Diskriminace přespolních, ošizená váha. Třetina prodejců na koupalištích porušila předpisy

Třetina kontrolovaných prodejců porušila v létě právní předpisy. Inspektoři České obchodní inspekce jim za to pravomocně uložili pokuty za čtvrt milionu korun. Nejčastěji prodejci nedodržovali zásady poctivosti prodeje, například správnou hmotnost pokrmu nebo míru nápoje. Nejvíc pochybení inspektoři zjistili v Ústeckém a Libereckém kraji, kde kontrolou neprošlo 12 ze 17 prodejců. O výsledcích kontrol za 3. čtvrtletí dnes ČOI informovala v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí

Porušení předpisů inspekce zjistila ve 34,6 procenta ze 179 kontrol. Ze 62 zjištění připadá 21 případů na šizení na váze jídla a míře nápojů. Ve dvou desítkách případů prodávající neinformovali spotřebitele o cenách.

Inspekce se zaměřila i na kontroly dodržování zákona, který prodejcům zakazuje spotřebitele diskriminovat. Tento paragraf v létě porušilo devět kontrolovaných prodejců, a to zejména na koupalištích. V souvislosti s diskriminačním jednáním nenabyly žádné pokuty právní moci, případy se stále řeší.

Souvisí to zejména se srpnovými případy, o kterých ČOI informovala koncem loňského roku. Provozovatelé koupališť na severu Čech nasadili pro přespolní vyšší vstupné, čímž diskriminovali některé skupiny lidí.

Dvojím vstupným koupaliště údajně bojovala proti návalu návštěvníků, podle některých spekulací ale bylo zdražení namířeno proti sociálně nepřizpůsobivým. Za diskriminaci hrozí provozovatelům pokuta až tři miliony korun.

Kromě severu Čech se jeden případ diskriminace týkal i Prahy. V tomto případě jde o diskriminaci z důvodu věku. Inspekce provedla kontrolu v restauraci Stodola House v Praze, na kterou si spotřebitelé stěžovali za to, že nechce vpouštět do zařízení děti. Restaurace i dnes na webu upozorňuje, že vstup je možný od 18 let a doprovod rodičů není polehčující okolnost.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KSČM jde vládě po krku: Schodek státního rozpočtu 30 miliard, jinak...

15.02.2019 17:32 Aktualizováno Komunisté budou požadovat, aby plánovaný schodek státního rozpočtu na rok 2020 nepřekročil 30…

Jak si letos povede česká ekonomika? Analytici avizují změnu

15.02.2019 11:22 Česká ekonomika letos zpomalí růst na zhruba 2,7 procenta, stále to bude ovšem solidní výsledek.…

Česká ekonomika loni zpomalila, přesto překonala odhady analytiků

15.02.2019 09:37 Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3,0 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Za samotné čtvrté…

Je zadlužení Česka vysoké? Obavy má polovina občanů, ukázal průzkum

14.02.2019 17:18 Míru zadlužení České republiky pokládá za vysokou asi polovina lidí, míru zadlužení obyvatel dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama