Technologická agentura ČR má přebytek dvě miliardy, chybí kvalitní projekty

Technologická agentura, která ročně hospodaří se třemi až čtyřmi miliardami korun, má z předchozích let přebytek dvě miliardy. Peníze použije na financování programů ministerstev dopravy a životního prostředí a budou také přidány k dotačnímu programu ministerstva průmyslu a obchodu.

Přidejte svůj názor

Peníze CZK, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jedním z důvodů přebytku je souběh dvou podobných programů agentury a ministerstva průmyslu. "Ministerstvo mělo výhodnější podmínky pro firmy než my, proto se u něj sešlo více projektů. Tím došlo k výpadku financování," řekl deníku E15 ředitel agentury Petr Konvalinka. Firmy podle něj také nepodaly do veřejných soutěží vypisovaných agenturou dost kvalitních projektů.

Agentura loni hospodařila se 4,3 miliardy korun, letos to má být asi o 200 milionů méně. V dalších dvou letech má rozpočet nárůst jen mírně. "Je to ale způsobeno určitým nasycením výzkumných institucí a současně omezenými možnostmi průmyslu více investovat do spoluúčasti na projektech. Těch kvalitních není tolik, abychom mohli spotřebovat všechny peníze, které dostaneme. Firmy mají navíc značnou část prostředků vázánu na spolufinancování evropských projektů v programech ministerstev a už nemají dostatek volných zdrojů," uvedl Konvalinka.

Technologickou agenturu zřídil stát v roce 2009, aby zastřešila financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Agentura připravuje a realizuje programy výzkumu, vývoje a inovací a poskytuje účelovou podporu na řešení projektů.

Tím se snaží přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti a k hospodářskému růstu ČR. Mezi její úkoly patří i podpora spolupráce a komunikace mezi výzkumnými organizacemi a firmami.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy dohánějí dluhy, počet nových exekucí zase roste

23.07.2019 16:21 Aktualizováno V Česku začalo v posledních měsících přibývat nových exekucí kvůli dluhům. Za poslední tři…

600 let od začátku husitských válek. ČNB vydá stříbrnou dvousetkorunu k…

23.07.2019 12:59 Česká národní banka vydá ve středu pamětní stříbrnou dvousetkorunovou minci k výročí 600 let od…

V Česku je další nebezpečná nabíječka mobilů, hrozí smrtelný zásah proudem

23.07.2019 12:22 Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala kvůli vysokému riziku úrazu elektrickým proudem prodej…

Pozor na padělané bankovky a mince, ČNB jich zadržela stovky

23.07.2019 12:12 Česká národní banka zadržela v prvním pololetí 743 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama