Diskriminace přespolních, ošizená váha. Třetina prodejců na koupalištích porušila předpisy

Třetina kontrolovaných prodejců porušila v létě právní předpisy. Inspektoři České obchodní inspekce jim za to pravomocně uložili pokuty za čtvrt milionu korun. Nejčastěji prodejci nedodržovali zásady poctivosti prodeje, například správnou hmotnost pokrmu nebo míru nápoje. Nejvíc pochybení inspektoři zjistili v Ústeckém a Libereckém kraji, kde kontrolou neprošlo 12 ze 17 prodejců. O výsledcích kontrol za 3. čtvrtletí dnes ČOI informovala v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí
doporučujeme

Porušení předpisů inspekce zjistila ve 34,6 procenta ze 179 kontrol. Ze 62 zjištění připadá 21 případů na šizení na váze jídla a míře nápojů. Ve dvou desítkách případů prodávající neinformovali spotřebitele o cenách.

Inspekce se zaměřila i na kontroly dodržování zákona, který prodejcům zakazuje spotřebitele diskriminovat. Tento paragraf v létě porušilo devět kontrolovaných prodejců, a to zejména na koupalištích. V souvislosti s diskriminačním jednáním nenabyly žádné pokuty právní moci, případy se stále řeší.

Souvisí to zejména se srpnovými případy, o kterých ČOI informovala koncem loňského roku. Provozovatelé koupališť na severu Čech nasadili pro přespolní vyšší vstupné, čímž diskriminovali některé skupiny lidí.

Dvojím vstupným koupaliště údajně bojovala proti návalu návštěvníků, podle některých spekulací ale bylo zdražení namířeno proti sociálně nepřizpůsobivým. Za diskriminaci hrozí provozovatelům pokuta až tři miliony korun.

Kromě severu Čech se jeden případ diskriminace týkal i Prahy. V tomto případě jde o diskriminaci z důvodu věku. Inspekce provedla kontrolu v restauraci Stodola House v Praze, na kterou si spotřebitelé stěžovali za to, že nechce vpouštět do zařízení děti. Restaurace i dnes na webu upozorňuje, že vstup je možný od 18 let a doprovod rodičů není polehčující okolnost.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko změní surovinovou politiku. Těchto pět kovů bude "superstrategických"

15.12.2019 17:38 Zlato, lithium, uran, rubidium a cesium se stanou takzvanými superstrategickými surovinami ČR,…

Nákupní horečka před Vánoci se stupňuje. Jaké zboží jde na dračku?

15.12.2019 17:20 Nákupní horečka před blížícími se Vánoci se stupňuje. Tržby obchodníků o třetím adventním víkendu…

Budvar je připraven na brexit, vyjednal si zvláštní celní režim

15.12.2019 16:00 Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost pivovaru ve…

Vánoce: Jak vyzdobit byt? Mizí jedna tradice, kterou známe už z dob…

15.12.2019 12:51 Zájem o vánoční osvětlení a ozdoby v Česku meziročně podle obchodníků opět vzrostl. Češi jsou za ně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama