Ministerstvo změnilo plány: Příprava spotřebitelského kodexu zastavena. Proč?

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zastavilo po více než dvou letech přípravu takzvaného spotřebitelského kodexu. Zcela nový zákon měl na jednom místě sloučit většinu dosavadních předpisů na ochranu spotřebitelů.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Potřeba specifického spotřebitelského kodexu odpadla díky dohodě mezi námi a ministerstvem spravedlnosti. Potřebné principy budou zapracovány jak do zákona o ochraně spotřebitele, tak do občanského zákoníku, aby nevznikaly právní duplicity," uvedl bez bližších podrobností mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Plánovaný kodex měl zmírnit roztříštěnost dosavadní úpravy, mimo jiné i sjednotit sankce. Nyní určuje práva spotřebitelů občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Vedle toho v této oblasti existuje řada zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru či zákon o potravinách.

První hrubý návrh kodexu vznikl za ministra Jana Mládka (ČSSD), věcný záměr zákona předložený Jiřím Havlíčkem (ČSSD) pak schválila v září 2017 vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jako jednu z priorit zmiňovala vznik kodexu i nová vláda hnutí ANO. Ministr Tomáš Hüner počítal s dokončením konkrétního návrhu do letošního června.

Kritici kodexu však namítali, že do něj stejně nelze převést kompletní úpravu, a udělat z něj tak "přehledný návod". Už v červnu 2017 se proti kodexu postavil nejen Svaz obchodu a cestovního ruchu, ale i čtyři spotřebitelské organizace.

"Vhodnější by bylo zpřesnit úpravu v rámci již existujících zákonů. V praxi nevidíme potřebu samostatného spotřebitelského kodexu. Od přijetí občanského zákoníku uplynul jen krátký čas a přistupovat k takovéto zásadní změně soukromého práva by bylo na újmu právnímu povědomí spotřebitelů i obchodníků," uvedly ve společném prohlášení.

Svaz obchodu vedla až do loňského léta současná ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Ani po nástupu do funkce se netajila tím, že nechce prosazovat další rozšiřování práv spotřebitelů, naopak by ráda ubrala byrokratickou zátěž podnikatelům, dodal Deník N.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biopotraviny jdou na dračku. Češi jich nakupují nejvíc od roku 2008

22.04.2019 14:30 Česká spotřeba biopotravin předloni vzrostla o 30,5 procenta, spotřebitelé si koupili zboží za 3,33…

Krachující Pilsen Steel zachráněna? Firmu chce koupit miliardář Bochenek

22.04.2019 14:18 Ostravská společnost BR Group, kterou vlastní podnikatel a miliardář Rudolf Bochenek, má zájem o…

Nákup v e-shopu: Dle čeho se Češi rozhodují? Většinu zajímá toto tlačítko

22.04.2019 13:18 Češi se o nákupu v internetovém obchodě rozhodují zejména s ohledem na skladovou dostupnost zboží a…

Češi chtějí luxus v oblacích, zájem o letenky do prémiové třídy roste

22.04.2019 12:42 Češi v posledních letech stále častěji létají ve vyšších třídách. Zájem o letenky do prémiové třídy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama