Skokan roku v inovacích. Česko boduje v prestižním světovém žebříčku a chce být ještě lepší

Česká ekonomika slaví další mezinárodní úspěchy. Prestižní žebříček, který sestavuje americká společnost Bloomberg, ocenil posun tuzemské ekonomiky v oblasti inovací. Premiér Andrej Babiš přitom plánuje podle svých slov ještě odvážnější změny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.
doporučujeme

Prestižní žebříček Innovation Index vydává respektovaná americká společnost Bloomberg. Česká ekonomika si v něm oproti loňsku polepšila o tři příčky a je na 25. místě. Takový posun vpřed neregistrovala žádná jiná z postkomunistických zemí střední Evropy. Naopak Ukrajina spadla o sedm míst, přičemž hůře na tom v celosvětovém měřítku bylo pouze Tunisko.

Podle zástupců Bloombergu vykazuje česká ekonomika šestý nejlepší výkon, co se týče přidané hodnoty v průmyslu. Z Evropy nás překonalo jen Irsko, Německo a Švýcarsko. Ještě lepším výsledkům brání nedostatečné terciární vzdělávání a menší hustota high-tech průmyslových provozů.

Český statistický úřad nedávno zveřejnil data, podle kterých používá průmyslové roboty ve výrobě 16 % českých továren. Robotizované výroby využívá nadpoloviční většina velkých podniků s alespoň 250 zaměstnanci, menší provozy pak jen v 6 % případů.

Ze sousedních zemí je na tom kromě Německa a Rakouska lépe i Polsko. Úrovni našeho severovýchodního souseda se však pomalu blížíme, Poláci se totiž o jednu příčku propadli na 21. místo. Kupříkladu Slovensko se nachází až na 39. pozici a stejně jako Polsko je na tom o místo hůř než loni. Celkově žebříček opět ovládla Jižní Korea.

Bloomberg zkoumal více než 200 ekonomik, pouze necelá polovina z nich ale dodala dostatek dat pro kompletní ohodnocení. Žebříček se nakonec sestává ze 60 zemí, na posledním místě je Vietnam.

Americká společnost analyzuje sedm hlavních faktorů: podporu vědy a výzkumu, schopnosti průmyslu, produktivitu občanů, počet high-tech provozů, zájem o terciární vzdělání a koncentraci výzkumníků, kteří se snaží výsledky přetavit v patenty.

O tématu inovací se dnes shodou okolností rozpovídal na Twitteru premiér Andrej Babiš. Rada pro výzkum, vývoj a inovace totiž právě schválila Inovační strategii, která má podle Babišových slov učinit z České republiky jednu z nejinovativnějších zemí Evropy do roku 2030.

„Kdy jindy se pustit do takto odvážných změn než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější ekonomiky v Evropě, kdy naše podniky dosahují rekordních výsledků a naši vědci získávají ve světě stále větší respekt,“ napsal Babiš. „Čeká nás nesmírně náročná práce. Jsem ale přesvědčen, že společnými silami opět posuneme naší zemi tam, kam kdysi patřila,“ dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v Česku, firmě EMH půjčí 2 miliony eur

16.07.2019 11:59 Aktualizováno Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u…

Ostravská huť po změně vlastníka snižuje produkci. Bude se propouštět?…

16.07.2019 10:51 Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) byl v pondělí ujištěn generálním…

S daňovými ráji je amen. Už neplní svou funkci, české firmy prchají

16.07.2019 10:02 V daňových rájích aktuálně sídlí 12.400 českých firem, což je nejméně od roku 2011. Letos v prvním…

Je lepší máslo, nebo margarín? Dilema lze vyřešit šalamounsky

15.07.2019 17:31 Zda je lepší máslo nebo margarín, se podle odborníka Pavla Suchánka z Fóra zdravé výživy nedá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama