Cifršpióni na svatbách? Olomoucký úřad postupoval dle zákona, sdělila Finanční správa

Finanční úřad pro Olomoucký kraj postupoval při kontrole elektronické evidence tržeb v souvislosti se svatebními hostinami v mezích zákona. Kontrola, kterou nařídil odcházející šéf Finanční správy Martin Janeček v říjnu, neshledala v postupu finančního úřadu při prověřování plnění povinností systémové pochybení. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové správě.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

svatba
doporučujeme

Finanční úřad pro Olomoucký kraj si podle informací z médií z několika matričních úřadů vyžádal informace o svatbách. Na základě získaných údajů rozeslal výzvy k poskytnutí údajů o svatební hostině novomanželům.

Výzvy přišly skoro stovce novomanželů, a to i takovým, kteří měli hostinu doma. Ministryně financí Alena Schillerová následně uvedla, že nepovažuje postup finanční správy v této věci za šťastný a naznačila možnost personálních důsledků. Někteří odborníci postup finančního úřadu označili za nezákonný.

"Závěry dohlídky potvrdily, že kontrola byla vždy zacílena na konkrétní podnikatelský subjekt, u něhož měl správce daně důvodné podezření, že dochází k systematickému porušování povinností evidovat tržby," uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Podezření bylo podle něj podloženo výsledky činnosti finanční správy i podněty od veřejnosti.

Finanční správa oslovila novomanžele, protože měli informace o provedených hotovostních platbách. "Finanční úřad oslovil novomanžele prostřednictvím výzvy k poskytnutí informací. I tento postup byl shledán zákonným," uvedla správa.

Janečka do čela Finanční správy jmenovala vláda koncem října 2014, kdy ministerstvo financí vedl nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Právě kvůli kauze novomanželů a využívání takzvaných zajišťovacích příkazů čelil Janeček kritice. Na počátku listopadu požádal o odvolání, skončí k letošnímu 27. prosinci. Na místo šéfa Finanční správy vypsalo MF výběrové řízení, do kterého se přihlásila zástupkyně Janečka Tatjana Richterová a auditor Václav Polok. Zatím Janečkův nástupce vybrán nebyl.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostravští oceláři si přejí jednání s EU. Bojí se krachu

19.07.2019 17:06 Odboráři ostravské huti Liberty žádají stát, aby jednal s EU. Levná ocel ze zemí mimo unii by podle…

Státní dluh stoupl o 90,6 miliardy. Každý Čech by měl splatit téměř 161…

19.07.2019 16:26 Aktualizováno Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu…

Babišova vláda zdaní i teplo pro důchodce a děti v ústavech? Šokující,…

19.07.2019 15:45 Aktualizováno Vládou navržené zdanění plynu určeného pro topení v domácích kotelnách může vedle bytových domů…

Nový mýtný systém vynese 12 miliard ročně. Nepodceňujte předregistraci,…

19.07.2019 14:56 Aktualizováno Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama