Jak zvládnout dopady brexitu? Ministerstvo připravilo průvodce pro české exportéry

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo pro podnikatele, kteří obchodují s Velkou Británií průvodce k dopadům brexitu. Firmy formou interaktivního dotazníku seznámí s možnými dopady na jejich podnikání a opatřeními, která by bylo vhodné učinit. MPO to uvedlo v dnešní tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Brexit může výrazně zkomplikovat aktivity českých podniků obchodujících se společnostmi ve Spojeném království. Je proto třeba, aby podnikatelé provedli včas příslušná ekonomická a administrativní opatření a negativní dopady tak byly co možná nejmenší. V tom jim pomůže i tento praktický průvodce," uvedlo ministerstvo.

Pro podporu exportérů zřídilo již dříve MPO tzv. Zelenou linku pro export. Její pracovníci jsou na čísle 800 133 331 připraveni odpovídat i na dotazy týkající se brexitu.

Vláda bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) informovat 11. ledna parlamentní strany o tom, které zákony bude třeba přijmout do konce března v případě tzv. tvrdého brexitu mezi Evropskou unií a Británií.

Evropská komise také ve středu zveřejnila některé konkrétní právní návrhy, kterými chce EU připravit na situaci "tvrdého brexitu", tedy odchodu Velké Británie z evropského bloku bez uzavřené dohody upravující okolnosti tohoto kroku. Jednostranná dočasná opatření, v některých případech ovšem předpokládající reciprocitu ze strany Londýna, upravují pro měsíce po 29. březnu 2019 oblasti, jako jsou finanční služby, letecká či automobilová doprava nebo závazky související s ochranou klimatu. Jedním z návrhů je například plán umožnit v případě mimosmluvního brexitu až do konce příštího roku britským přepravcům vozit zboží do zemí EU. Předpokladem ovšem je, že Londýn se vůči dopravcům ze zemí EU zachová recipročně.

V případě, že Velká Británie vystoupí z EU bez dohody, bude se veškerý obchod s ostrovy považovat za obchod se třetí zemí. Zboží bude podléhat celnímu dohledu a bude nutné splnit příslušné dovozní a vývozní formality. Bude možné provádět celní kontroly, bude se vybírat clo podle Společného celního sazebníku EU a další poplatky, uvedlo Generální ředitelství cel.

Brexit dopadne na cestování i nákupy přes internet. Na letištích bude zboží podléhat celnímu dohledu a zavazadla mohou být kontrolována. Při nákupu přes e-shopy se Británie dostane na úroveň zemí jako USA. Zásilky odeslané z ostrovů, například zboží z e-shopů, budou rovněž podléhat celnímu dohledu a kontrolám.

Odchod Velké Británie z EU byl stanoven na 29. března 2019. Britský Parlament měl minulý týden hlasovat o dohodě, kterou vláda dojednala s EU. Premiérka Theresa Mayová však kvůli obavám z odmítnutí dohody hlasování odložila na leden. Stále tak je možný i takzvaný tvrdý brexit bez dohody.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biopotraviny jdou na dračku. Češi jich nakupují nejvíc od roku 2008

22.04.2019 14:30 Česká spotřeba biopotravin předloni vzrostla o 30,5 procenta, spotřebitelé si koupili zboží za 3,33…

Krachující Pilsen Steel zachráněna? Firmu chce koupit miliardář Bochenek

22.04.2019 14:18 Ostravská společnost BR Group, kterou vlastní podnikatel a miliardář Rudolf Bochenek, má zájem o…

Nákup v e-shopu: Dle čeho se Češi rozhodují? Většinu zajímá toto tlačítko

22.04.2019 13:18 Češi se o nákupu v internetovém obchodě rozhodují zejména s ohledem na skladovou dostupnost zboží a…

Češi chtějí luxus v oblacích, zájem o letenky do prémiové třídy roste

22.04.2019 12:42 Češi v posledních letech stále častěji létají ve vyšších třídách. Zájem o letenky do prémiové třídy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama