Růst platů ve Škodě Auto? Jednání začne na konci ledna, odbory mají eso v rukávu

Kolektivní vyjednávání o růstu mezd v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto by mělo začít na konci ledna. Odboráři již obeslali jednotlivé dílenské organizace ve firmě, aby vyjádřily své požadavky, uvedl v rozhovoru pro aktuální číslo týdeníku Škodovácký odborář odborový předák Jaroslav Povšík.

Přidejte svůj názor

Kromě nejvyspělejších technologií, známých z vozů vyšších tříd, je Škoda Scala také ukázkou dalšího vývoje designového jazyka značky Škoda. Jako první model značky Škoda v Evropě bude mít novinka na pátých dveřích nápis Škoda

Poslední dohodu o růstu mezd firma s odbory uzavřela uprostřed loňského dubna. Tarifní mzdy zaměstnanců Škody Auto vzrostly zpětně od 1. dubna o 12 procent. Vyjednat se podařilo také mimořádné prémie či vyšší bonusy. Novou kolektivní smlouvu odbory vyjednaly na rok. Průměrná mzda tarifního zaměstnance ve Škodě Auto v roce 2017 činila 45.385 korun, s dvanáctiprocentním zvýšením by tedy měla průměrná mzda ve Škodovce přesáhnout 50.000 Kč.

Odboráři podle Povšíka chtějí i letos dosáhnout dohody na jeden rok. "Pokud ale opravdu velmi dobrá nabídka překročí hranici jednoho roku, není důvod na to nepřistoupit, budou-li minimalizována rizika - například růst inflace. Nejnižší požadavek bude vycházet z návrhů členské základny," řekl Povšík. Zároveň uvedl, že od členské základny by měly přijít rozumné požadavky.

Jednání se bude týkat například také flexikont, tedy směny navíc z pátku na sobotu v závodě v Mladé Boleslavi, tento systém je pro odbory podle Povšíka "esem v rukávu". Jako další podpůrné kroky v dosažení svých požadavků zmínil Povšík například také možné vyhlášení stávkové pohotovosti a proces nátlakových akcí v souladu se zákonem.

Již před koncem loňského roku se odborům povedlo vyjednat například pracovní dobu na rok 2019 nebo vánoční bonusy. Automobilka v loňském roce zaměstnancům vyplatila na bonusech v součtu průměrně kolem 100.000 korun hrubého, dalších 19.000 zaměstnanci dostali v rámci jednorázových plateb, bylo to 7000 na jaře a vyjednaných 12.000 korun v prosinci.

Škoda v roce 2017 dodala celosvětově 1,2 milionu vozů, za prvních 11 měsíců loňského roku to bylo téměř 1,15 milionu. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává víc než 35.000 lidí a je aktivní na více než 100 trzích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy děsí chudoba ve stáří. V penzijních fondech si spoří už 967 tisíc…

19.02.2019 15:20 Aktualizováno Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění,…

Jedinečný resort v pražských Vokovicích: Moderní pražské bydlení v…

19.02.2019 14:51 Komerční sdělení - Trend stěhování se do hlavního města je stále v kurzu. Není se čemu divit,…

Další milník v platbě mobilem. Do Česka dorazil Apple Pay

19.02.2019 12:59 Mezi platební systémy, které fungují v Česku, se dnes zařadila služba Apple Pay. Lidem umožňuje…

Rizika pro českou ekonomiku? Hospodářská komora vydala varovnou prognózu

19.02.2019 12:54 Aktualizováno Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama