Technologická agentura ČR má přebytek dvě miliardy, chybí kvalitní projekty

Technologická agentura, která ročně hospodaří se třemi až čtyřmi miliardami korun, má z předchozích let přebytek dvě miliardy. Peníze použije na financování programů ministerstev dopravy a životního prostředí a budou také přidány k dotačnímu programu ministerstva průmyslu a obchodu.

Přidejte svůj názor

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Jedním z důvodů přebytku je souběh dvou podobných programů agentury a ministerstva průmyslu. "Ministerstvo mělo výhodnější podmínky pro firmy než my, proto se u něj sešlo více projektů. Tím došlo k výpadku financování," řekl deníku E15 ředitel agentury Petr Konvalinka. Firmy podle něj také nepodaly do veřejných soutěží vypisovaných agenturou dost kvalitních projektů.

Agentura loni hospodařila se 4,3 miliardy korun, letos to má být asi o 200 milionů méně. V dalších dvou letech má rozpočet nárůst jen mírně. "Je to ale způsobeno určitým nasycením výzkumných institucí a současně omezenými možnostmi průmyslu více investovat do spoluúčasti na projektech. Těch kvalitních není tolik, abychom mohli spotřebovat všechny peníze, které dostaneme. Firmy mají navíc značnou část prostředků vázánu na spolufinancování evropských projektů v programech ministerstev a už nemají dostatek volných zdrojů," uvedl Konvalinka.

Technologickou agenturu zřídil stát v roce 2009, aby zastřešila financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Agentura připravuje a realizuje programy výzkumu, vývoje a inovací a poskytuje účelovou podporu na řešení projektů.

Tím se snaží přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti a k hospodářskému růstu ČR. Mezi její úkoly patří i podpora spolupráce a komunikace mezi výzkumnými organizacemi a firmami.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama