Růst platů ve Škodě Auto? Jednání začne na konci ledna, odbory mají eso v rukávu

Kolektivní vyjednávání o růstu mezd v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto by mělo začít na konci ledna. Odboráři již obeslali jednotlivé dílenské organizace ve firmě, aby vyjádřily své požadavky, uvedl v rozhovoru pro aktuální číslo týdeníku Škodovácký odborář odborový předák Jaroslav Povšík.

Přidejte svůj názor

Kromě nejvyspělejších technologií, známých z vozů vyšších tříd, je Škoda Scala také ukázkou dalšího vývoje designového jazyka značky Škoda. Jako první model značky Škoda v Evropě bude mít novinka na pátých dveřích nápis Škoda
doporučujeme

Poslední dohodu o růstu mezd firma s odbory uzavřela uprostřed loňského dubna. Tarifní mzdy zaměstnanců Škody Auto vzrostly zpětně od 1. dubna o 12 procent. Vyjednat se podařilo také mimořádné prémie či vyšší bonusy. Novou kolektivní smlouvu odbory vyjednaly na rok. Průměrná mzda tarifního zaměstnance ve Škodě Auto v roce 2017 činila 45.385 korun, s dvanáctiprocentním zvýšením by tedy měla průměrná mzda ve Škodovce přesáhnout 50.000 Kč.

Odboráři podle Povšíka chtějí i letos dosáhnout dohody na jeden rok. "Pokud ale opravdu velmi dobrá nabídka překročí hranici jednoho roku, není důvod na to nepřistoupit, budou-li minimalizována rizika - například růst inflace. Nejnižší požadavek bude vycházet z návrhů členské základny," řekl Povšík. Zároveň uvedl, že od členské základny by měly přijít rozumné požadavky.

Jednání se bude týkat například také flexikont, tedy směny navíc z pátku na sobotu v závodě v Mladé Boleslavi, tento systém je pro odbory podle Povšíka "esem v rukávu". Jako další podpůrné kroky v dosažení svých požadavků zmínil Povšík například také možné vyhlášení stávkové pohotovosti a proces nátlakových akcí v souladu se zákonem.

Již před koncem loňského roku se odborům povedlo vyjednat například pracovní dobu na rok 2019 nebo vánoční bonusy. Automobilka v loňském roce zaměstnancům vyplatila na bonusech v součtu průměrně kolem 100.000 korun hrubého, dalších 19.000 zaměstnanci dostali v rámci jednorázových plateb, bylo to 7000 na jaře a vyjednaných 12.000 korun v prosinci.

Škoda v roce 2017 dodala celosvětově 1,2 milionu vozů, za prvních 11 měsíců loňského roku to bylo téměř 1,15 milionu. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává víc než 35.000 lidí a je aktivní na více než 100 trzích.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metrostav hlásí za loňský rok propad zisku, tržby naopak vzrostly o…

19.04.2019 14:26 Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun.…

Česko je na štíru s čerpáním eurodotací, Brusel letos proplatil 27,6…

19.04.2019 13:45 Evropská komise do konce března Česku proplatila 27,6 procenta dotací určených na programové období…

Velkoobchodům Makro stoupl zisk na 606 milionů korun, tržby klesly

19.04.2019 13:01 Velkoobchodům Makro Cash&Carry meziročně stoupl ve finančním roce 2017/2018 zisk o pět procent na…

ŘLP zvýšilo obrat, 150 milionů ze zisku se má převést do státního rozpočtu

19.04.2019 10:45 Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů korun ze zisku Řízení letového provozu do státního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama