Malá garsonka za 3 miliony? Ceny bytů stále rostou, v Praze si většina lidí byt nekoupí

Zvyšování cen bydlení se nezastavilo ani po novém roce. Nejdražší region si tradičně drží hlavní město Praha, následovaná Brnem a s velkým odstupem Olomoucí.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Byty

Od ledna loňského roku se ceny bytů na metr čtverečný zvýšily průměrně o 7,6%. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán na území bývalých Sudet, tedy v Ústí nad Labem (17,4%) a v Liberci (11,8%).Naopak nejnižší nárůst cen byl zjištěn v Jihlavě, kde dokonce jako v jediném regionu cena i nepatrně klesla, a to konkrétně o 0,6%. V Praze se ceny průměrně zvýšily o 7,2% a v Brně o 6,8%. 

V loňském roce se podle indexu Českého statistického úřadu (ČSÚ) nepatrně snížilo tempo růstu cen nemovitostí. To ale nic nemění na tom, že ceny bytů stále rostou abnormálním tempem. I přes nepatrné zlepšení ze současného stavu vyplývá, že z vlastního bydlení se stává luxus, který si může dovolit čím dál méně lidí.   

Pokud se podíváme na konkrétní částky, za které bychom si v současnosti mohli pořídit průměrný rodinný byt o rozloze 65 m², zaplatili bychom necelých 5 a půl milionu korun. Samozřejmě cenu ovlivňuje spousta dalších faktorů jako je lokalita, stáří domu, cenová třída atd.

Nejdražší lokality se nacházejí klasicky na Praze 1, kde bychom za byt se stejnou rozlohou zaplatili téměř 10 milionů korun. Následuje Praha 2 kde bychom za podobný byt zaplatili 7,8 milionu korun a třetí nejdražší oblast je Letná tedy Praha 7. Zde si zaplatíte za byt necelých 6,4 milionu korun. Nejlevnější pražské lokality se nachází na Praze 4 a 10. V těchto lokalitách je možné si sehnat byt i pod pět milionů korun. 

Garsonku o velikosti kolem 30 m² v Praze dnes již není možné sehnat pod hranicí 3 milionů korun.

Ceny bytů v ostatních městech

Ve druhé nejdražší lokalitě v Brně dnes zaplatíte za průměrný byt o velikosti 65 m² necelé 4 miliony korun. Což je o milion a půl méně než v Praze. A takovou garsonku si v Brně nepořídíte pod 2 miliony korun.

Pokud se podíváme na nejlevnější bydlení na českém trhu, tak v Ústí nad Labem zaplatíte za stejný byt necelý milion korun, což je tedy 5 a půl krát méně než v Praze. 

Ceny nájmů

Jelikož jsou byty ve vlastním vlastnictví nedosažitelným zbožím, je čím dál více lidí nuceno bydlet v podnájmu. A jelikož ceny bytů stoupají, nájmy nezůstávají logicky pozadu.

V Pražském bytě zaplatíte v lednu letošního roku za 348 / m² měsíčně. V cenách podnájmů jsou ale poprvé jsou vidět náznaky zlepšení celé situace, protože v lednu 2018 jsme za pronájem metru čtvereční zaplatili o osm korun více než je tomu v lednu letošního roku. 

Proč se zvyšují ceny nemovitostí?

Dlouhodobé zvyšování cen bytů je palčivé téma již řadu let. V důsledku velké poptávky po bydlení  a pomalého procesu získání stavebního povolení, nejsou vyhlídky do budoucna ohledně této problematika příliš příznivé. Dle poradenské společnosti Delloite se na povolení stavby bytových jednotek čeká až 3x déle než v roce 2008. Tehdy to byly dva roky, dnes to je průměrně sedm let. 

V Centru ekonomických a tržních analýz (CETA) ve studii zjistili, že každý pokles o 1000 stavebních povolení zvyšuje tempo růstu cen o 1,18%. Dalším faktorem ovlivňující ceny bytů je podle CETA ifnlace. 

Z výsledků studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) vyplývá, že každý pokles o 1000 stavebních povolení zvyšuje tempo růstu cen bytů o 1,18 procenta. Dalším důvodem zdražování bytů je podle CETA inflace. 

Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy děsí chudoba ve stáří. V penzijních fondech si spoří už 967 tisíc…

19.02.2019 15:20 Aktualizováno Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění,…

Jedinečný resort v pražských Vokovicích: Moderní pražské bydlení v…

19.02.2019 14:51 Komerční sdělení - Trend stěhování se do hlavního města je stále v kurzu. Není se čemu divit,…

Další milník v platbě mobilem. Do Česka dorazil Apple Pay

19.02.2019 12:59 Mezi platební systémy, které fungují v Česku, se dnes zařadila služba Apple Pay. Lidem umožňuje…

Rizika pro českou ekonomiku? Hospodářská komora vydala varovnou prognózu

19.02.2019 12:54 Aktualizováno Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama