zákona, sdělila Finanční správa

Finanční úřad pro Olomoucký kraj postupoval při kontrole elektronické evidence tržeb v souvislosti se svatebními hostinami v mezích zákona. Kontrola, kterou nařídil odcházející šéf Finanční správy Martin Janeček v říjnu, neshledala v postupu finančního úřadu při prověřování plnění povinností systémové pochybení. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové správě.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

svatba

Finanční úřad pro Olomoucký kraj si podle informací z médií z několika matričních úřadů vyžádal informace o svatbách. Na základě získaných údajů rozeslal výzvy k poskytnutí údajů o svatební hostině novomanželům.

Výzvy přišly skoro stovce novomanželů, a to i takovým, kteří měli hostinu doma. Ministryně financí Alena Schillerová následně uvedla, že nepovažuje postup finanční správy v této věci za šťastný a naznačila možnost personálních důsledků. Někteří odborníci postup finančního úřadu označili za nezákonný.

"Závěry dohlídky potvrdily, že kontrola byla vždy zacílena na konkrétní podnikatelský subjekt, u něhož měl správce daně důvodné podezření, že dochází k systematickému porušování povinností evidovat tržby," uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Podezření bylo podle něj podloženo výsledky činnosti finanční správy i podněty od veřejnosti.

Finanční správa oslovila novomanžele, protože měli informace o provedených hotovostních platbách. "Finanční úřad oslovil novomanžele prostřednictvím výzvy k poskytnutí informací. I tento postup byl shledán zákonným," uvedla správa.

Janečka do čela Finanční správy jmenovala vláda koncem října 2014, kdy ministerstvo financí vedl nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Právě kvůli kauze novomanželů a využívání takzvaných zajišťovacích příkazů čelil Janeček kritice. Na počátku listopadu požádal o odvolání, skončí k letošnímu 27. prosinci. Na místo šéfa Finanční správy vypsalo MF výběrové řízení, do kterého se přihlásila zástupkyně Janečka Tatjana Richterová a auditor Václav Polok. Zatím Janečkův nástupce vybrán nebyl.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kellner slaví. PPF získala od investorů 14 miliard

21.03.2019 18:28 Dluhopisy za zhruba 14 miliard korun prodala investorům skupina PPF českého miliardáře Petra…

Kolik bude stát metro D? Jen náklady na přípravu už přišly na miliardu

21.03.2019 17:57 Aktualizováno Vedení hlavního města odhaduje, že stavba nové linky metra D z Písnice na náměstí Míru vyjde na 72…

Češi si kvůli počasí připlatí, z peněženek vytáhnou miliardy

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Jak si bydlí Češi? Statistici zveřejnili nové údaje, za poslední roky se…

21.03.2019 13:26 Téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 procent ze svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama