Praha ukončí nájem několika směnárnám, dělaly Česku ostudu po celém světě

Praha vypoví smlouvu nájemci, který provozuje směnárnu v Železné ulici na Praze 1. Důvodem je mimo jiné nízký nájem. ČTK to dnes sdělil radní Jan Chabr (TOP 09). Výpověď projednají pražští radní na zasedání 21. ledna. Prostory pronajímá město prostřednictvím své firmy Trade Centre Praha (TCP). Nájemní smlouvy nebude TCP prodlužovat ani dalším směnárnám v Jungmannově ulici a na Národní třídě. Některé pražské směnárny provází špatná pověst a v médiích se několikrát objevilo, že zejména turistům mění peníze za nevýhodných podmínek.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Magistrát hlavního města Prahy
doporučujeme

"Hlavní město si nechalo vypracovat revizi smluvních vztahů uzavřených městskou společností TCP a dalo pokyn k ukončení vybraných nájemních smluv, jejichž účelem je zejména zřízení směnárny a dále prodej upomínkových předmětů," sdělil Chabr.

Směnárnu v Železné ulici provozuje společnost Global Travel. Od města tady má pronajatých 20 metrů čtverečních. Smlouvu, kterou má firma na dobu neurčitou od roku 1993, vypoví město bez udání důvodu. Výpovědní lhůta je tři měsíce. Podle Chabra používala směnárna nefér metody. Europoslanec, předseda TOP 09 a pražský zastupitel Jiří Pospíšil ji pak na svém facebookovém profilu označil jako pochybnou směnárnu. "Která nabízela turistům velmi nevýhodné kurzy," uvedl.

Podle revize smluv vypracované TCP, kterou má ČTK k dispozici, v budoucnu skončí rovněž směnárna v Jungmannově ulici a dvě na Národní třídě. Všechny sídlí v prostorech patřících městu. Směnárny mají smlouvy na dobu určitou, TCP je proto nebude vypovídat, ale počká, až skončí jejich platnost. Následně je neprodlouží.

Média v minulosti upozornila, že některé směnárny nabízí zejména turistům peníze ve velmi nevýhodném kurzu. Případně formulují podmínky transakce tak, že jsou pro zákazníky matoucí. Na Staroměstském náměstí naproti Staroměstské radnici tak již skončila směnárna, která nabízela za jedno euro 15 korun, což je zhruba o desetikorunu méně, než je obvyklý kurz.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody čeká změna? Odchod do penze dřív od roku 2023

07.12.2019 08:38 Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Smartwings a ČSA zruší linky do Británie, chybí letouny Boeing

06.12.2019 16:03 Aktualizováno České aerolinie (ČSA) a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci…

Do Česka mířily tuny plesnivých fíků, obsahovaly rakovinotvornou látku

06.12.2019 15:31 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a celníci zadrželi 6,7 tuny sušených fíků z…

"Hnutí Agrofert" dovršilo privatizaci Česka? Dopis z ministerstva vyvolal…

06.12.2019 14:14 Tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta poslal před měsícem dopis úřadům a firmám spadajícím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama