Na zaplacení daně z nemovitosti nezbývá moc času. Kdo ji musí přiznat úřadu?

Už jen čtrnáct pracovních dnů zbývá vlastníkům nemovitostí k přiznání daně za letošní rok. Server EuroZprávy.cz připravil krátký přehled, v němž se dozvíte, zda se vás tato povinnost letos týká, za jakých okolností máte na podání více času a co se stane, když se opozdíte.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Daně, ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti se přiznává a platí předem. Za letošní rok se přiznání podává do 31. ledna a povinně ho odevzdává každý, kdo se v roce 2018 stal vlastníkem nemovitosti, a také ten, kdo v uplynulém roce zásadně upravil nemovitost, kterou vlastnil a přiznal už dříve. Daňové přiznání podává ten, kdo nemovitost vlastnil k 1. lednu 2019.

Nové daňové přiznání se týká těch, kteří v minulém roce stavbu zkolaudovali, přistavovali, měnili rozlohu pozemku nebo z něj udělali stavební parcelu. Pokud jste v jednom kraji vlastnili vícero nemovitostí a alespoň jednu z nich jste loni prodali, musíte rovněž podat nové přiznání. Naopak v případě, že jste v kraji vlastnili jedinou nemovitost a během loňského roku jste ji prodali, stačí to finančnímu úřadu pouze písemně oznámit.

Když prodanou nemovitost od platby daně neodhlásíte, hrozí, že vás finanční úřad požádá o uhrazení daně z pozemku nebo stavby, která už má dávno jiného majitele.

Daňové přiznání vlastník nemovitosti nepodává v případě, že nedošlo k žádné zásadní změně. Nemusí jej tak vzrušovat třeba změna koeficientu v obci, kde nemovitost leží. S těmito náležitostmi se vypořádá sám finanční úřad, který změnu do daně sám započte.

Na podání daňového přiznání máte víc času v případě, že k zápisu změn do katastru nemovitostí, o který jste požádali ještě v roce 2018, došlo až v letošním roce. Dávejte si však pozor na přesná data, podat jej musíte do tří měsíců po konci měsíce, kdy byly úpravy zaneseny do katastru.

Jak přiznání k dani z nemovitých věcí odevzdat? Vlastníci datových schránek podávají přiznání i oznámení o prodeji nemovitosti povinně elektronickou cestou. Ostatní mohou kromě toho využít i služeb pošty, přiznání lze odevzdat i osobně na příslušném územním pracovišti. Za datum podání se považuje den osobního odevzdání či odeslání.

Panikařit nemusíte ani ve chvíli, kdy na odevzdání formuláře zapomenete. Do pěti pracovních dnů po termínu vyváznete zcela bez sankce. Poté už následuje za každý den pokuta ve výši 0,05 % vyměřené daně, ve finále však nesmí překročit 5 % výše daně nebo 300 tisíc korun. Pokutu pod 200 korun vám finanční úřad dokonce odpustí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kellner slaví. PPF získala od investorů 14 miliard

21.03.2019 18:28 Dluhopisy za zhruba 14 miliard korun prodala investorům skupina PPF českého miliardáře Petra…

Kolik bude stát metro D? Jen náklady na přípravu už přišly na miliardu

21.03.2019 17:57 Aktualizováno Vedení hlavního města odhaduje, že stavba nové linky metra D z Písnice na náměstí Míru vyjde na 72…

Češi si kvůli počasí připlatí, z peněženek vytáhnou miliardy

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Jak si bydlí Češi? Statistici zveřejnili nové údaje, za poslední roky se…

21.03.2019 13:26 Téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 procent ze svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama