Čistky v Praze? Koalice v čele s Piráty vyměnila už devět dozorčích rad

Pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obměnila za dva měsíce působení dozorčí rady devíti městských firem. Vyplývá to ze zveřejněných usnesení rady hlavního města. Výměny čekají i další pražské firmy. Není jasné, zda se budou měnit také představenstva firem. Opoziční zastupitelé změny v dozorčích radách kritizují.

Magistrát hlavního města Prahy
doporučujeme

Radní Jan Chabr (TOP 09) v tomto týdnu uvedl, že rada plánuje reorganizaci ve firmě Trade Centre Praha (TCP). Nyní je ve firmě devítičlenná dozorčí rada, která by se měla zredukovat na maximálně pět lidí, v představenstvu by měli být tři členové místo pěti.

Volby členů dozorčích rad kritizuje opoziční ODS s tím, že koalice před volbami slibovala, že bude obsazovat dozorčí rady odborníky, nakonec však v radách zasedla řada politiků. Například Piráti však odborníky hledají a vypsali výběrová řízení na místa, která jim připadla ve firmách Technická správa komunikací (TSK) a Výstaviště Praha. Nominanti Pirátů v obou radách zasedli pouze dočasně do doby, než se vyberou finální jména.

V případě firem, jejichž jedinými vlastníky je město, je valnou hromadou rada města. Ve firmách, které mají více než 500 zaměstnanců v pracovním poměru, volí podle zákona o obchodních společnostech dvě třetiny členů dozorčí rady valná hromada a poslední třetinu zaměstnanci. Tak tomu je v Praze v případě dopravního podniku (DPP) a nově i u Pražských služeb (PSAS).

DPP provozuje linky metra, tramvají, autobusů a lanové dráhy a loni dostal od hlavního města na provoz 13,5 miliardy korun. Dozorčí rada byla obměněna na začátku loňského prosince. Z 10 členů z 15, o kterých rozhodují pražští radní, bylo rozhodnuto u devíti o odvolání, dva z odvolaných členů přitom byli stejným usnesením znovu zvoleni.

Mezi novými tvářemi jsou například předseda představenstva libereckého dopravního podniku Michal Zděnek nebo člen představenstva brněnského dopravního podniku Ivo Vašíček. Členem rady zůstala bez odvolání bývalá náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení). Za zaměstnance jsou v radě Oldřich Schneider, Josef Buriánek, Jan Holub, Tomáš Novotný a Jiří Obitko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škodě Auto klesl provozní zisk o 60 procent, Povšík kritizuje vyznamenání…

29.10.2020 09:17 Aktualizováno Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na…

Pohonné hmoty v Česku opět zdražily

29.10.2020 08:28 Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne opět mírně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95…

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů

29.10.2020 07:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do…

V provozu zůstalo 43 procent restaurací a kaváren. Většina zavřela

28.10.2020 14:22 Po dvou týdnech od uzavření prostor restaurací či kaváren, které nyní mohou fungovat pouze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama