Zájem firem o operativní leasing aut klesá. Proč?

Firmy loni za tři čtvrtletí uzavřely o sedm procent méně smluv na operativní leasing osobních aut. Důvodem je zřejmě větší poptávka po financování ojetých vozů ze strany firem a celkové ochlazení na automobilovém trhu. Naopak počet uzavřených smluv domácnostmi se o osm procent zvýšil. ČTK to řekl generální tajemník České leasingové a finanční asociace Jaroslav Krutilek. Operativní leasing si loni udržel více než poloviční podíl na financování nových osobních aut v kategorii firem a téměř třetinový podíl u domácností.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Podle odborníků začal růst zájem o pořizování osobních aut na dlouhodobější operativní leasing, tedy přesun od dvouletých smluv k pronájmům na tři až čtyři roky. Roste také zájem o benzinové vozy na úkor dieselů a nově také o hybridy, kde vede zejména Toyota.

"Po několikaletém boomu krátkodobých pronájmů na 12 až 24 měsíců se trh konečně vrací k více logickému přístupu a začíná se stabilizovat na pronájmech na 36 až 48, v některých případech až 60 měsíců," uvedl jednatel Toyota Financial Services Aleš Kamaryt. 

Strategie v oblasti krátkodobých operativních leasingů se podle něj mění. Důvodem je přesycení trhu s mladými ojetinami a ztráty na těchto vozech.

Nárůst mladých ojetin na trhu potvrzuje největší tuzemský autobazar AAA Auto. Jeho značka Mototechna zvýšila loni prodej zánovních vozů o třetinu. Podle obchodníků může být na trhu příliš mnoho vozů v některých tradičních konfiguracích.

Nejčastěji žádanými osobními auty na operativní leasing za loňský rok jsou Hyundai i30 a Škoda Fabia. Ze značek u zákazníků celkově vede Škoda Auto, následovaná Volkswagenem. Třetí je Hyundai, vyplývá ze statistik serveru Driveto.cz.

Při operativním leasingu zákazník platí leasingové společnosti měsíční splátky po dané časové období. Po uplynutí této doby vůz zůstává leasingové společnosti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tak dobře jsme se ještě neměli. Ekonomickou situaci kladně hodnotí nejvíce…

21.02.2019 18:23 Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999…

Polské maso se salmonelou šlo i do škol a nemocnic, Makro zachytilo…

21.02.2019 17:58 Aktualizováno Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP…

Nevíte, jak začít podnikat? Praha zřizuje speciální poradnu

21.02.2019 17:33 Zástupci pražského magistrátu dnes v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici otevřeli centrum,…

Aféra s masem graduje, řetězce v Česku přestávají nakupovat hovězí v Polsku

21.02.2019 17:04 Řetězec Makro přestal odebírat hovězí maso z Polska, Agrofert přerušil spolupráci s polským…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama