Zeman v poselství varoval před propadem ekonomiky, nechce daň z robotů

Prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství varoval před zpomalením ekonomického růstu. Příčinami podle něj mohou být vznikající obchodní či celní války mezi Spojenými státy a Čínou, chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie a nedostatek pracovních sil. Za jednu z cest k lepší ekonomické situaci považuje zvýšení produktivity práce například prostřednictvím robotizace. Prezidentův projev odvysílaly televize Nova, ČT1, ČT24, TV Barrandov, Český rozhlas - Radiožurnál a Česká tisková kancelář.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Zatímco první dva faktory nemůžeme ovlivnit, ten třetí ano," řekl Zeman k obchodním válkám, brexitu a nedostatku pracovníků. Dodal, že chápe návrhy na dovoz zahraničních sil, a zopakoval, že zdravým lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by měly být odňaty sociální dávky.

"Ale to je všechno pouze krátkodobé řešení, dlouhodobé řešení vidím ve zvýšení produktivity práce, a to konkrétně formou robotizace," konstatoval.

Zeman zmínil, že robot není jen "android či monstrum s chapadly", ale také počítačový algoritmus. "Který se už dnes uplatňuje v bankovnictví a snižuje výrazně počet bankovních úředníků. Považuji za nesmyslné, abychom této tendenci bránili například zavedením daně z robotů, což by jenom tento proces zbrzdilo a snížilo naši šanci dostat se mezi opravdu nejvyspělejší země," uvedl.

Prezident vysoce ocenil vládní návrh investičního plánu, který obsahuje kolem 17.000 projektů za skoro 3,5 bilionu korun do roku 2030. "Jedině investice, i když nemají volební právo, nás přenášejí do budoucnosti. Proto věřím, že v rámci tohoto plánu vzniknou v každé obci, městě či kraji nové stavby, které zkrásní tamní prostředí a zlepší život v obcích a městech," dodal Zeman.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomice by prospělo zvýšení úrokových sazeb, soudí bankéř Michl. Co bude…

17.01.2019 07:24 České ekonomice by prospěl opatrný růst úrokových sazeb, a to o čtvrt procentního bodu. V rozhovoru…

Malá garsonka za 3 miliony? Ceny bytů stále rostou, v Praze si většina…

16.01.2019 20:50 Zvyšování cen bydlení se nezastavilo ani po novém roce. Nejdražší region si tradičně drží hlavní…

Pražské letiště vybuduje dva parkovací domy, přibude 1000 míst

16.01.2019 17:55 Letiště Praha vybuduje v blízkosti Terminálu 2 dva nové parkovací domy, které zvýší současné…

Čeští exportéři trnou hrůzou: Divoký brexit přinese obrovské potíže

16.01.2019 17:21 Aktualizováno Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je podle Asociace exportérů pro podniky, exportéry…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama