Zeman v poselství varoval před propadem ekonomiky, nechce daň z robotů

Prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství varoval před zpomalením ekonomického růstu. Příčinami podle něj mohou být vznikající obchodní či celní války mezi Spojenými státy a Čínou, chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie a nedostatek pracovních sil. Za jednu z cest k lepší ekonomické situaci považuje zvýšení produktivity práce například prostřednictvím robotizace. Prezidentův projev odvysílaly televize Nova, ČT1, ČT24, TV Barrandov, Český rozhlas - Radiožurnál a Česká tisková kancelář.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Zatímco první dva faktory nemůžeme ovlivnit, ten třetí ano," řekl Zeman k obchodním válkám, brexitu a nedostatku pracovníků. Dodal, že chápe návrhy na dovoz zahraničních sil, a zopakoval, že zdravým lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by měly být odňaty sociální dávky.

"Ale to je všechno pouze krátkodobé řešení, dlouhodobé řešení vidím ve zvýšení produktivity práce, a to konkrétně formou robotizace," konstatoval.

Zeman zmínil, že robot není jen "android či monstrum s chapadly", ale také počítačový algoritmus. "Který se už dnes uplatňuje v bankovnictví a snižuje výrazně počet bankovních úředníků. Považuji za nesmyslné, abychom této tendenci bránili například zavedením daně z robotů, což by jenom tento proces zbrzdilo a snížilo naši šanci dostat se mezi opravdu nejvyspělejší země," uvedl.

Prezident vysoce ocenil vládní návrh investičního plánu, který obsahuje kolem 17.000 projektů za skoro 3,5 bilionu korun do roku 2030. "Jedině investice, i když nemají volební právo, nás přenášejí do budoucnosti. Proto věřím, že v rámci tohoto plánu vzniknou v každé obci, městě či kraji nové stavby, které zkrásní tamní prostředí a zlepší život v obcích a městech," dodal Zeman.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Padělaných bankovek a mincí v Česku rapidně ubylo

13.10.2019 12:51 Česká národní banka za tři čtvrtletí zadržela 985 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je…

Expert rozebral české benzinky. Tohle jste o nich nevěděli

13.10.2019 10:45 Trh s pohonnými hmotami v Česku se od sametové revoluce radikálně změnil, zásadní změna nastala jak…

Češi jako žába v hrnci? Experti řekli, co v tichosti zdražilo

12.10.2019 10:38 I když celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek…

Doplatí ČR na spor Prahy s Pekingem? Ekonomové zvedají varovný prst

11.10.2019 17:55 Současná rozepře Číny a Prahy by českou ekonomiku sice mohly poškodit, ale nijak výrazně, shodli se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama