Ministerstvo změnilo plány: Příprava spotřebitelského kodexu zastavena. Proč?

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zastavilo po více než dvou letech přípravu takzvaného spotřebitelského kodexu. Zcela nový zákon měl na jednom místě sloučit většinu dosavadních předpisů na ochranu spotřebitelů.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto

"Potřeba specifického spotřebitelského kodexu odpadla díky dohodě mezi námi a ministerstvem spravedlnosti. Potřebné principy budou zapracovány jak do zákona o ochraně spotřebitele, tak do občanského zákoníku, aby nevznikaly právní duplicity," uvedl bez bližších podrobností mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Plánovaný kodex měl zmírnit roztříštěnost dosavadní úpravy, mimo jiné i sjednotit sankce. Nyní určuje práva spotřebitelů občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Vedle toho v této oblasti existuje řada zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru či zákon o potravinách.

První hrubý návrh kodexu vznikl za ministra Jana Mládka (ČSSD), věcný záměr zákona předložený Jiřím Havlíčkem (ČSSD) pak schválila v září 2017 vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jako jednu z priorit zmiňovala vznik kodexu i nová vláda hnutí ANO. Ministr Tomáš Hüner počítal s dokončením konkrétního návrhu do letošního června.

Kritici kodexu však namítali, že do něj stejně nelze převést kompletní úpravu, a udělat z něj tak "přehledný návod". Už v červnu 2017 se proti kodexu postavil nejen Svaz obchodu a cestovního ruchu, ale i čtyři spotřebitelské organizace.

"Vhodnější by bylo zpřesnit úpravu v rámci již existujících zákonů. V praxi nevidíme potřebu samostatného spotřebitelského kodexu. Od přijetí občanského zákoníku uplynul jen krátký čas a přistupovat k takovéto zásadní změně soukromého práva by bylo na újmu právnímu povědomí spotřebitelů i obchodníků," uvedly ve společném prohlášení.

Svaz obchodu vedla až do loňského léta současná ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Ani po nástupu do funkce se netajila tím, že nechce prosazovat další rozšiřování práv spotřebitelů, naopak by ráda ubrala byrokratickou zátěž podnikatelům, dodal Deník N.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vznikne v Česku superbanka? Kellner snížil nabídku na odkup Air Bank a…

21.02.2019 20:53 Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a…

Tak dobře jsme se ještě neměli. Ekonomickou situaci kladně hodnotí nejvíce…

21.02.2019 18:23 Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999…

Polské maso se salmonelou šlo i do škol a nemocnic, Makro zachytilo…

21.02.2019 17:58 Aktualizováno Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP…

Nevíte, jak začít podnikat? Praha zřizuje speciální poradnu

21.02.2019 17:33 Zástupci pražského magistrátu dnes v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici otevřeli centrum,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama