Skokan roku v inovacích. Česko boduje v prestižním světovém žebříčku a chce být ještě lepší

Česká ekonomika slaví další mezinárodní úspěchy. Prestižní žebříček, který sestavuje americká společnost Bloomberg, ocenil posun tuzemské ekonomiky v oblasti inovací. Premiér Andrej Babiš přitom plánuje podle svých slov ještě odvážnější změny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.

Prestižní žebříček Innovation Index vydává respektovaná americká společnost Bloomberg. Česká ekonomika si v něm oproti loňsku polepšila o tři příčky a je na 25. místě. Takový posun vpřed neregistrovala žádná jiná z postkomunistických zemí střední Evropy. Naopak Ukrajina spadla o sedm míst, přičemž hůře na tom v celosvětovém měřítku bylo pouze Tunisko.

Podle zástupců Bloombergu vykazuje česká ekonomika šestý nejlepší výkon, co se týče přidané hodnoty v průmyslu. Z Evropy nás překonalo jen Irsko, Německo a Švýcarsko. Ještě lepším výsledkům brání nedostatečné terciární vzdělávání a menší hustota high-tech průmyslových provozů.

Český statistický úřad nedávno zveřejnil data, podle kterých používá průmyslové roboty ve výrobě 16 % českých továren. Robotizované výroby využívá nadpoloviční většina velkých podniků s alespoň 250 zaměstnanci, menší provozy pak jen v 6 % případů.

Ze sousedních zemí je na tom kromě Německa a Rakouska lépe i Polsko. Úrovni našeho severovýchodního souseda se však pomalu blížíme, Poláci se totiž o jednu příčku propadli na 21. místo. Kupříkladu Slovensko se nachází až na 39. pozici a stejně jako Polsko je na tom o místo hůř než loni. Celkově žebříček opět ovládla Jižní Korea.

Bloomberg zkoumal více než 200 ekonomik, pouze necelá polovina z nich ale dodala dostatek dat pro kompletní ohodnocení. Žebříček se nakonec sestává ze 60 zemí, na posledním místě je Vietnam.

Americká společnost analyzuje sedm hlavních faktorů: podporu vědy a výzkumu, schopnosti průmyslu, produktivitu občanů, počet high-tech provozů, zájem o terciární vzdělání a koncentraci výzkumníků, kteří se snaží výsledky přetavit v patenty.

O tématu inovací se dnes shodou okolností rozpovídal na Twitteru premiér Andrej Babiš. Rada pro výzkum, vývoj a inovace totiž právě schválila Inovační strategii, která má podle Babišových slov učinit z České republiky jednu z nejinovativnějších zemí Evropy do roku 2030.

„Kdy jindy se pustit do takto odvážných změn než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější ekonomiky v Evropě, kdy naše podniky dosahují rekordních výsledků a naši vědci získávají ve světě stále větší respekt,“ napsal Babiš. „Čeká nás nesmírně náročná práce. Jsem ale přesvědčen, že společnými silami opět posuneme naší zemi tam, kam kdysi patřila,“ dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro nákup elektroauta v Česku je jediný argument, říká šéf Porsche ČR

20.03.2019 16:49 Pokud Česko nepodpoří koncové uživatele při rozvoji elektromobility, zůstane jediným racionálním…

Odbory tlačí na vedení Škody Auto, chtějí na mzdách přidat pevnou částku

20.03.2019 14:06 Odbory automobilky Škoda Auto letos žádají přidat na mzdách ve všech tarifních třídách pevnou…

"Nepřijatelné riziko." Senát ČR smetl záměr Bruselu rozhodovat o daních…

20.03.2019 14:02 Senát podpořil odmítavý postoj vlády k návrhu Evropské komise, aby rozhodnutí o daňových…

Škoda Auto: Zisk loni klesl na 29 miliard, tržby ale rostly. Tahouny jsou…

20.03.2019 12:16 Aktualizováno Škodě Auto loni klesl nekonsolidovaný zisk po zdanění o devět procent na 28,89 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama