Bezedná pošta? Na úhradu ztrát má dostat 800 milionů, poslanci návrh podpořili

Česká pošta by mohla ze státního rozpočtu dostat celkem 800 milionů korun na úhradu čistých nákladů za roky 2013 a 2014. Předpokládá to návrh novely poštovního zákona, který dnes v prvním čtení podpořila Sněmovna. Část peněz měl stát podle vládní předlohy uhradit již loni, ale zákon nebyl schválen včas. Vláda ho poslancům předložila loni v červnu, na první čtení předlohy přišla řada až dnes.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Česká pošta
doporučujeme

Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) před poslanci řekla, že kvůli zpoždění bude nutné upravit přechodná ustanovení v návrhu. Bude navrhovat, aby platby, které měly být vyplaceny loni a letos, tedy dohromady 500 milionů korun, byly sloučeny do jedné. Zbylých 300 milionů má stát podle předlohy vyplatit v příštím roce.

Ministryně dále informovala, že Evropská komise již tento krok schválila jako v souladu s pravidly veřejné podpory. Komise také schválila úhradu nákladů za roky 2015 až 2017, která dohromady představuje 1,8 miliardy korun. Tyto peníze již podle ministryně pošta od státu dostala.

Pošta měla původně peníze na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Takzvaný kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat.

Od roku 2015 vláda systém změnila s tím, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu. Maximální částka se ze 700 milionů za rok 2015 snížila na loňských 500 milionů korun. S tímto limitem se počítá i pro další roky. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) již loni v létě řekl, že si přeje, aby se maximální roční úhrada zvýšila až na 1,5 miliardy korun. Peníze chce podle dnešního vyjádření použít na růst mezd pošťáků. Chce se zasadit o to, aby už od dubna vzrostly o deset procent.

"Peníze, které dostaneme jako úhradu za to, že doručujeme každý den v týdnu na každou adresu v České republice, půjdou z velké části na mzdy pošťáků, kteří si jejich navýšení za svoji poctivou práci zaslouží," doplnil generální ředitel České pošty Roman Knap.

"Navrhovaná právní úprava bude mít pozitivní vliv na podnikatelské prostředí, protože ruší zátěž provozovatelů poštovních služeb ve formě jejich příspěvku do kompenzačního fondu představující pro ně možnou překážku podnikání na tomto trhu," uvedla vláda.

Pošta příspěvek od státu započítává do svého hospodaření. Česká pošta je státní podnik. Společnost s tržbami zhruba 20 miliard korun zaměstnává asi 30.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste OSVČ? Nezapomeňte, že se blíží datum odevzdání důležitého dokumentu

24.04.2019 17:37 Přehled o příjmech a výdajích je potřeba odevzdat také České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a…

loading...

Babiš jednal s těžaři o horním zákonu, pokračování příští týden

24.04.2019 16:14 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal se zástupci těžebních společností o novele horního zákona.…

Stát hodlá přitvrdit vůči realitním makléřům. Cesta do pekel, kritizuje…

24.04.2019 16:13 Aktualizováno Požadavky na realitní makléře a podmínky jejich činnosti zřejmě budou stanoveny zákonem. Makléři by…

Kapsch z Česka neodejde. Patrně se ale bude propouštět, naznačil Feix

24.04.2019 15:19 Společnost Kapsch po skončení smlouvy na provoz mýta z Česka neodejde. Chce se zaměřit na další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama