PPF převzala O2 před pěti lety. Jak si operátor povede v budoucnu? Analytici naznačili

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic pět let po ovládnutí investiční skupinou PPF drží vysoké tržby i ziskovost. Hospodaření by se navíc mělo v příštích letech dále mírně zlepšovat, shodují se analytici. Úspěšné podle nich bylo i oddělení sítí do nově vytvořené firmy CETIN. PPF dokončila převzetí většinového podílu v telekomunikační firmě před pěti lety, 28. ledna 2014.

Přidejte svůj názor 1 komentář

o2
doporučujeme

"O2 působí na konkurenčním trhu, kde se musí potýkat se snižováním cen poskytovaných služeb. Přesto se společnosti v posledních letech daří udržovat vysoké tržby, které se pohybují mezi 37 a 38 miliardami korun. Díky investicím do nových technologií a snaze redukovat náklady si O2 ČR udrží dobré hospodářské výsledky i v budoucích letech, kdy zřejmě mírně navýší své tržby," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Vzhledem ke specifikám trhu, na kterém O2 působí, nelze podle Křečka očekávat výrazný růst společnosti. Spíše bude držet pozice na českém i slovenském trhu. Propad v sektoru pevných linek vynahrazuje růst mobilních dat a rozvoj nových služeb. O2 ČR se do budoucnosti bude muset orientovat na sítě 5. generace, což povede k růstu investičních nákladů.

Podle analytika J&T banky Milana Vaníčka je zřejmé, že PPF našla lidi, kteří sektoru i samotné společnosti rozumí a umí si poradit s překážkami, které to se sebou přináší. "Z pohledu akcionářů je od znovuuvedení po rozštěpení za cenu kolem 50 Kč za akcii po současných 240 Kč velmi významný skok. Navíc je potřeba přičíst k tomuto výsledku i velmi silnou dividendu. Kaňkou zůstává jen zmatek, který doprovázel samotné rozdělení společnosti a nejistota ohledně budoucího záměru vlastníka po rozdělení. S tím se ale trh vyrovnal po svém," dodal.

Naopak podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy v uplynulých pěti letech akcie O2 spíše zklamaly, i když nijak dramaticky. Analytici titulu předpovídali od začátku roku 2014 spíše vyšší zhodnocení, než jakého nakonec akcie dosáhly. Nebyly výjimkou ani cílové ceny mířící na 300 a více korun za jednu akcii, přičemž takové úrovně titul od roku 2015 nikdy nedosáhl. Akcie O2 nenaplňují podle něj očekávání ani poslední dobou. Například v posledním čtvrtletí roku 2017 se cílová cena určovaná českými analytiky pohybovala v průměru kolem úrovně 285 korun, avšak ve skutečnosti se akcie loni od října do prosince prodávaly převážně kolem 240 korun za akcii.

"Akcie O2 si v posledních letech upevňovaly pověst dividendového titulu s potenciálem jejich zpětného odkupu. Jejich výkon však tlumí ztráta dynamiky v oblasti tržeb z mobilní komunikace a pokles v oblasti komunikace prostřednictvím pevných linek. Nové růstové segmenty, jako je placený televizní obsah, finanční služby či monetizace dat, přitom zatím nejsou dostatečně silné na to, aby daný útlum kompenzovaly v investorsky atraktivní míře," upozornil Kovanda.

Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera dokončila před pěti lety, 28. ledna 2014, převzetí 65,9 procenta firmy Telefónica Czech Republic (od června 2014 pod názvem O2 Czech Republic) a stoprocentního podílu ve slovenské Telefónice od španělské Telefóniky SA. Podle smlouvy podepsané v listopadu 2013 zaplatila PPF za transakci 63,6 miliardy korun. PPF postupně svůj podíl v O2 navyšovala, v současnosti vlastní více než 80 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomická krize: Šok, který drtivě zasáhne Česko? Expert rázně varuje

22.11.2019 22:02 Aktualizováno Mezi ekonomy se stál častěji hovoří o možné ekonomické krizi. Ačkoliv banky uklidňují a recese se…

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

22.11.2019 17:10 Aktualizováno Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla…

Babiš slibuje: Národní investiční plán představíme do Vánoc

22.11.2019 12:53 Vláda představí Národní investiční plán do Vánoc. Na setkání s představiteli českého stavebnictví…

Pražské letiště letos odbavilo už přes 15 milionů cestujících. Tyto…

22.11.2019 12:15 Pražské letiště odbavilo v prvních deseti měsících letošního roku celkem 15,2 milionu cestujících,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama