Další zdražování? Inflace bude letos vyšší než loni, tipují analytici

V letošním roce bude průměrná míra inflace zřejmě vyšší než loni, odhadují analytici. Hned zpočátku letošního roku inflace stoupne kvůli růstu cen energií, zároveň budou dražší potraviny kvůli loňské slabší sklizni. Naopak levnější by měly letos být pohonné hmoty díky vývoji cen ropy, odhadli ekonomové. Inflace by tak podle nich měla růst především v první polovině roku, kdy by se mohla přiblížit třem procentům.

Přidejte svůj názor 1 komentář

CZK

Spotřebitelské ceny v Česku za loňský rok v průměru vzrostly o 2,1 procenta. Byla to třetí nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních deset let. V samotném prosinci spotřebitelské ceny stouply meziročně o dvě procenta, stejně jako v listopadu. Proti listopadu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta.

"Začátkem příštího roku by měly spotřebitelské ceny strmě vzrůst opět ke 2,5 procenta. Zdražování bude pohánět rekordní růst mezd a hlavně dramatický nárůst cen energií. V průměru by tak v tomto roce měly vzrůst spotřebitelské ceny o 2,6 procenta," uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Dražší energie se zvláště znatelně projeví v inflaci podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy během prvního čtvrtletí. "Inflace za první měsíce roku 2019 tak pravděpodobně bude atakovat tříprocentní úroveň, bude nejvýše od roku 2012. Za celý letošní roky vykáže míra inflace 2,5 procenta, a bude tak o čtyři desetiny procentního bodu vyšší než loni," uvedl.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že dominantním inflačním faktorem letos budou zřejmě ceny potravin. "V cenách potravin se bude postupně promítat loňská nízká sklizeň základních zemědělských plodin," uvedl.

Tlaky na růst cen budou letos podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera také sílit kvůli situaci trhu práce, kde je nedostatek pracovníků, a růstu mezd.

"K tomu se přidá i růst cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti, a patrně i ceny potravin z titulu horší sklizně v loňském roce," uvedl. Za celý letošní rok by měla podle něj průměrná inflace dosáhnout obdobné úrovně jako loni. "Bez nedávného poklesu ceny ropy by však byly inflační vyhlídky pro letošní rok podstatně vyšší, a to kolem 2,6 procenta," dodal.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB vydá další výroční dvacetikoruny i první pamětní bankovku

21.01.2019 15:42 Česká národní banka vydá 30. ledna u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska…

Češi leží Německu v žaludku. Západní soused zkusil zjistit, co se u nás…

21.01.2019 15:08 Aktualizováno Zatímco v Česku se v posledních měsících mluví o nízké nezaměstnanosti spíše v negativních…

ČT se vysmála Jaromíru Soukupovi: Nemá jen 11 pořadů, ale i 39 firem a…

21.01.2019 12:50 Jaromír Soukup se ve svých pořadech často naváží do veřejnoprávní České televize. Tentokrát si však…

Diskriminace přespolních, ošizená váha. Třetina prodejců na koupalištích…

21.01.2019 12:09 Třetina kontrolovaných prodejců porušila v létě právní předpisy. Inspektoři České obchodní inspekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama