Technologická agentura ČR má přebytek dvě miliardy, chybí kvalitní projekty

Technologická agentura, která ročně hospodaří se třemi až čtyřmi miliardami korun, má z předchozích let přebytek dvě miliardy. Peníze použije na financování programů ministerstev dopravy a životního prostředí a budou také přidány k dotačnímu programu ministerstva průmyslu a obchodu.

Přidejte svůj názor

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Jedním z důvodů přebytku je souběh dvou podobných programů agentury a ministerstva průmyslu. "Ministerstvo mělo výhodnější podmínky pro firmy než my, proto se u něj sešlo více projektů. Tím došlo k výpadku financování," řekl deníku E15 ředitel agentury Petr Konvalinka. Firmy podle něj také nepodaly do veřejných soutěží vypisovaných agenturou dost kvalitních projektů.

Agentura loni hospodařila se 4,3 miliardy korun, letos to má být asi o 200 milionů méně. V dalších dvou letech má rozpočet nárůst jen mírně. "Je to ale způsobeno určitým nasycením výzkumných institucí a současně omezenými možnostmi průmyslu více investovat do spoluúčasti na projektech. Těch kvalitních není tolik, abychom mohli spotřebovat všechny peníze, které dostaneme. Firmy mají navíc značnou část prostředků vázánu na spolufinancování evropských projektů v programech ministerstev a už nemají dostatek volných zdrojů," uvedl Konvalinka.

Technologickou agenturu zřídil stát v roce 2009, aby zastřešila financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Agentura připravuje a realizuje programy výzkumu, vývoje a inovací a poskytuje účelovou podporu na řešení projektů.

Tím se snaží přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti a k hospodářskému růstu ČR. Mezi její úkoly patří i podpora spolupráce a komunikace mezi výzkumnými organizacemi a firmami.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kellner slaví. PPF získala od investorů 14 miliard

21.03.2019 18:28 Dluhopisy za zhruba 14 miliard korun prodala investorům skupina PPF českého miliardáře Petra…

Kolik bude stát metro D? Jen náklady na přípravu už přišly na miliardu

21.03.2019 17:57 Aktualizováno Vedení hlavního města odhaduje, že stavba nové linky metra D z Písnice na náměstí Míru vyjde na 72…

Češi si kvůli počasí připlatí, z peněženek vytáhnou miliardy

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Jak si bydlí Češi? Statistici zveřejnili nové údaje, za poslední roky se…

21.03.2019 13:26 Téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 procent ze svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama