Bezedná pošta? Na úhradu ztrát má dostat 800 milionů, poslanci návrh podpořili

Česká pošta by mohla ze státního rozpočtu dostat celkem 800 milionů korun na úhradu čistých nákladů za roky 2013 a 2014. Předpokládá to návrh novely poštovního zákona, který dnes v prvním čtení podpořila Sněmovna. Část peněz měl stát podle vládní předlohy uhradit již loni, ale zákon nebyl schválen včas. Vláda ho poslancům předložila loni v červnu, na první čtení předlohy přišla řada až dnes.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Česká pošta

Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) před poslanci řekla, že kvůli zpoždění bude nutné upravit přechodná ustanovení v návrhu. Bude navrhovat, aby platby, které měly být vyplaceny loni a letos, tedy dohromady 500 milionů korun, byly sloučeny do jedné. Zbylých 300 milionů má stát podle předlohy vyplatit v příštím roce.

Ministryně dále informovala, že Evropská komise již tento krok schválila jako v souladu s pravidly veřejné podpory. Komise také schválila úhradu nákladů za roky 2015 až 2017, která dohromady představuje 1,8 miliardy korun. Tyto peníze již podle ministryně pošta od státu dostala.

Pošta měla původně peníze na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Takzvaný kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat.

Od roku 2015 vláda systém změnila s tím, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu. Maximální částka se ze 700 milionů za rok 2015 snížila na loňských 500 milionů korun. S tímto limitem se počítá i pro další roky. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) již loni v létě řekl, že si přeje, aby se maximální roční úhrada zvýšila až na 1,5 miliardy korun. Peníze chce podle dnešního vyjádření použít na růst mezd pošťáků. Chce se zasadit o to, aby už od dubna vzrostly o deset procent.

"Peníze, které dostaneme jako úhradu za to, že doručujeme každý den v týdnu na každou adresu v České republice, půjdou z velké části na mzdy pošťáků, kteří si jejich navýšení za svoji poctivou práci zaslouží," doplnil generální ředitel České pošty Roman Knap.

"Navrhovaná právní úprava bude mít pozitivní vliv na podnikatelské prostředí, protože ruší zátěž provozovatelů poštovních služeb ve formě jejich příspěvku do kompenzačního fondu představující pro ně možnou překážku podnikání na tomto trhu," uvedla vláda.

Pošta příspěvek od státu započítává do svého hospodaření. Česká pošta je státní podnik. Společnost s tržbami zhruba 20 miliard korun zaměstnává asi 30.000 lidí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

E-shopy nedodržují pravidla EU. Komise si na ně posvítí

22.02.2019 21:35 Internetoví prodejci v přibližně 60 procentech případů nedodržují spotřebitelská pravidla Evropské…

Cizinec vezl do Česka 153 kilo masa, veterináři se při kontrole zděsili

22.02.2019 16:13 Celníci a veterináři zabavili a nechali v Českém Krumlově znehodnotit 33 kilogramů hovězího masa,…

Veškeré hovězí z polské zásilky bylo zajištěno, čeká se na výsledky testů

22.02.2019 13:39 Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700kilogramové zásilky, kde byla zjištěna přítomnost…

V Česku chybí 5000 řezníků. Roboti je nenahradí, upozornil šéf svazu…

22.02.2019 12:37 Na pracovním trhu chybí kolem 5000 odborně vyučených řezníků. Poptávka po nich je velká, v učení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama