Zájem firem o operativní leasing aut klesá. Proč?

Firmy loni za tři čtvrtletí uzavřely o sedm procent méně smluv na operativní leasing osobních aut. Důvodem je zřejmě větší poptávka po financování ojetých vozů ze strany firem a celkové ochlazení na automobilovém trhu. Naopak počet uzavřených smluv domácnostmi se o osm procent zvýšil. ČTK to řekl generální tajemník České leasingové a finanční asociace Jaroslav Krutilek. Operativní leasing si loni udržel více než poloviční podíl na financování nových osobních aut v kategorii firem a téměř třetinový podíl u domácností.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle odborníků začal růst zájem o pořizování osobních aut na dlouhodobější operativní leasing, tedy přesun od dvouletých smluv k pronájmům na tři až čtyři roky. Roste také zájem o benzinové vozy na úkor dieselů a nově také o hybridy, kde vede zejména Toyota.

"Po několikaletém boomu krátkodobých pronájmů na 12 až 24 měsíců se trh konečně vrací k více logickému přístupu a začíná se stabilizovat na pronájmech na 36 až 48, v některých případech až 60 měsíců," uvedl jednatel Toyota Financial Services Aleš Kamaryt. 

Strategie v oblasti krátkodobých operativních leasingů se podle něj mění. Důvodem je přesycení trhu s mladými ojetinami a ztráty na těchto vozech.

Nárůst mladých ojetin na trhu potvrzuje největší tuzemský autobazar AAA Auto. Jeho značka Mototechna zvýšila loni prodej zánovních vozů o třetinu. Podle obchodníků může být na trhu příliš mnoho vozů v některých tradičních konfiguracích.

Nejčastěji žádanými osobními auty na operativní leasing za loňský rok jsou Hyundai i30 a Škoda Fabia. Ze značek u zákazníků celkově vede Škoda Auto, následovaná Volkswagenem. Třetí je Hyundai, vyplývá ze statistik serveru Driveto.cz.

Při operativním leasingu zákazník platí leasingové společnosti měsíční splátky po dané časové období. Po uplynutí této doby vůz zůstává leasingové společnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bič na energetické šmejdy? Deklarace se ještě víc zpřísnila

11.12.2019 16:30 Deklarace, která má pomoci v boji s takzvanými energetickými šmejdy, se aktualizovala a ještě se…

Kofola expanduje. Koupí Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

11.12.2019 15:37 Skupina Kofola kupuje stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka.…

V Česku bude sídlit nová kosmická agentura EU, má sledovat blízké okolí…

11.12.2019 14:07 V Česku bude od roku 2021 sídlit nová Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA). Vznikne rozšířením…

Home Credit si najal agenturu, má vylepšit pověst komunistické Číny v Česku

10.12.2019 17:10 Aktualizováno Úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera si podle informací serveru Aktuálně.cz najala PR agenturu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama