Škodovácké odbory si vyskakují. Chtějí nejlepší růst mezd v ČR, pohrozily i stávkou

Odbory mladoboleslavské automobilky Škoda Auto již mají stanovené své podmínky pro nadcházející kolektivní vyjednávání s firmou, které začne na konci ledna. Výsledek kolektivního vyjednávání ve mzdě musí být nejlepší minimálně v České republice a udržovat náskok před východními zeměmi, uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář.

Přidejte svůj názor

Škoda Auto, a.s.

Mzda musí podle odborářů prokázat reálný růst. Podmínkou odborářů také je, aby se mzdy zvyšovaly rovně ve všech tarifních třídách, ve kterých zaměstnanci automobilky pracují. Odbory odmítají vyměňovat vyšší růst mezd za zavádění vícesměnných systémů, jsou ochotné akceptovat pouze už podepsané dohody.

Podle týdeníku jsou odbory připraveny neúspěšné vyjednávání podpořit všemi zákonnými prostředky, například časově neomezenou stávkou. Jako argument hodlají odbory použít například také dohodu o flexikontech, tedy směnách navíc z pátku na sobotu v závodě v Mladé Boleslavi, která je podepsaná pouze do konce března. "Za roky praxe a zkušeností jsme dokázali postavit opravdu výkonný systém," řekl pro Škodovácký odborář odborový předák Jaroslav Povšík.

Mzda ve Škodovce se kromě tarifních mezd skládá také z bonusů a prémií v řádech desítek tisíc korun. Odbory neupřesnily, zdali chtějí dosáhnout nejlepšího růstu mezd v ČR pouze zvýšením tarifů, nebo i zaručených bonusů. Například společnost Continental zvyšuje letos svým zaměstnancům po kolektivním vyjednávání mzdy o osm procent.

Poslední dohodu o růstu mezd firma s odbory uzavřela uprostřed loňského dubna. Tarifní mzdy zaměstnanců Škody Auto vzrostly zpětně od 1. dubna o 12 procent. Vyjednat se podařilo také mimořádné prémie či vyšší bonusy. Novou kolektivní smlouvu odbory vyjednaly na rok. Průměrná mzda tarifního zaměstnance ve Škodě Auto v roce 2017 činila 45.385 korun, s dvanáctiprocentním zvýšením by tedy měla hrubá průměrná mzda ve Škodovce přesáhnout 50.000 Kč.

Již před koncem loňského roku se odborům povedlo vyjednat například pracovní dobu na rok 2019 nebo vánoční bonusy. Automobilka v loňském roce zaměstnancům vyplatila na bonusech v součtu průměrně kolem 100.000 korun hrubého, dalších 19.000 zaměstnanci dostali v rámci jednorázových plateb, bylo to 7000 na jaře a vyjednaných 12.000 korun v prosinci.

Škoda Auto loci dodala celosvětově 1,25 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává víc než 35.000 lidí a je aktivní na více než 100 trzích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vznikne v Česku superbanka? Kellner snížil nabídku na odkup Air Bank a…

21.02.2019 20:53 Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a…

Tak dobře jsme se ještě neměli. Ekonomickou situaci kladně hodnotí nejvíce…

21.02.2019 18:23 Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999…

Polské maso se salmonelou šlo i do škol a nemocnic, Makro zachytilo…

21.02.2019 17:58 Aktualizováno Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP…

Nevíte, jak začít podnikat? Praha zřizuje speciální poradnu

21.02.2019 17:33 Zástupci pražského magistrátu dnes v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici otevřeli centrum,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama