Na zaplacení daně z nemovitosti nezbývá moc času. Kdo ji musí přiznat úřadu?

Už jen čtrnáct pracovních dnů zbývá vlastníkům nemovitostí k přiznání daně za letošní rok. Server EuroZprávy.cz připravil krátký přehled, v němž se dozvíte, zda se vás tato povinnost letos týká, za jakých okolností máte na podání více času a co se stane, když se opozdíte.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Daně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Daň z nemovitosti se přiznává a platí předem. Za letošní rok se přiznání podává do 31. ledna a povinně ho odevzdává každý, kdo se v roce 2018 stal vlastníkem nemovitosti, a také ten, kdo v uplynulém roce zásadně upravil nemovitost, kterou vlastnil a přiznal už dříve. Daňové přiznání podává ten, kdo nemovitost vlastnil k 1. lednu 2019.

Nové daňové přiznání se týká těch, kteří v minulém roce stavbu zkolaudovali, přistavovali, měnili rozlohu pozemku nebo z něj udělali stavební parcelu. Pokud jste v jednom kraji vlastnili vícero nemovitostí a alespoň jednu z nich jste loni prodali, musíte rovněž podat nové přiznání. Naopak v případě, že jste v kraji vlastnili jedinou nemovitost a během loňského roku jste ji prodali, stačí to finančnímu úřadu pouze písemně oznámit.

Když prodanou nemovitost od platby daně neodhlásíte, hrozí, že vás finanční úřad požádá o uhrazení daně z pozemku nebo stavby, která už má dávno jiného majitele.

Daňové přiznání vlastník nemovitosti nepodává v případě, že nedošlo k žádné zásadní změně. Nemusí jej tak vzrušovat třeba změna koeficientu v obci, kde nemovitost leží. S těmito náležitostmi se vypořádá sám finanční úřad, který změnu do daně sám započte.

Na podání daňového přiznání máte víc času v případě, že k zápisu změn do katastru nemovitostí, o který jste požádali ještě v roce 2018, došlo až v letošním roce. Dávejte si však pozor na přesná data, podat jej musíte do tří měsíců po konci měsíce, kdy byly úpravy zaneseny do katastru.

Jak přiznání k dani z nemovitých věcí odevzdat? Vlastníci datových schránek podávají přiznání i oznámení o prodeji nemovitosti povinně elektronickou cestou. Ostatní mohou kromě toho využít i služeb pošty, přiznání lze odevzdat i osobně na příslušném územním pracovišti. Za datum podání se považuje den osobního odevzdání či odeslání.

Panikařit nemusíte ani ve chvíli, kdy na odevzdání formuláře zapomenete. Do pěti pracovních dnů po termínu vyváznete zcela bez sankce. Poté už následuje za každý den pokuta ve výši 0,05 % vyměřené daně, ve finále však nesmí překročit 5 % výše daně nebo 300 tisíc korun. Pokutu pod 200 korun vám finanční úřad dokonce odpustí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy dohánějí dluhy, počet nových exekucí zase roste

23.07.2019 16:21 Aktualizováno V Česku začalo v posledních měsících přibývat nových exekucí kvůli dluhům. Za poslední tři…

600 let od začátku husitských válek. ČNB vydá stříbrnou dvousetkorunu k…

23.07.2019 12:59 Česká národní banka vydá ve středu pamětní stříbrnou dvousetkorunovou minci k výročí 600 let od…

V Česku je další nebezpečná nabíječka mobilů, hrozí smrtelný zásah proudem

23.07.2019 12:22 Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala kvůli vysokému riziku úrazu elektrickým proudem prodej…

Pozor na padělané bankovky a mince, ČNB jich zadržela stovky

23.07.2019 12:12 Česká národní banka zadržela v prvním pololetí 743 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama