Polévky, čaje či drogerie mizí z regálů. Týká se to i českého Kauflandu

V německých pobočkách řetězce Kaufland už po Novém roce nenarazíte na produkty britsko-nizozemské společnosti Unilever. Některé z nich zmizely v průběhu letošního roku z regálů i v České republice.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Kaufland.

Regály německého Kauflandu opustí po Novém roce výrobky společnosti Unilever. Půjde například o instantní polévky Knorr, čaje Lipton nebo drogistické zboží firem Signal, Dove, Axe či Rexona. V mrazácích německých poboček Kauflandu zůstanou jen vybrané zmrzliny z portfolia firmy Unilever.

Desetiletí trvající spolupráce obou společností skončí ke 31. prosinci 2018. Kaufland tento krok zdůvodňuje dramatickým nárůstem kupních cen a jednostrannou změnou podmínek. Pokud by je přijal, dotkla by se výrazně spotřebitelů, čemuž se chce Kaufland vyhnout.

Obchodní řetězec označil požadavky společnosti Unilever za nepřijatelné, proto musel důsledně zareagovat, aby odvrátil hrozící škodu. Firmu se spotřebním zbožím rovněž nařkl ze zneužívání jejího výsadního postavení na trhu k ovlivnění prodejců a maximalizaci tržby.

Konflikt mezi obchodním řetězcem a britsko-nizozemskou společností odstartoval již v květnu letošního roku. Od té doby Kaufland pozvolna stahoval z prodeje některé výrobky Unileveru a nahrazoval je jinými, často od vlastních privátních značek.

Platilo to i pro pobočky Kauflandu v České republice, šlo třeba právě o výše zmíněné instantní polévky Knorr či kosmetické prostředky firmy Dove. To samé udělal Kaufland i na Slovensku nebo v Polsku, chtěl tak čelit silné pozici Unileveru.

Unilever zprvu celou kauzu nekomentoval. Následně jeho zástupci sdělili, že obě společnosti přerušili vzájemný kontakt. Unilever to zdůvodňoval tím, že Kaufland už nemá takové růstové tempo jako v předchozích letech, přesto chce ve vzájemném partnerství stále lepší podmínky.

Inspirací pro Kaufland může být spor dalšího německého řetězce Edeka s firmou Nestlé, která patří k největším rivalům Unileveru. Po osmiměsíčním boji o kupní cenu výrobků, v jehož průběhu Edeka výrobky Nestlé bojkotovala, se obě společnosti dohodly. Za vítěze sporu bývá označována Edeka.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Realitní makléři budou muset mít kvalifikaci či VŠ, schválila vláda.…

21.01.2019 18:29 Aktualizováno Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou…

Vláda zřídila Radu pro investování, v budoucnu vznikne nové ministerstvo

21.01.2019 18:23 Vláda dnes zrušila Radu vlády pro stavebnictví ČR a zřídila místo toho Radu vlády pro veřejné…

ČNB vydá další výroční dvacetikoruny i první pamětní bankovku

21.01.2019 15:42 Česká národní banka vydá 30. ledna u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska…

Češi leží Německu v žaludku. Západní soused zkusil zjistit, co se u nás…

21.01.2019 15:08 Aktualizováno Zatímco v Česku se v posledních měsících mluví o nízké nezaměstnanosti spíše v negativních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama